X
X
USD

Google My Business Listesinde Daha Yüksek Sıralama için 10 İpucu

AnasayfaYazılarGoogle My Business Listesinde Daha Yüksek Sıra...

Google Haritalar, kullanıcıların bir yerin konumunu ve hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olan bir harita uygulamasıdır. İşletmelerin müşterilerini bulmasına, konumlarını paylaşmasına, yorumları yanıtlamasına ve daha fazlasına olanak tanır. Ancak, Google Haritalar aynı zamanda işletmelerin SEO çabaları için önemli bir araçtır.

Google Haritalar SEO Nasıl Yapılır?

 1. İşletmenizin Google My Business profili tamamlanmış ve doğru bilgiler içerdiğinden emin olun. İşletmenizin adı, adresi ve telefon numarası (NAP) bilgileri, diğer işletme bilgileri ve fotoğrafları dahil olmak üzere tüm bilgiler doğru ve güncel olmalıdır.

 2. İşletmenizin listelendiği kategoriyi doğru şekilde belirleyin. İşletmenizin doğru bir şekilde kategorize edilmesi, arama sonuçlarında daha doğru bir şekilde görünmenizi sağlar.

 3. İşletmeniz için anahtar kelimeler belirleyin ve bunları Google My Business profilinizde ve işletmenizin web sitesinde kullanın. Ancak, anahtar kelime spam'inden kaçınmak için, anahtar kelimeleri doğal bir şekilde kullanın ve içeriğinizi yararlı ve ilgi çekici tutun.

 4. İşletmeniz için yüksek kaliteli fotoğraflar yükleyin. Fotoğraflar, işletmenizin görünürlüğünü artırır ve potansiyel müşterilerin işletmeniz hakkında daha iyi bir fikir edinmesine yardımcı olur.

 5. İşletmeniz için incelemeleri teşvik edin. İncelemeler, işletmenizin güvenilirliğini artırır ve potansiyel müşterilerin işletmeniz hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olur.

 6. İşletmenizin harita koordinatlarını doğru bir şekilde belirleyin. İşletmenizin harita koordinatları, Google Haritalar'da doğru bir şekilde konumlandırılması.

 7. İşletmenizin adı, adresi ve telefon numarası (NAP) bilgilerini işletmenizin web sitesinde de doğru ve güncel bir şekilde gösterin. Bu, işletmenizin güvenilirliğini artırır ve arama motorlarının doğru bilgiye erişmesini kolaylaştırır.

 8. İşletmenizin web sitesinin mobil uyumlu olduğundan emin olun. Mobil uyumlu web siteleri, arama motorları tarafından tercih edilir ve mobil cihazlardan erişilen Google Haritalar sonuçlarında daha yüksek bir sıralama elde etmenize yardımcı olur.

 9. İşletmenizin web sitesinin hızlı yüklenmesini sağlayın. Hızlı yüklenen web siteleri, kullanıcı deneyimini artırır ve Google Haritalar sıralamalarınızı olumlu yönde etkiler.

 10. İşletmenizin web sitesinde yerel anahtar kelimeleri kullanın. İşletmenizin hizmet verdiği yerel bölge ile ilgili anahtar kelimeler, Google Haritalar'da daha yüksek bir sıralama elde etmenize yardımcı olabilir.

 11. İşletmenizin harita bağlantısını web sitenize ekleyin. Bu, potansiyel müşterilerin işletmenizi kolayca bulmasına yardımcı olur ve Google Haritalar sıralamalarınızı artırabilir.

 12. İşletmenizin diğer yerel işletmelerle bağlantısını güçlendirin. Diğer işletmelerle işbirliği yapmak, işletmenizin yerel toplulukta daha güçlü bir varlık olmasını sağlar ve Google Haritalar sıralamalarınızı olumlu yönde etkiler.

