X
X
USD

Google Ads Danışmanlığı

AnasayfaYazılarGoogle Ads Danışmanlığı

Google ads işinizi büyütmenin, potansiyel müşterilere ulaşmanın ve online satış yapmanın en iyi yollarından biridir. Rakiplerinizin Google ads reklamları ile elde ettiği başarıyı görüp sizlerde bu denemeyi düşünmüş olabilirsiniz. Ancak dışarıdan çok basit gibi görünse de sistemi başarılı bir şekilde kullanmak için profesyonel destek almak gerekebilir. 

Dijital pazarlamanın önemli bir parçası olan Google Reklam Danışmanlığı, işletmelerin online görünürlüklerini artırarak hedef kitleleriyle daha etkin bir şekilde bağlantı kurmalarını sağlar.

Google Reklam Danışmanlığı, işletmelerin hem organik hem de ücretli arama sonuçlarında öne çıkmalarına yardımcı olur. Ancak bu, bir dizi strateji ve teknik gerektirir. Burada devreye Google Adwords Danışmanlığı girer.

Google Ads danışmanı Google reklamları konusunda uzmanlaşmıştır ve uzun yıllarca birçok sektörün tecrübesini barındırır. Ayrıca reklam açmak kadar açılan reklamların verilerini okumak oldukça önemlidir. Deneyim sahibi olmadan reklam kampanyalarının verilerini okumak mümkün değildir.

Google Adwords Danışmanlığı, Adwords kampanyalarınızı tasarlar, yönetir ve iyileştirir. İşinizi önemser, hedeflerinizi anlar ve bu hedeflere ulaşmanız için stratejik önerilerde bulunur. Özellikle Google Adwords Danışmanlık hizmetleri, işletmelerin reklam kampanyalarını optimize etmeye, dönüşüm oranlarını artırmaya ve reklam bütçesini en etkin şekilde kullanmaya yardımcı olur.

Google Reklam Danışmanı'nın asıl görevi, işletmenizin dijital pazarlama hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmaktır. Bu hedefler, marka bilinirliğini artırmak, web sitesi trafiğini artırmak veya çevrimiçi satışları artırmak olabilir. Bunlar sadece birkaç örnektir, ancak genel olarak, bir Google Reklam Danışmanı, işletmelerin çevrimiçi pazarlama hedeflerine ulaşmaları için gereken tüm stratejileri, araçları ve teknikleri sağlar.

Bu yazımızda sizlere Google ads nedir?, Google ads uzmanı kimdir? Google adsin avantajları ve bazı püf noktalara yer vereceğiz. 

Ek olarak Google ads uzmanlarının iki yöntemle çalıştığını unutmayınız.

 • Bazı ads uzmanları sadece danışmanlık verir reklam hesabı üzerinde işlem yapmaz.
 • Bir diğer durum ise Google Ads reklam uzmanları reklam hesapları üzerinde  aksiyonları kendi alır.

Bizler her iki konuda da hizmet vermekteyiz.

Google Ads Nedir?

Google Ads nedir, sorusuna bakıldığı zaman, Google’ın arama sonuçlarında anahtar kelime bazlı olarak veya Google üzerinde çözüm ortağı web sitelerinde görüntülü reklamlar yayınlamanızı sağlayan bir platformdur. Google Ads ile işletmenize ait istediğiniz anahtar kelimeler üzerinde arama sonuçlarında sponsorlu olarak gösterim, listeleme elde edilebilir. Örnek olarak bir çanta satışı yapan işletme, çanta ile alakalı herhangi bir kelime aratıldığında (çanta fiyatları – çanta modelleri vb.) reklamlar organik arama sonuçları öncesi veya sonrasında gösterilebilir.

Google Ads Uzmanı Kimdir?

Google Ads Uzmanı, Google Ads'deki kampanyaları planlayan, oluşturan ve yöneten kişidir. Google reklamları ve teknolojileri konusunda geliştiren, araştırmalar yapan ve yenilikleri takip eden kişileri Google Ads uzmanı olarak tanımlamak mümkündür.

