X
X
TRY

Arama Motorları Nasıl Çalışır ?

AnasayfaYazılarGoogle SEOArama Motorları Nasıl Çalışır ?

Arama motorları dijital çağ için kütüphaneler gibidir.

Kitapların kopyalarını saklamak yerine, web sayfalarının kopyalarını saklarlar.

Bir arama motoruna bir sorgu yazdığınızda, dizindeki tüm sayfalara bakar ve en alakalı sonuçları döndürmeye çalışır.

Bu döngüyü sağlaya bilmesi içinde ANAHTAR kelimeleri ele alır. Sitenizdeki bulunan anahatar kelimeler google ve tüm arama motorlarının algoritmasını oluşturur. Mesela arama motorlarına, seo hizmeti yada seo nedir ? yazdığınız zaman bu anahtar kelimelerle en alaklı ve en yüksek otoriteye sahip sitelerin anahtar kelime oluşturduğu sayfaları sıralar.

Bu sıralamayı yapmak için, algoritma denilen bir yapay zeka kullanır.

Hiç kimse bu algoritmaların nasıl çalıştığını tam olarak bilmiyor, ama en azından Google'dan gelen ipuçlarımız var.

İşte “ Arama sonuçları nasıl çalışıyor ” sayfasında söyledikleri :

Size en yararlı bilgileri vermek için, Arama algoritmaları , sorgunuzun kelimeleri, sayfaların uygunluğu ve kullanılabilirliği, kaynakların uzmanlığı ve konumunuz ve ayarlarınız gibi birçok faktöre bakar . Her faktöre uygulanan ağırlık, sorgunuzun mahiyetine bağlı olarak değişir - örneğin, içeriğin tazeliği, güncel haberler hakkında sorguların cevaplanmasında sözlük tanımlarından daha büyük bir rol oynar.

Google’dan bahsetmişken, bu, çoğumuzun kullandığı arama motorudur - en azından web aramaları için. Çünkü bugüne kadarki en güvenilir algoritmaya sahip. Google yıllar önce bir otomobil garajında kurulmuş olsada ilk günden bugune gelen tek değişmeyen sistemi anahtar kelimelerdir. Bu anahtar kelimelarin sıralamalarındaki en büyük etken o içeriğin kalitesidir. İçerikleriniz ne kadar kaliteli olursa google arama motorundaki sıralamanız o kadar iyi olacaktır. Google için 2 ana başlık inceledik. Anahtar kelime ve içerik kalitesi. Bunların yanı sıra anahtar kelimelerinize doğru orantılı sitenizi referans gösteren linkler almanız gerek. Bunlara backlink denir. Backlinkler do-follow ve no-follow olarak ikiye ayrılır. Bu backlink sistemini bir yazımızda detaylı bir şekilde anlatmıştık. Baclink listesi bu makalemizden inceleye bilirsiniz. Google her gün kendini geliştirmekte ve güncellenmektedir. 100 binlerce çalışan insandan bahsediyoruz. Bu çalışan ekip arkadaşları hergün farklı yerleri geliştirmek ve bu algoritmaları su istimal edilmemesi için uğraşmaktadırlar. Çöp backlinklerle yada kopya içeriklerle arama motorlarında belirli bir sıraya gelmeye çalışıyorsanız kesinlikle yanılıyorsunuz. Özgün makaleler atılan başlıklarla ve anahtar kelimelerle doğru orantılı olmalıdır. Google arama motorunun çalışma şekli artık kimin ne kadar kaliteli içerik ürettiğine bakıyor. Çöp linkler zamanla spam link olarak indexlenecek ve siteleriniz ceza alacaktır. Peki nasıl özgün içerik oluştura bilirsiniz.Bu içerik oluşturma konusunuda farklı bir makalemizde anlatacağız. 

Bununla birlikte, optimize edebileceğiniz tonlarca başka arama motoru var. Google arama motoru haricinde en çok bilinen Yandex, Yahoo ve Bing arama motorları.

Hemen hemen tüm arama motorlarının algoritması Anahatar kelimelerine bağlıdır. Sitenizin ana hat anahtar kelimeleri ve yapılan paylaşımlarınızdan oluşan anahtar kelimeler. Bu anahtar kelimelerin sıralamaları her arama motoru için farklıdır. Kimi backlinkleri hiç önemsemez kimi sadece içerikten çeker . Yandex aynı google tarzında düşünülerek kurulmuş algoritmalarını hep yapay zeka üzerine kurmuş bir arama motorudur içerik kalitesi, özgünlük ve kaliteli backlinkler yandex için önemlidir.,

Yahoo genelde içerik kalitesine bakar içerik kaliteliyse ve yahoo da sitenizi indexlete bildiyseniz sıralamalarınız ciddi anlamda yükselecektir. Bing arama motoru index almak zordur. Bir dönemlerde google a kendi indexlerini anahatar kelimelerden vererek kullanıcı oluşturmaya çalıştırlar ve başardırlar.

Güzel bir kitleye ulaştılar anahtar kelimenin siteyle alakasına ve içeriklerin kalitesine bakar bing. Türkiye'de en fazla kullanılan iki adet arama motoru vardır . 1. si GOOLE 2. si Yandex. Google arama motorlarının en çok tercih edileni ve en bilinenidir. Milyarlarca zengin içeriğe sahiptir. Her aradığınızı rahatlıkla bulabilirsiniz. Yandexin ülkemizde kullanılmasının en büyük sebebi yaptıkları reklam çalışmaları Ben ne bileyim Yandexmiyim ? dediler ve Türkiyeden 1 günde 5 milyon aktif kullanıcaya ulaştırlar. Kısa bir özet geçersek arama motorlarının algoritmaları 2019 yılı itibari ile içeriğinizin kalitesine bakmaktadır. Bunların 200 küsür tane yan etken başlığı vardır. Bu yan etken başlıkları blog yazılarımızda mevcut tek tek değinmeyeceğim. Arama motorları kısacası anahtar kelime ve bu anahtar kelimeleri oluşturan içeriklerin kalitesine göre algoritma şemaları oluşturmuşlardır.


Top