X
X
TRY

Dijital Pazarlama Nedir?

AnasayfaYazılarReklam & TanıtımDijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, elektronik bir cihaz ile interneti kullanan tüm pazarlama stratejilerini kapsar. İşletmeler, mevcut ve potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için arama motorları, sosyal medya, e-posta ve web siteleri gibi dijital kanallardan yararlanır.

Araştırmalara göre yetişkinler arasında sürekli internet kullanımı sadece son üç yılda % 5 arttı . İnsanların alışveriş yapma ve satın alma şekilleri de değişti, yani çevrimdışı pazarlama eskisi kadar etkili değil.

Pazarlama her zaman hedef kitlenizle doğru yerde ve doğru zamanda bağlantı kurma konusunda olmuştur. 

Dijital pazarlamaya giriş demek başka bir deyişle, çevrimiçi (online) olarak var olan herhangi bir pazarlama şeklidir.

Müşterileri çevrimiçi olarak çekmenin, meşgul etmenin ve memnun etmenin gerçekten etkili bir yolu olarak bu makalemizde sürekli bahsedeceğiz . Ancak Dijital pazarlama hakkında tüm dünyada yazılmış milyonlarca makale ve eğitim sistemi bulunmaktadır. Herkesin dijital pazarlamaya bakış açısı farklıdır. Sektörden Sektöre pazarlama stratejileri her zaman değişiklik gösterir. Fakat dijital pazarlamanın somut bir kavramı vardır. Müşterilere en kısa sürede doğru kanallar üzerinden ulaşabilmek. Doğru kanalları seçmediğiniz takdirde işin içinden çıkılmaz bir hale geldiğini ve internet ortamında pazarlama yapmanın doğru bir düşünce olmadığı kanısına varan çok fazla insan mevcut. Bunun için profesyonel destek almaktan hiçbir zaman çekinmeyin.

Deneyimli bir pazarlamacı, genel pazarlamanın ve dijital pazarlamanın hemen hemen aynı şey olduğunu söyleyebilir, ancak bazı küçük farklılıklar vardır. Tüm dünya'daki pazarlamacılar ve işletme sahipleri ile yapılan görüşmelerde, bu küçük farklılıkların dünya genelinde nasıl gözlemlendiği hakkında çok fazla konuya ulaşabiliriz.

Dijital Pazarlamayı Nasıl Tanımlarsınız?

Dijital pazarlama, zamanlarının çoğunu müşterilerle bağlantı kurmak için harcadıkları çeşitli dijital taktik ve kanalların kullanımı ile tanımlanır: çevrimiçi (online). Web sitesinin bir işletmenin çevrimiçi markalama varlıklarına dijital reklam, e-posta pazarlama, çevrimiçi broşürler, SEO ve daha fazla konu başlığı altında  "dijital pazarlama" şemsiyesi altında kalan bir dizi taktik var.

Dijital Pazarlama Taktikleri ve Örnekler

Her bir dijital pazarlama kampanyasının genel hedeflerini nasıl desteklediğinin net bir resmine sahiptir. Pazarlama stratejilerinin hedeflerine bağlı olarak, pazarlamacılar emrindeki ücretsiz ve ücretli kanallar aracılığıyla daha büyük bir kampanyayı destekleyebilirler.

Örneğin bir içerik pazarlamacısı, yakın zamanda oluşturulan yeni bir e-kitaptan müşteri adayları oluşturmaya yarayan bir dizi blog yazısı oluşturabilir. Şirketin sosyal medya pazarlamacısı bu blog yazılarının, şirketin sosyal medya hesaplarındaki ücretli ve organik postlar aracılığıyla tanıtımına yardımcı olabilir. E-posta pazarlaması, e-kitabı indirenleri şirket hakkında daha fazla bilgi göndermek için bir e-posta kampanyası oluşturur. 

İşte en yaygın dijital pazarlama taktikleri ve bunlara dahil olan kanallardan bazıları.

Arama Motoru Optimizasyonu SEO

Bu, web sitenizi arama motoru sonuç sayfalarında anahtar kelimelerinizde "daha yüksek" sıralara yükseltmek için optimize etmek ve böylece web sitenizin aldığı organik (doğal ücretsiz) trafik miktarını artırmak için yapılan bir işlemdir. SEO’dan yararlanan kanallar:

 • Web siteleri.
 • Bloglar.
 • İnfografikler.

