X
X
USD

2019’da Sesli Arama İçin Web Sitenizi Optimize Etmenin En Kolay 12 Yolu

AnasayfaYazılar2019’da Sesli Arama İçin Web Sitenizi Optimize...

2019’da Sesli Arama İçin Web Sitenizi Optimize Etmenin 12 Yolu

Sesli arama, sesli uyarıları kullanarak çevrimiçi arama yapmanıza olanak sağlayan yeni bir teknolojidir. 11 yıldır hayatımızda olmasına rağmen, kullanımı ancak son zamanlarda yaygınlaştı.

Ses kullanımının 2020 yılına kadar% 50'ye ulaşacağı tahmin edilmektedir .

Akıllı telefon kullanımı artık her kesim için vazgeçilmez hale geldi, bu nedenle arama alanında önemli değişikliklere yol açtı. Arama motorlarının ilgili olarak sesli yanıt sistemlerinin geliştirilmesiyle birlikte günümüzde vazgeçilmez bir konum elde etmeyi başardı.

Ayrıca, işletmeler içeriğinizi, web sitenizi ve değişen sürelere ayak uydurabilecek diğer her şeyi optimize ederek bu sesli yanıt sistemlerini hızlı bir şekilde kullanmaya başladılar.

Müşterileriniz artık ekrana dokunmaktansa sesli yanıt sistemlerini kullanmayı tercih ediyorlar. Özellikle e-ticaret siteleri için çok önemli bir konu.

Peki bu sesli yanıt sistemini web siteniz için nasıl optimize edebilirsiniz ?

 • İyi bir eylem planı

Arama için ses kullanımı arttıkça, işinizi hem mevcut hem de gelecekteki sesli arama gereksinimlerine uyarlamanız gerekir. Bu, bir strateji geliştirmek zorunda olduğunuz anlamına gelir. İhtiyacınız olan tüm anahtar kelimeleri, mevcut içeriğinizi ve gelecekteki ihtiyaçlarınızı değerlendirmeniz gerekir. O zaman sürekli yeni içerik üretmek zorundasınız.

 • Çevrimiçi listeleme

Yerel bir işletme iseniz bu sizin için iyidir. Ama değilseniz, global bir alanda hizmet veriyorsanız orda iş biraz daha zorlaşıyor. Yerel bir işletme iseniz, sesli arama yanıtlarınızı hızlandırmak için bulunduğunuz konum ve alanlara göre içeriklerinizi hazırlayıp doğru şekilde yayınlamanız gerekmektedir.

Akıllı telefonlar ses yardımcılarını kullanır - örneğin, Android için Google Asistanı ve Apple aygıtları için Siri.

Google metin arama sonuçlarının aksine asistanlar, özellikle yerel işletmeler için arama sonuçlarını gösteremez. Bunun yerine, önce işletme girişlerini gösterirler. 

 • Anahtar kelimelerinizi araştırın

Müşterilerinizin anahtar kelimeler yerine sesli arama kullanacağını unutmayın. Bu, insan iletişiminin doğası gereği artan anahtar kelime uzunluğuyla baş etmeniz gerektiği anlamına gelir.

Bu nedenle, “doğum günü pastası” gibi bir anahtar kelimeyi hedeflemek yerine, “doğum günü pastaları için güvenilir bir satıcı (üretici, pastane vb.) biliyor musunuz?” Tarzında anahtar kelimelere odaklanmanız gerekir.

Eğer hala bu konuda sorun yaşıyorsanız, web siteniz için çalışacak belirli bir anahtar kelime dizgisinin daraltılmasına yardımcı olmak için Profesyonel bir SEO Hizmeti almanız gerekmekte. Yatırımlarınızı doğru bir şekilde yönlendirebilir ve düşük maliyetlerle sizi hedefe ulaştırabiliriz. Seo Hizmetlerimiz için lütfen bizimle iletişime geçin.

 • Yerel arama için optimize et

Yerel girişlerinizi yaptıktan ve yerel içerik ürettikten sonra, girişinizi ve yerel arama için içeriği optimize etmeniz gerekir. Sesli aramaların çoğu, birinin ziyaret etmesi gereken adımlarla ilgili bilgileri hedefler. Örneğin, “Kayseri”de hediyelik eşya satın almak için en iyi yerler” veya belki de “Kayseri”de hediyelik eşya satan yerler” hakkında olabilir.