Bu uzmanlar, Google Ads'de kampanya oluşturma ve yönetme konusunda profesyonel ve deneyimli olmalıdır. Ayrıca, reklamcılık platformları için Google'ın yayınladığı en son güncellemeleri ve özellikleri de yakından takip etmeleri gerekir. (veya nerede arayacaklarını bilmelidirler).

En başarılı kampanyalar, hedeflemeyi ayarlamak, yeni reklamları test etmek ve teklifleri değiştirmek gibi sürekli optimizasyon gerektirir. Google Ads söz konusu olduğunda bütçeyi doğru kullanmak çok önemlidir.

Google Ads Danışmanı ne iş yapar?

Aslında Google Ads Danışmanları işlem almaz danışmanlık verir ancak google ads uzmanı bir reklam hesabının yönetimi açısından aşağıdakiler dahil bir dizi görevi yerine getirir:

Google Ads'in mevcut performansını kontrol etme : Bir Google Ads Uzmanının, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını belirlemek için reklamların nasıl performans gösterdiğini değerlendirmesi gerekir. Bunu gösterimler, tıklamalar, dönüşümler, dönüşüm oranı, maliyet ve tıklama oranı dahil olmak üzere çeşitli ölçütleri kontrol ederek yaparlar.

Google Ads hedeflemesini gözden geçirme: Hedefleme, reklamların ideal müşteriye veya potansiyel müşteriye sunulmasına ve odaklanmasına yardımcı olduğu için önemlidir. Bir Google Ads Uzmanının gözden geçireceği hedefleme seçeneklerinden bazıları demografi, pazardaki ve yeniden pazarlama kitlelerinin yanı sıra kampanyalar için yer ve cihaz hedeflemeyi içerir.

Yeni kampanyalar başlatma: Google reklam uzmanı, mevcut anahtar kelimeleri inceleyecek verimsiz olanları eleyecek veya yeni anahtar kelimeler araştıracaktır. Yeni anahtar kelimeler reklamcılık hedefleriyle uyumlu hale geldiğinde, yeni reklam grupları veya kampanyalar oluşturacak ve başlatacaklar. Arama kampanyalarının yanı sıra görüntülü reklam, video, alışveriş ve diğer kampanya türleri de oluşturabilirler.

Kampanyaları optimize etme: Google Ads Uzmanları, kampanyaları yönetmekten ve mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için optimize etmekten sorumludur. Bu negatif anahtar kelimeler eklemeyi, hedeflemeyi ayarlamayı, teklifleri değiştirmeyi ve daha fazlasını içerir.

Önerilerde bulunma: Bir uzman Google Ads'deki reklamları ve kampanyaları yönetmenin yanı sıra, açılış sayfalarını ve web sitesi performansını iyileştirmeye yönelik öneriler de sağlayabilir. Çoğu dönüşüm bir şirketin web sitesinde gerçekleştiğinden bu özellikle dönüşümleri artırmak için tasarlanmış kampanyalar için önemlidir.

Raporlama: Bir Google Ads Uzmanı, bir kampanyayı izleyecek ve uygun performans raporlarını paylaşacaktır. Bu yönetilen kampanyaya ve hesaba bağlı olarak haftalık veya aylık olabilir.

Google Ads Uzmanlarının günlük olarak gerçekleştirdiği diğer işlevler şunları içerir:

 • Anahtar kelime eşleme türlerini seçme ve arama sorgularını inceleme.
 • Google’ın önerilerini takip etme ve gereklileri uygulama.
 • Dönüşümleri analiz etme ve geliştirme yapma.
 • Performansı önemli rakiplerle karşılaştırma.
 • Uygun reklam uzantıları oluşturma.
 • Teklif stratejilerini yönetme ve kampanya ayarlarını düzenleme.
 • Performansı en üst düzeye çıkarmak için teklif ayarlamalarını seçme.
 • Yeni reklam varyasyonları oluşturma ve test etme.
 • Hesabın performansını iyileştirmek için değişiklikler yapma.