İçerik Pazarlama

Bu terim, marka bilinirliği, trafik artışı, potansiyel müşteri oluşturma ve müşteri oluşturma amacıyla içerik varlıklarının oluşturulmasını ve tanıtımını ifade eder. İçerik pazarlama stratejinizde rol oynayabilecek kanallar şunlardır:

 • Blog gönderileri.
 • E-kitaplar ve teknik incelemeler.
 • İnfografikler.
 • Çevrimiçi broşürler ve seyir kitapları.

İçerik pazarlamasını öğrenmek ve işletmenize uygulamak mı istiyorsunuz? Bunun için firmamıza başvurabilir ve gerekli yardımları tarafımızdan temin edebilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlamacılığı

Bu uygulama, marka bilinirliğini artırmak, trafiği artırmak ve işiniz için potansiyel müşteriler oluşturmak için markanızı ve içeriğinizi sosyal medya kanallarında tanıtır. Sosyal medya pazarlamasında kullanabileceğiniz kanallar:

 • Facebook.
 • Twitter.
 • Likedin.
 • İnstagram.
 • Pinterest.

Tıklama Başına Ödeme (PPC)

PPC, reklamınızı her tıkladığınızda bir yayıncıya ödeme yaparak web sitenize trafik çekmenin bir yöntemidir. En yaygın PPC türlerinden biri, Google’ın arama motoru sonuç sayfalarındaki en iyi sıralamalara, yerleştirdiğiniz bağlantıların "tıklama başına" bir fiyatıyla ödemenizi sağlayan Google AdWords'tür . PPC kullanabileceğiniz diğer kanallar şunlardır:

 • Facebook'ta ücretli reklamlar.
 • Twitter'da Tanıtılan Tweetler.
 • Linkedin Sponsorlu Mesajlar.

Affiliate Marketing (Bağlı pazarlama)

Bu, bir başkasının ürünlerini veya hizmetlerini web sitenizde tanıtmak için komisyon aldığınız, performansa dayalı bir reklam türüdür. Affiliate Marketing  pazarlama kanalları:

 • YouTube Partner Programı ile video reklamları .
 • Sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşımlar.

Bölgesel (Yerel) Reklamcılık

Bölgesel reklamcılık, bulunduğunuz konuma göre il, ilçe ve mahalle bazında reklam yayınlayabileceğiniz bir sistemdir. Bu sistemi günümüzde en güzel hayata geçiren kanallar Facebook ve İnstagramdır. Örnek vermek gerekirse sadece İstanbul’da hizmet veren bir firmanız var ve şehir dışındaki müşterilere ihtiyacınız yok İstanbul içerisinde belirlediğiniz konumlara belirlediğiniz tarih ve saat diliminde hazırlamış olduğunuz reklam kampanyalarınızı tanıtımını yapabilirisiniz.

Pazarlama Otomasyonu

Pazarlama otomasyonu , temel pazarlama işlemlerinizi otomatikleştirmek için kullanılan yazılımı ifade eder. Birçok pazarlama departmanı, aksi takdirde manuel olarak yapacakları, tekrarlayan görevleri otomatikleştirebilir, örneğin:

 • E-posta bültenleri.
 • Sosyal medya planlaması.
 • Kişi listesi güncelleme.
 • Firmanın iş akışını takip eden şema.
 • Kampanya izleme ve raporlama.

E-posta Pazarlama

Şirketler, e-posta pazarlamasını müşterileri ile iletişim kurmanın bir yolu olarak kullanıyor. E-posta genellikle içeriği, indirimleri ve etkinlikleri tanıtmanın yanı sıra, insanları işletmenin web sitesine yönlendirmek için de kullanılır. Bir e-posta pazarlama kampanyasında gönderebileceğiniz e-posta türleri şunlardır:

 • Blog abone bültenleri.
 • Müşterinize hoş geldiniz e-postaları.
 • Sadakat program üyelerine tatil promosyonları.
 • Bülten abonelikleri.