Sesli Arama SEO için Web Sitenizi Optimize Etme:

 • Sayfa yükleme süresini kısaltın

Sayfa yükleme hızının oradaki en önemli sıralama faktörlerinden biri olduğunu biliyor musunuz? Çevrimiçi olarak artan dijital içerik (sesli yanıt sistemi) sayesinde, site yükünüz ne kadar hızlı olursa gelecekte arama motorlarında belirleyici bir sıralama faktörü olacaktır.

Yurt dışında yapılan bir araştırmaya göre , basit, kolayca sindirilebilir içerik parçaları olan web siteleri, SERP (arama motoru sonuçları) Linklerin ilk sayfalarında daha iyi sırada yer almaktadır. Aynı çalışma, Google’ın ve buna ek olarak, arama motorlarının, yükleme sürelerinin düşük olduğu web sayfalarını tercih kesinlikle daha önde tercih ettiğini göstermiştir.

 • Uzun kuyruk SEO kullanın

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin kullanımı bir süre önce olduğu kadar popüler olmasa da, web sitenizi sesli aramalar için optimize etmenin mükemmel yollarından biri.

Çekicilik gibi çalışmasının iki ana nedeni var. Birincisi, sesli aramalar çok daha uzun bir metin dizisi yoluyla yapılır. İkincisi, akıllı asistanlar yaptığımız tüm sorulara benzeri cevaplar verecek şekilde tasarlanmıştır.

Sonuç olarak, uzun kuyruklu Anahtar kelime kullanımı, özellikli snippet'leri optimize etmemize yardımcı olur. Sonuç olarak, sizi her zaman doğrudan arama sonuçlarının en üstüne gönderir.

 • Hedef kitlenizin sorularını hedefleyin.

Sesli aramaların çoğu soru şeklindedir. İnsanların Alexa, Siri veya Google Asistan'a yaptıkları sorguları düşünün. Hepsi soru şeklindedir. Örneğin, “En uygun fiyatlı SEO hizmetini nasıl bulabilirim?” Bu tür sorular. Hedef kitlenizin eylemlerine uygun doğru içeriğe sahip olduğunuzdan her zaman emin olun.

 • Sesli arama dostu içerik üretin

Her zaman okunması kolay, sohbet niteliğinde bir içerik oluşturduğunuzdan emin olun. Otomatik bir sesin net bir şekilde okuması için, 1. Sınıf bir makale yazdığınızdan emin olun.

 • Daha fazla yerel içerik üretin

Oldukça sesli arama yerel içerik içindir. İnsanların yerel gereksinimlerini karşılayan yerel olarak alakalı içerik üreterek, SEO'nuzu sesli arama için geliştirmek konusunda uzun bir yol kat edersiniz. Ancak, yerel içerik üretmek için illa işletmenizin yada konunuzun o bölgede olmasına gerek yoktur. İsteğiniz gibi 81 il için çokca yerel içerik üretebilirsiniz.

Ayrıca, bulunduğunuz yere rağmen işletmenize daha fazla trafik getirilmesine yardımcı olacak yüzlerce yerel içerik tüketebilirsiniz.

 • Kullanıcı deneyimi her şeydir

Normal SERP'lerin aksine, sesli arama sorgulama için bir web sitesine odaklanır. Sesli yardımcınızın ihtiyacınız olan tüm bilgilere hızla erişebildiğinden emin olun. Bu, sitenizin mobil dostu, hızlı ve güvenli olması gerektiği anlamına gelir.

 • Şema ve yapılandırılmış formatlama kullanın.

Backlinko'nun çalışmasından birinde, tüm Google sesli cevaplarının yaklaşık % 40.7'sinin bir Google Featured Snippet'ten geldiğini buldular. Bazen hızlı cevaplar olarak adlandırılan bu cevaplar, seçilen web sitelerinden gelen özetlerdir ve genellikle bilgi kaynağına özgü olarak bağlantılar içermektedir.

Web sitenizin öne çıkması için, sorulara en kısa sürede cevap verdiğinizden, hedef kitleniz tarafından cevaplandığından emin olmalısınız.

 • Düzenli SEO'dan vazgeçmeyin

Mükemmel içerik üretmeye ve SEO'nuzu yapmaya odaklandığınızda, sesli aramada da başarılı olmanız muhtemeldir. Bu nedenle, sosyal etkileşimi yüksek, daha iyi sıralaması ve yüksek etki alanı yetkisi olan web siteleri sesli yanıt sistemlerinde her zaman bir adım önde olacaklardır.

Profesyonel SEO Hizmetlerimizden yararlanmak için bizlerle her zaman iletişim kurabilirsiniz.

 


Top