Yerel SEO, Google My Business girişini talep etmekten ve doğrulamaktan eksiktir. Eksiksiz bir Google My Business paketiniz varsa, gösterme şansınız organik sıralamayı  yükseltir . Google My Business'ta üst sıralarda yer almak istiyorsanız, en iyi sonuçları almak için dikkat etmeniz gereken birkaç önlem vardır. Google My Business'ın yerel SEO için gerçekten yararlı olduğunu biliyoruz ve  bunun en iyi ise yanı hizmetin ücretsiz olmasıdır.

Sıralama, birisi işletmenizi veya anahtar kelimelerinizi aradığında ne kadar yüksekte görüneceğinizin ölçütüdür. Bu nedenle, bu blogda Google İşletmem girişinde daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olacak birkaç püf noktadan bahsedeceğiz.

Google Haritalara Gönderi ekle

İlgili tüm bilgileri Google My Business Sayfasına ekliyorsunuz. Ancak eklemeyi düşünmeniz  gereken bir şey daha var. Google My Business İncelemenize ekleyebileceğiniz bir yayın. Bu yayını eklemek için Google My Business uygulamasının yayınlar bölümüne gidebilir ve yaklaşık 1500 kelimelik bir yayın yazabilirsiniz. Ayrıca, bir resimle birlikte herhangi bir sayfanın bağlantısını sağlayabilir ve yayınlayabilirsiniz. Böylece, yayınlandıktan sonra, bunları Google My Business girişlerinizde görüntüleyebilirsiniz.

 Haritanıza Etiket ekleyin

Etiketler, konumun gruplar halinde düzenlenmesine yardımcı olur. Konumlar doğrudan gösterge tablosundan etiketlerle aranabilir. Ayrıca, AdWords'teki yer uzantılarını filtrelemek için etiketler kullanılabilir. Her bir konuma en fazla 10 benzersiz etiket atayabilirsiniz. Etiketler 50 karakter civarında tutulabilir ve özel bir karakter içermemelidir.

Harita Açıklamlarına Ayrıntılı açıklama yazın

 Daha üst sıralarda yer alabilmek için derinlemesine bir açıklama yazmalısınız. 2000 ile 3000 kelime uzunluğunda deneme yazmak zorunda değilsiniz. Ancak, şirketinizin açıklamasını ilgili tüm noktaları içerecek şekilde belirtmeniz güzel olacaktır. Yerel sonuçlar, her aramada ne kadar alakalı bilgi sağladığınıza yöneliktir.

Doğru bilgi setine sahip olanlar daha üst sıralarda yer almayı tercih ederler. Google My Business'ta gerekli her ayrıntıyı belirttiğinizden emin olun. Bu, kitlenin kim olduğunuzu, nerede olduğunuzu, ürününüzün birkaçını belirtmek gibi işler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlar.

 Web sitesi oluşturma özelliğini kullanın

Google My Business Sayfasının web sitesi oluşturma aracı, doğrudan orada bir web sitesi oluşturmanıza olanak tanır. Tek yapmanız gereken Google My Business hesabınızda oturum açmaktır ve web sitesi seçeneğini kontrol panelinizde bulabilirsiniz.

Google web sitesini otomatik olarak oluşturur ve ardından bir tema seçmenizi ister. Tüm formaliteleri tamamladıktan sonra, web sitesini yayınlayabilirsiniz. Bu web sitesini asla kullanmamanız tavsiye edilir. Google My Business Sayfasında oluşturulan web sitesi, yalnızca ek bilgi arıyorsanız izleyici kitlesine yardımcı olmaktadır. Ancak oradan bir web sitesi oluşturmanız tavsiye edilir.

Web sitesinin geri bağlantıları üzerinde çalışın

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) söz konusu olduğunda geri bağlantılar önemlidir. İyi bir SEO için yapı taşları olarak kabul edilirler ve yerel SEO söz konusu olduğunda geri bağlantılar önemli bir hale gelmektedir. Web sitesini çok sayıda geri bağlantıyla doldurduğunuzda site için bu hiç de iyi olmamaktadır. Zira geri bağlantılarda miktar değil kaliteye odaklanmalıdır.