Çevrimiçi PR

Çevrimiçi PR, kazanılmış çevrimiçi kapsama alanında dijital yayınlar, bloglar ve diğer içerik tabanlı web siteleriyle güvence altına alma uygulamasıdır. Geleneksel PR'a çok benziyor ama çevrimiçi alanda. Halkla ilişkiler çabalarınızı en üst düzeye çıkarmak için kullanabileceğiniz kanallar şunlardır:

 • Paravan sosyal medya hesapları (günümüzde en çok kullanılan sistem).
 • Şirketinizin çevrimiçi güncellemelerini yapma.
 • Kişisel web sitenize veya blog'unuza yorumlarda bulunmak.

Gelen Pazarlama

Gelen pazarlama, çevrimiçi içeriği kullanarak müşterileri çekmek, ilgisini arttırarak memnun etmek için "tam zamanlı pazarlama" anlamına gelir. Gelen bir pazarlama stratejisi boyunca yukarıda listelenen tüm dijital pazarlama taktiklerini kullanabilirsiniz.

Dijital Pazarlamacı Ne Yapar?

Dijital pazarlamacılar, bir şirketin emrinde olan hem ücretsiz hem de ücretli tüm dijital kanallar üzerinden marka bilinirliğinin artırılması ve yönlendirilmesinden sorumludur. Bu kanallar arasında sosyal medya, şirketin kendi web sitesi, arama motoru sıralaması, e-posta, görüntülü reklamcılık ve şirketin blog sayfası bulunmaktadır.

Dijital pazarlamacı genellikle her kanal için farklı bir anahtar performans göstergesine (KPI) odaklanır, böylece şirketin her biri için performansını ölçebilir. Örneğin SEO bölümünden sorumlu bir dijital pazarlamacı, web sitesinin "organik trafiğini" ölçmektedir. Müşterilerin hangi organik aramalar sonucu web sitesine ulaştığını tespit ederek. Bu organik aramalardaki anahtar kelimelerini web sitesine optimize eder ve bu kelimelerin sıralamada yükselmesini sağlar.

İşte bu uzmanlardan bazı örnekler:

Organik trafik

Kısacası, SEO yöneticileri, işletmenin Google’da yer almasını sağlıyor. Arama motoru optimizasyonu için çeşitli yaklaşımlar kullanan bu kişi, ürettiği içeriğin Google'da iyi bir performans göstermesini sağlamak için doğrudan içerik oluşturucularla birlikte çalışabilir - şirket bu içeriği web sitesinde yayınladıktan sonra link uzantısı ile istediği sosyal medyada paylaşımını yapabilir.

İçerik Pazarlama Uzmanı

İçerik pazarlama uzmanları dijital içerik oluşturucularıdır. Sık sık şirketin blog takvimini takip ederler ve aynı zamanda video içeren bir içerik stratejisi geliştirirler. Bu uzmanlar iş alanlarının, ürün ve kampanyalarının takibini sıkı bir şekilde yapıp şirketin ürün ve pazarlama stratejilerine göre içerik üretip gerekli mecralarda ücretli ve ücretsiz olarak yayınlamalarını sağlar.

Sosyal Medya Yöneticisi

Bir sosyal medya yöneticisinin görevini başlıktan az çok tahmin edebilmişsinizdir, ancak şirket için yönettiği sosyal ağların sektöre bağlı olması gerekmetedir. Her şeyden önce, sosyal medya yöneticileri şirketin yazılı ve görsel içeriği için bir kayıt programı hazırlar. Sosyal medya yöneticisi ayrıca, hangi sosyal ağda hangi içeriğin yayınlanacağına dair bir strateji geliştirmek için içerik pazarlama uzmanıyla birlikte çalışabilir.

Pazarlama Otomasyon Koordinatörü

Pazarlama otomasyonu koordinatörü , tüm pazarlama ekibinin müşterilerinin davranışlarını ve işlerinin büyümesini ölçmelerini sağlayan yazılımı seçmeye ve yönetmeye yardımcı olur . Yukarıda açıklanan pazarlama işlemlerinin çoğu birbirinden ayrı olarak yürütüle bildiğinden, bu dijital etkinlikleri ayrı ayrı kampanyalara gruplandırabilen ve her bir kampanyanın performansını izleyebilecek biri olması önemlidir.

En basit ama en güçlü dijital pazarlama varlıklarından biri, web sitenizin ideal müşterilerinizin aradığı terimlerden faydalanmasını sağlayan bir blog sayfasıdır.

Dijital Pazarlama Tüm İşletmeler İçin Uygun mu?

