X
X
USD

Anahtar Kelime Nedir ? Nasıl Seçileceğine Dair Bilinmesi Gerekenler

AnasayfaYazılarAnahtar Kelime Nedir ? Nasıl Seçileceğine Dair...

Artık birçok küçük ya da büyük işletme web siteleri üzerinden hizmet vermekte. Bu noktada daha fazla kişiye ulaşmak istiyorlar. Bunun için tek başına bir web sayfası açmak yeterli değil. Çünkü anahtar kelime seçilmesi ve daha sonra bunun optimizasyonunun sağlanması gerekmekte. Anahtar kelime nedir ve bunun nasıl seçileceği konusundaki tüm ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz.


Anahtar Kelime Ne Anlama Geliyor?


İnternetten faaliyet gösteren firmaların web sayfalarının, mutlak Seo uyumlu olması gerekiyor. Bu çerçevede işletmelerin seçmiş olduğu belli kelimelerin büyük bir öneme sahip olduğunu söylemek lazım. Çünkü Google, arama motoru optimizasyonu çerçevesinde işlem yaparak, sorgu sayfasını arama kelimelerine göre sıralamakta. İşte tüm bu sözcüklere anahtar kelime adı verilmektedir. Bunu başarılı bir şekilde yaptığınız zaman, bir kullanıcı sizin sektörünüzle alakalı arama yaptığında ve belli kelimeleri Google üzerinden yazdığında, işletmenizin web sayfası ilk sayfada, hatta ilk sırada görünecektir. Anahtar kelime nedir sorusunun yanıtı bu şekildedir.


Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?


Anahtar kelime nasıl belirlenir, en can alıcı suallerin başında gelmekte. Son derece kritik bir süreç olduğunu söylemek lazım. Çünkü karar vermiş olduğunuz bir kelime, belki de web sitenizin ve doğal olarak işinizin geleceğini etkileyecektir. Burada dikkat edilecek olan şey ise popülerliği arttırmaktır. Yani daha fazla kişinin sizden hizmet almasını sağlamalısınız. Böylelikle satışlarınız artacaktır.


Anahtar Kelime Seçiminde Dikkat Edilecekler Nelerdir?


- Anahtar kelime nasıl belirlenir çerçevesinde şunlara dikkat etmek lazım;
- Belirleyeceğiniz sözcüklerin, faaliyet gösterdiğiniz sektörle alakalı olması gerekmektedir. İnşaat firmasının, meyve ya da sebze ile alakalı bir kelime seçmesi elbette yanlış olacaktır. İnşaata dair kelimelerin kullanılması gerekmektedir.
- Bu tip bir süreç içerisinde Google Anahtar kelime planlayıcısından yardım alabilirsiniz.
- Bunun yanı sıra genel arama kelimelerinden her zaman uzak durmak daha mantıklı olacaktır. Bunlar her daim kullanılan, son derece popüler sözcüklerdir. Fakat dar olanların daha iyi bir sonuç verdiğini söylemek gerekiyor. Çünkü bir limiti vardır ve sınırları çizilmiştir. Direk olarak istenen şeyin görüntülenmesini sağlar.

İdeal Anahtar Kelime Nedir?


Anahtar kelime nasıl belirlenir konusuna yanıt verirken, ideal olarak tanımlanmış olan sözcüklerden bahsetmek de lazım. Bunun en dikkat çekici yanı yüksek maliyetli olmamasıdır. Bu durum masraf etmenizin önüne geçer. Ticari anlamda çok caziptir ve birçok kapıyı size açar. Hacmi yüksektir. Böylelikle yapılan aramalardan sonra sitenizin daha üst sıralarda çıkmasını sağlar.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Ne Anlama Geliyor?


Üç veya bundan fazla kelimenin olduğu sözcüklere, uzun kuyruklu adı verilmektedir. İngilizcede long tail keyword olarak ifade edilmiştir. Özellikle SEO çalışmaları sırasında büyük bir öneme sahiptir. Genellikle arama hacmi daha düşüktür. Çünkü birçok kişi Google ya da benzeri arama motorları üzerinden bir ya da iki kelime yazarak işlemini tamamlar. Fakat uzun kuyruklu anahtar kelimelerin dönüşümü her daim yüksek olmaktadır. Çünkü neden arama yapıldığı, mevcut sözcüklerle daha net bir şekilde ifade edilmiştir.

 


Anahtar Kelimeler Nerelerde Kullanılmalıdır?


Anahtar kelime kullanımı son derece önemlidir. Bir web sayfasının birçok alanına bunu yerleştirmek, Google'ın durumu fark etmesini sağlar. Böylelikle optimizasyon da gerçekleşmiş olacaktır. Kaliteli ve ideal bir anahtar kelimeyi, mutlaka sayfa başlığında kullanmak şarttır. İnsanlar sitenize girdiği vakit, yazıda ilk olarak bunu görmelidir. Bunun yanı sıra header olarak bilinen etiketlerde de mevcut sözcüklerin tercih edilmesi büyük bir avantajı size sağlar. URL'de bunun yer alması mühimdir. Aynı zamanda ilk paragraf içerisinde geçmesine dikkat etmelisiniz.


Top