X
X
USD

Google Reklam Ajansı

AnasayfaYazılarGoogle Reklam Ajansı

Google reklam ajansı ile özellikle dijital pazarlama kavramı alanı ele alındığında teknik işlemlerden, sosyal işlere kadar büyük bir hizmet alanı kapsar. Arama motoru optimizasyonu (SEO), Google ADS reklamları ve Google ADS araçları ile sosyal medya iletişimini kavramış ajanslar firmalara destek sağlar. Google reklamları, Google tarafından hizmet şekilde sunulan çeşitli formatlarda reklam yayımlamaya müsait olan bir ürün, hizmet ve marka tanıtım formudur. Bu sayede bir işletme sahibi, sattığı ürünleri, hizmetleri ve marka tanıtımını Google arama motoru üzerinde yayınlayacağı reklam kampanyaları ile daha fazla kitleye ulaştırır. Google bu hizmetiyle beraber reklamın yayımlandığı siteler üzerinde belli bir ücret de ödemektedir.

Google Reklam Ajansı Ne İş Yapar?

Google reklam ajansı iş yapar? sorusuna bakıldığı zaman öncelikle Google reklamları basit bir şekilde Google hesapları üzerinden yönetildiği düşünülür fakat bu iş bilgi ve tecrübe istemektedir. Profesyonel bir şekilde kurulmayan google reklam kampanyaları bütçenizi alakasız bir şekilde tüketir. Hızla tükenen reklam bütçenizden geri dönüş alamadığınız için kısa sürede google reklamları üzerinden verim alamadığınızı düşünürsünüz ve reklamları kapatırsınız. Türkiye üzerinde genel ticaretin %60'lık bir kısmı internet ortamında sağlanmaktadır. Bu ciddi rakamların en önemli bölümü google reklamlarından geçmektedir. Bütçenizi en iyi şekilde kullanarak alakalı hedef kitlenize ulaşmak için profesyonel reklam ajansı ile beraber hareket etmeniz gerekmektedir. 

Örnek olarak Google arama motoru üzerinde reklam verme konusunda Google reklam ajansları hesap optimizasyon sürecini kontrol etmek, yenilikleri takip etme ve bunları uygulamak gibi çeşitli hizmetler bulunur. Bu hizmetler sayesinde reklam süreçleri ve bu doğrultuda açılan hesaplar maksimum verim alınabilecek şekilde yönetilmektedir.

Google Reklam Ajansının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Google reklam ajansının avantajları açısından bakıldığı zaman Rakip analizlerini takip etmek, raporlamak, yenilikleri mevcut hesabınıza optimize etmek gibi çalışmalar uzun süren, teknik bilgi ve deneyim isteyen işlemler arasındadır. Reklam ajansları, bünyesinde yer alan deneyimli ve profesyonel google ads çalışanlarıyla beraber tüm bu adımları hızlı bir şekilde yerine getirmektedir. Belli bir bütçe isteyen Google üzerinde reklam hizmeti, profesyonel düzeyde alınmadığı takdirde bütçenizi olumsuz etkileyebilir. Bu durumun önlenmesi için profesyonel google ads hizmeti alınması gerekir.  Google reklam ajansının sağladığı avantajlara bakıldığı zaman,

  • Google reklamlarla beraber ürün ve hizmetleri pazarlarken o ürün ve hizmet ile ilgilenen kişilere ulaşabilmek paha biçilemez bir değerdir. Google reklam ajansı, Google reklamlarında bütçenize uygun alaka düzeyi hedef kitlenizi sizlere sunar.
  • Reklam bütçesi marka değerinize, ürünlerinize ve hizmetlerinizin rekabet oranına göre sürekli değişmektedir. Sektöredeki rekabete göre reklam bütçe planlamsı yapmak çok önemlidir. Google reklamlarında arama ağı reklamları, alışveriş reklamları, görüntülü reklamlar ve yeniden pazarlama reklamları dahil olmak üzere birden çok reklam biçimi bulunuyor.
  • Google reklam ajansları sayesinde küçük ve orta ölçekli olan markalar ile gelişmekte olan firmaların daha fazla gelişmesi ve büyümesi kaçınılmaz bir hal almaktadır.
  • Ajansların uzmanlığı sayesinde işiniz kolaylaşır, zamandan tasarruf sağlayarak reklam bütçenizdende tasarruf etmenize aracı olur.

Neden Google Reklam Ajansı ile Çalışılmalıdır?