Dijital pazarlama, herhangi bir sektördeki herhangi bir işletme için her zaman büyük bir önem taşır. Şirketinizin sattıklarından bağımsız olarak, dijital pazarlama hala kitlenizin ihtiyaçlarını tanımlamak ve değerli online (çevrimiçi) içerik oluşturmak için alıcı personel oluşturmaktan ibarettir. Tüm işletmelerin dijital pazarlama stratejileri farklıdır.

Dijital Pazarlamanın Faydaları Nelerdir?

Çoğu çevrimdışı pazarlama çabasının aksine, dijital pazarlama, pazarlamacıların gerçek zamanlı olarak doğru sonuçları görmelerini sağlar. Bir gazeteye ilan vermişseniz, kaç kişinin o sayfayı okuduğunu ve reklamınıza dikkat ettiğini tahmin etmenin ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Gazete ilanlarına verdiğiniz reklamın herhangi bir satıştan sorumlu olup olmadığını öğrenmenin kesin bir yolu yoktur.

Dijital pazarlama ile yapmış olduğunuz reklam çalışmalarının her zaman harcadığınız bütçenin firmanıza neler kazandırdığını o reklamla kaç kişi ilgilenmiş bu kişilerin yaş ortalamaları nedir tüm sonuç ve raporlamalara ulaşabiliyorsunuz.

İşte bazı örnekler:

Web Sitesi Trafiği Dijital pazarlama ile, Google analytic gibi web sitenizin trafiğini ölçen platformlar ile web sitenizin ana sayfasını gerçek zamanlı olarak görüntüleyen kişilerin sayısını görebilirsiniz.

Diğer dijital analitik verilerinin yanı sitenize giren kişinin kaç sayfa ziyaret ettiklerini, hangi cihazı kullandıklarını ve nereden geldiklerini de görebilirsiniz. Bu programlar, hangi kanalların web sitenize yönlendirildiği kişi sayısına bağlı olarak daha fazla veya daha az zaman harcayacağınıza öncelik vermenize yardımcı olur. Örneğin, trafiğinizin yalnızca % 10’u organik aramadan geliyorsa, bu yüzdeyi artırmak için muhtemelen SEO çalışmalarınıza ağırlık vermeniz gerektiğini sizlere söyleyecektir.

Çevrimdışı pazarlamada, bir satış görevlisiyle etkileşimde bulunmadan veya bir satın alma işlemi yapmadan önce insanların markanızla nasıl etkileşimde bulunduğunu söylemek çok zor. Dijital pazarlama ile, insanların davranışlarındaki eğilimleri ve kalıpları, alıcılarının araştırmalarında son aşamaya gelmeden tanımlayabilirsiniz, bu sayede müşterilerinizi web sitenize nasıl çekeceğiniz konusunda daha bilinçli kararlar verebilirsiniz.

İçerik Performansı

Bir ürün broşürü oluşturduğunuzu ve insanlara bu broşürü dağattığınızı hayal edin. Bu broşür çevrimdışı olsa da bir içerik türüdür. Sorun, broşürünüz ile kaç kişinin ilgilenip etkileşim sağladığı veya kaç kişinin doğrudan çöpe attığını bilmiyor olmanızdır.

Şimdi bunun yerine web sitenizde o broşür tarzında bir içeriğinizin olduğunu hayal edin. Yayınlandığı sayfayı tam olarak kaç kişi görüntülemiş yapılan görüntülemeler hangi bölgeden ve kayıt formu kullanarak bu kişilerin telefon numaralarına e-posta adreslerine kolayca ulaşabilirsiniz. Yalnızca içeriğinizle kaç kişinin ilgilendiğini ölçmekle kalmaz, aynı zamanda kullanıcılar ile nitelikli müşteri adayları oluşturursunuz.

Ne Tür Dijital İçerik Oluşturmalıyım?

Oluşturacağınız içerik türü, müşterilerinizin ihtiyaçları doğrultusunda kitlenizin farklı aşamalarındaki gereksinimlerine bağlıdır. Öncelikle yaptığınız işi iyi tanımanız gerekir. Örneğin organik bir kalem satışı için dijital pazarlamayı seçtiniz bu kalemi iyi tanımanız gerekiyor ki bu kalem hakkında içerik üretebilesiniz. İçeriklerinizi vermiş olduğunuz hizmet doğrultusunda o hizmetin hangi potansiyel müşteri kitlesine hitap edebileceğini tespit etmeniz gerekmektedir. İçeriğinizin formatı açısından, söylenebilecek çok fazla püf nokta mevcuttur. 