Google web sitesini sıralamayı düşündüğünde, ilk olarak web sitesinin anahtar kelimelerle alaka düzeyi ve kalite geri dönüşlerinin sayısı dikkate alınır. Yani web sitenizde bu varsa, kesinlikle daha yüksek sıralarda siteniz yer alacaktır .

İşletme adındaki anahtar kelimeler

Anahtar kelimeler, ister yerel ister düzenli olsun, arama sonuçlarında önemli bir rol oynar. İşletme adına anahtar kelimelerin sahip olması sıralamaları yükseltebilir. İçeriği sadece yazmak için yazamazsınız. Bunun için Google Anahtar Kelime Aracı Planlayıcı gibi araçların yardımıyla uygun bir anahtar kelime araştırması yapmanız gerekir. Anahtar kelimeleri öğrendikten sonra, işletmenizin adına ve eklediğiniz içeriğin geri kalanına dahil edin.

Birden çok kategori ekleyin

İşletmenize kategori eklemek çok önemlidir. Bu, izleyicilere ne tür bir iş yaptığınızı bilmelerine yardımcı olur. Kategoriler temel olarak işletmenizi tanımlar ve müşterilerle bağlantı kurar. Örneğin, yatırım fonuna giriyorsanız, “yatırım fonları”, “finans”, “ticaret” gibi kategorileri birkaçına koyabilirsiniz. Bir kategori aynı zamanda yerel sıralamaları kesinlikle etkileyen faktörlerden biridir.

Kaliteli resimler Ekleyin

Herhangi bir resim eklemezseniz Google My Business Sayfanız eksik görünecektir. İzleyicilerin bakış açısından düşünün. Eğer bir İtalyan restoranı iseniz, o zaman, tabii ki, seyirci ambiyans, yemek vb resimlerini kullanmak gerekir. Bu yüzden, resimleri uygun şekilde ayarlayın ve resimlerin yüksek kalitede olduğundan emin olun. Resim eklemek Google My Business Sayfanızın daha alakalı ve etkili görünmesini sağlayacaktır. Ayrıca, yerel sıralamanın iyileştirilmesine yardımcı olur.

 Google Harita yorumları

Google My Business Sayfanızda incelemelere sahip olmak çok önemlidir. Bu nedenle, müşterilerinizi incelemeyi yazmaya ve izleyicilerin gözünde bir güvenilirlik duygusu oluşturduğu için şirketinizi derecelendirmeye teşvik edin. Dijital pazarlama kursları yürütüyorsanız, öğrencilerinize akademi ve kurs hakkındaki incelemeleri ve deneyimlerini yazmalarını söyleyebilirsiniz.

Ayrıca, incelemelere zamanında yanıt verdiğinizden emin olun. Özellikle restoranlarda, incelemeler çok sayıda gelir. Bu nedenle, bu incelemelere yanıt vermek gerçekten çok önemlidir. 

Telefon numarası ve doğru çalışma saatleri ekleyin

İşletmenin adı, açıklaması gibi tüm içeriği ekliyorsunuz ancak yerel kullanıcılarla bağlantı kurmanıza yardımcı olacak yerel bir telefon numarası eklemeyi unutmayın. Ayrıca, tam olarak çalışma saatlerinden bahsetmek çok önemlidir, böylece kitle uygunluk durumunuz hakkında fikir edinir.

Google Haritalar SEO, işletmenizin yerel olarak daha görünür hale gelmesine yardımcı olur. Doğru teknikler kullanarak, işletmenizin Google Haritalar'da daha yüksek bir sıralama elde etmesi ve böylece potansiyel müşterilerin işletmenizi daha kolay bulması sağlanabilir. Bu nedenle, her işletme sahibinin Google Haritalar SEO konusunda bilgi sahibi olması ve işletmesini optimize etmek için doğru adımları atması önemlidir.

Artık Google My Business Sayfanızda yapılması gerekenlerin tümünü bildiğinize göre, daha iyi ve alakalı potansiyel müşteriler elde etmek için tüm gerekenleri dahil edin ve en yüksek rütbeye ulaşın. Her şey gönlünüzce olsun!

 


Top