Google Ads Avantajları ve Özellikleri

Google Ads yani eski adıyla Google Adwords avantajları ve özellikleri kısmına bakıldığı zaman internet kullanımının yaygınlaşması ve teknolojinin gelişmesiyle önemli reklam araçları arasında birçok işletmenin reklamını avantajlı bir şekilde hayata geçirmesini sağlar. Google platformu, günümüzde insanlar tarafından kullanılan en önemli arama motorudur, Google bu özelliğine ek olarak reklam vereceklerin yeni reklam platformu konumuna da gelmiştir. Yani Google ile satış yapmak isteyenler, hizmetlerini ve ürünlerini tanıtmak isteyen kişiler için Google Adwords reklamları ile kullanıcılarına geniş yelpazeli bir pazarlama alanı sunar. Google Ads avantajları bakıldığı zaman,

 • Web sayfanıza ücretli reklamlar aracılığıyla ulaşan ziyaretçilerin, organik ziyaretçilere göre satın alma olasılığı %50 daha fazladır .
 • Google Ads, firmalara sağladığı düşük maliyet ve hızlı geri dönüşüm avantajı ile reklam konusunda Google’ın popüler olmasının en büyük özellikleridir.
 • Google Ads, işletmenizin bulunmasını sağlar ve internet üzerindeki müşterilerinize ulaşabilirsiniz.
 • Satışa yönelik reklam oluşturma avantajı ve düşük maliyet avantajları sayesinde reklam yapabilme olanağı sağlar.
 • Genel olarak bir ürün ve hizmet arayacak kişilerin sorgulama yaptığı ilk arama motoru Google olduğu için geri dönüşüm oranları çok yüksektir.

Google Ads Danışmanlık Ücretleri

Google Ads danışmanlık ücretleri Her sektör için reklam rekabeti aynı olmadığından ve bazı sektörlerde farklı reklam yöntemleri kullanılması gerektiğinden değişiklik gösterebilir.

Ayrıca ücretlendirme şekli firmadan firmaya göre değişmektedir.

 • Bazı firmalar aylık reklam bütçesinin %5-20 arasını talep etmektedir. (100bin tllik reklam bütçenizi yöneteceğiz %10 olarak 10bin TL talep ediyoruz gibi)
 • Bazı firmalar cirodan pay talep etmektedirler.
 • Bazı firmalar ise aylık standart bir ücret belirlemektedir. 

Turkuvazsoft olarak bizler aylık standart bir ücretle çalışma sağlamaktayız. Google Ads Yönetim paketlerimizi inceleyebilirsiniz.

Google Ads Hedef Kitle Belirlemesi Nasıl Yapılır?

Google Ads hedef kitle belirleme konusunda hizmet sektörü ve ürün satışı yapan e-ticaret sitelerin hedef kitleleri aynı değildir. Buna bağlı olarak doğru hedef kitleyi belirlemek için reklam verenin ürün veya hizmeti ile kendini reklam vermeye yönlendiren etkenler iyi değerlendirilmelidir. 

İlgili olan ürün veya hizmeti tercih edebilecek kullanıcılar, yaş, cinsiyet, bulunduğu bölgeler, kullanım alışkanlıkları ve daha farklı kriterlere göre değerlendirilerek doğru kitleler hedeflenir ve reklam sürecinin tamamında yine bu kitlelerdeki her bir ulaşma potansiyeli olumlu ve olumsuz kullanıcı deneyimi gözetilerek optimize edilir. Özellikle reklamların tıklamalarında, ziyaretçi hareketleri doğru gözlemlenebilmeli ve ortaya çıkan veriye uygun bir şekilde yeniden düzenlenebilir.

Google Ads Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Google Ads hizmeti alırken nelere dikkat edilmeli konusuna bakıldığı zaman işinde uzman kişilerden danışmanlığın alınması gerekir. İşinde büyük başarılara imza atmış, Google’ın her detayına hâkim olmuş kişilerce yapılması gerekir. Tüm bu süreçler ve verilen emek ile kendi işinde başarınızı sağlayacak olan Google reklamlarıyla beraber Google Ads reklamlarıyla gereksiz tıklamalar almanız ve reklamları tam olarak optimize edememenizden kaynaklı yüksek ücretler ödemenize engel olabilecek kişilerden destek alınmalıdır. Google Ads uzmanı ile çalışmak profesyonel bir destek sağlayarak sizlere fayda sağlar. Google Ads reklamlarınızı bir profesyonele emanet ederken alanında yetkin olan kişilerden destek almanız sizleri sektörüzde sürekli bir adım öne taşıyacaktır.


Top