Farkındalık Aşaması

 • Blog gönderileri. Güçlü bir SEO ve anahtar kelime stratejisi ile birlikte kullanıldığında organik trafiğinizi arttırmak için idealdir.
 • İnfografikler. İçeriğinizi paylaşırken sosyal medya aracılığıyla bulunma şansınızı arttırdıkları anlamına geliyor
 • Kısa videolar. Markanızın YouTube gibi platformlarda barındırılarak yeni izleyiciler tarafından bulunmasına yardımcı olabilir.
 • E-Kitap. Genellikle bir blog sayfasından veya infografikten daha kapsamlı oldukları için müşteri adayları için harikadır; bu, birinin iletişim bilgilerini alması için daha fazla alışveriş yapması anlamına gelir.
 • Araştırma raporları. Değeri yüksek bir içerik parçasıdır. Endüstriniz için araştırma raporları ve yeni veriler, medya veya endüstri basını tarafından sık sık toplandığı için farkındalık aşamasında da çalışabilir.
 • Website Gönderileri. Daha ayrıntılı ve etkileşimli bir bölüm içeriği olduğu için web site gönderileri, bir blog gönderisinden veya kısa bir videodan daha kapsamlı içerik sunduğundan etkili bir değerlendirme biçimidir.

Karar Aşaması

 • Durum çalışmaları. Web site ziyaretçilerinizin hangi sayfalarda dolaştığına hangi ürün ve hizmetin satın alma aşamasına geldiğini gösteren bir çalışma stratejisdir.
 • Görüşler. Müşterilerinizin vermiş olduğunuz hizmet veya satmış olduğunuz ürün hakkındaki düşünceleridir.

Dijital Pazarlama için Büyük Bir Bütçeye İhtiyacım Var mı?

Her şeyde olduğu gibi, bu gerçekten stratejinize hangi dijital pazarlama unsurlarını eklemek istediğinize bağlı.

Önceden var olan bir web sitesi için SEO, sosyal medya ve içerik oluşturma gibi genel tekniklere odaklanıyorsanız, sitenizin durumuna göre çok fazla bütçeye gerek duymazsınız. Dijital pazarlamada reklam kampanyalarıda sektörünüze göre bütçe planlamasında değişiklik gösterebilir. Çevrimdışı pazarlama için ayırdığınız bütçenin daha altında bir bütçe ile dijital pazarlama alanında büyük gelişmeler sağlayabilirsiniz.

Mobil Pazarlama Dijital Pazarlama Stratejime Nasıl Uyuyor?

Dijital pazarlamanın diğer bir önemli bileşeni mobil pazarlamadır. Akıllı telefon kullanımı tüm dünya üzerinde hızla yayılmıştır.

Dijital reklamlarınızı, web sayfalarınızı, sosyal medya resimlerinizi ve mobil cihazlar için diğer dijital varlıkları optimize etmek için gerekli olduğu anlamına gelir. 

Şirketinizle mobil cihazlar üzerinden çevrimiçi etkileşimde bulunanların, masaüstünde olduğu gibi aynı olumlu deneyime sahip olmaları gerekir. Bu , mobil cihazlarda olanlar için gezinmeyi kullanıcı dostu yapmak için mobil uyumlu veya duyarlı bir web sitesi tasarımı  anlamına gelir.

Dijital pazarlama varlıklarınızı mobil kullanıcılar için optimize etmenin birçok yolu vardır ve herhangi bir dijital pazarlama stratejisi uygularken, deneyimin mobil cihazlarda nasıl geri dönüş yapacağını düşünmek çok önemlidir. Bunun daima ön planda olmasını sağlayarak, müşterileriniz için işe yarayan dijital deneyimler yaratacak ve sonuçta beklediğiniz sonuçları elde etmiş olacaksınız.

Dijital pazarlama gerçekten kapsamlı ve profesyonel bir bakış açısı ister. Profesyonel bir dijital pazarlama ajansı ile çalışmak çok düşük bütçeler ile kazancınızı arttırmanıza yardımcı olacaktır. Profesyonel dijital pazarlama hizmetlerimizden yararlanmak için lütfen bizimle iletişime geçin.


Top