X
X
USD

Arama Motorları Nasıl Çalışır ?

AnasayfaYazılarArama Motorları Nasıl Çalışır ?

Arama Sonuçları Neye Göre Sıralanıyor?

Size en yararlı bilgileri vermek için, Arama algoritmaları , sorgunuzun kelimeleri, sayfaların uygunluğu ve kullanılabilirliği, kaynakların uzmanlığı ve konumunuz ve ayarlarınız gibi birçok faktöre bakar. Her faktöre uygulanan ağırlık, sorgunuzun mahiyetine bağlı olarak değişir. Örneğin, içeriğin tazeliği, güncel haberler hakkında sorguların cevaplanmasında sözlük tanımlarından daha büyük bir rol oynar.

google

Google web aramaları için çoğumuzun kullandığı en yaygın arama motorudur. Çünkü bugüne kadarki en güvenilir algoritmaya sahip. Google yıllar önce bir otomobil garajında kurulmuş olsada ilk günden bugune gelen tek değişmeyen sistemi anahtar kelimelerdir. Bu anahtar kelimelerin sıralamalarındaki en büyük etken o içeriğin kalitesidir. İçerikleriniz ne kadar kaliteli olursa google arama motorundaki sıralamanız o kadar iyi olacaktır.

Google için 2 ana başlık inceliyoruz. Anahtar kelime ve içerik kalitesi. Bunların yanı sıra anahtar kelimelerinize doğru orantılı sitenizi referans gösteren linkler almanız gerek. Bunlara backlink denir. Backlinkler do-follow ve no-follow olarak ikiye ayrılır. Bu backlink sistemini bir yazımızda detaylı bir şekilde anlatmıştık. Baclink listesi bu makalemizden inceleyebilirsiniz.

Seo çalışmaları için önemli detaylar; Google her gün kendini geliştirmekte ve güncellenmektedir. 100 binlerce çalışan insandan bahsediyoruz. Bu çalışan ekip arkadaşları hergün farklı yerleri geliştirmek ve bu algoritmaları su istimal edilmemesi için uğraşmaktadırlar. Çöp backlinklerle yada kopya içeriklerle arama motorlarında belirli bir sıraya gelmeye çalışıyorsanız kesinlikle yanılıyorsunuz. Özgün makaleler atılan başlıklarla ve anahtar kelimelerle doğru orantılı olmalıdır. Google arama motorunun çalışma şekli artık kimin ne kadar kaliteli içerik ürettiğine bakıyor. Çöp linkler zamanla spam link olarak indexlenecek ve siteleriniz ceza alacaktır. 

Google arama motoru haricinde en çok bilinen Yandex, Yahoo ve Bing arama motorları.

Yandex arama motoru nasıl çalışır?

Hemen hemen tüm arama motorlarının olduğu gibi yandexinde algoritması anahatar kelimeleri esas alarak çalışır. Bu anahtar kelimelerin sıralamaları her arama motoru için farklıdır. Kimi backlinkleri hiç önemsemez kimi sadece içerikten çeker . Yandex aynı google tarzında düşünülerek kurulmuş algoritmalarını hep yapay zeka üzerine kurmuş bir arama motorudur içerik kalitesi, özgünlük ve kaliteli backlinkler yandex için önemlidir.

yandex

Yahoo arama motoru nasıl çalışır?

Yahoo arama motoru genelde içerik kalitesine bakar içerik kaliteliyse ve yahoo da sitenizi indexlete bildiyseniz sıralamalarınız ciddi anlamda yükselecektir. Bing arama motoru index almak zordur. Bir dönemlerde google a kendi indexlerini anahatar kelimelerden vererek kullanıcı oluşturmaya çalıştırlar ve başardırlar.

Bing arama motoru nasıl çalışır?

Bing, anahtar kelimenin siteyle alakasına ve içeriklerin kalitesine bakar . Türkiye'de en fazla kullanılan iki adet arama motoru vardır . 1. si GOOLE 2. si Yandex. Google arama motorlarının en çok tercih edileni ve en bilinenidir. Milyarlarca zengin içeriğe sahiptir. Her aradığınızı rahatlıkla bulabilirsiniz. Yandexin ülkemizde kullanılmasının en büyük sebebi yaptıkları reklam çalışmaları Ben ne bileyim Yandexmiyim ? dediler ve Türkiyeden 1 günde 5 milyon aktif kullanıcaya ulaştırlar. Arama motorları nasıl çalışır özetlemek gerekirse  2021 yılı itibari ile içeriğinizin kalitesine bakmaktadır.

bing


Top