Neden Google reklam ajansı ile çalışılmalıdır? sorusuna bakıldığı zaman işletmeler ürün ve hizmetlerini Google aracılığıyla tanıtmak istediği takdirde yapılması gereken tüm işlemler için destek sağlar. Reklam kurulum, yönetim ve takip işlemi açısından Google aracılığıyla reklam vermek, uzun süren bir işlemdir. Bir reklam ajansıyla çalışmak hem zamandan tasarruf etmeyi hem de bütçenin doğru kullanılmasıyla maksimum düzeyde verimin alınmasını sağlar. 

Google reklam uzmanları teknik bilgiye sahip bir Google reklam ajansı ekibiyle çeşitli bilgilendirmeler yaparak eksiklikleri tamamlayabilir veya daha iyi bir yöntem tavsiyesinde bulunabilir. Google üzerinde reklamlarınızı aktif etmeden önce reklam verme hedeflerinizi net bir şekilde belirlemek önemlidir ve her işletmenin kendine özgü yapısı olduğundan hedefleri değişiklik gösterir örnek olarak,

  • Marka için web sitesinin bilinirliği, etkileşimi ve sayfada kalış süresini arttırmak genel bir hedef olabilir.
  • Çevrimiçi blog ve bilgi siteleriyle beraber tüm kullanıcılara ve ziyaretçilere aradıkları bilgileri bulmada yardımcı olmak.
  • Hizmet sektöründeki markalar için lokal yada genel müşteri portföyü oluşturmak.
  • Olası satış yaratma durumunda potansiyel müşterileri bulmak.
  • E-ticaret siteleri için daha fazla ürün satışı.

Google reklam hesabınızda tanımlanan hedeflerle beraber Google reklam ajansları belirlemiş olduğunuz hedeflerinizi tecrübeleri sayesinde yerine getirmektedirler. İşletmeler veya markalar ürün ve hizmetleriniz daha büyük kitleye ulaştırmaktadır. Markanıza hitap eden reklamlarla Google üzerinde işletmeleri daha büyük kitleye ulaştırabilmek için Google reklam ajansları ile çalışmak son derece önemlidir.

Google Reklam Ajansı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Google reklam ajansı seçerken dikkat edilmesi gerekenler konusuna bakıldığı zaman almak istediğiniz hizmeti ve hedef kitlenizi netleştirmeniz önemlidir. Ajansa reklam verme hedeflerinizi olabildiğince net aktarmanız önemlidir. Reklam ajanslarının referanslarını incelemek, ajansların hizmet verdiği diğer sektörler ve işletmelere dair analiz sonuçlarına göz atmanız gerekebilir. 

Google üzerine arama ağı, görüntülü reklam ağı, video reklamları, mobil reklamlar, alışveriş reklamları ve yeniden pazarlama reklamları gibi çeşitli reklam kampanyalarında uzman olan, Google algoritmasını bilen ve Google üzerinde reklamcılık alanında püf noktaları deneyimlemiş ajanslarla çalışmak önemlidir. Böylece reklam ücretlerinden daha iyi şekilde yararlanabilir ve işletmenizi yukarı basamaklara taşıyabilirsiniz.

Google Reklamları Nelerdir?

Google reklamları arasında bulunan Google Ads, Google’ın arama sonuçlarında, Google Adsense iş ortağı sitelerinde veya Youtube üzerinde reklamlarınızı göstermenizi sağlayan bir online pazarlama aracıdır. Google reklamları, internet reklam ekosisteminde en fazla bütçenin kullanıldığı bir kanaldır. Google reklamları 2000 yılının Kasım ayında faaliyet göstermeyi başlamıştır ve şu anda 1 milyondan fazla kullanıcısı bulunmaktadır.

Google pazarlama stratejileri arasında yer alan SEO, Google üzerinde profesyonel optimizasyon çalışmaları yapıldığında firmaların web sayfalarının anahtar kelimelerini daha üste çıkmasını sağlar. SEO, sabır gerektiren, uzun vadede harika sonuçlar alabileceğiniz bir yatırım gibi düşünebilirsiniz. Google Ads ise bunun tam tersidir. Hızlı bir şekilde reklamları aktif ederek, sitenize trafik çekmeye başlayabilirsiniz. Google reklamları SEO stratejinizi belirleme noktasında önemli bir rol oynar ve tüm bu reklam avantajlarıyla markalar, işletmeler firmalarına katkı sağlayabilir. İç seo optimizasyonu yapılmamış bir web sitesi ile %100 seo uyumlu bir websitesi arasında Google reklam performansları arasında çok ciddi farkalar vardır. Reklam optimizasyon puanı reklamlardan gelen geri dönüşümün ve reklam performansı için çok önemlidir. Google Ads reklam hizmeti almadan önce websitenizin tam anlamı ile Seo uyumlu olması gerekmektedir. Profesyonel Google ads ajanlarından fiyat teklifi istediğiniz zaman sitenizin seo analizlerinide yaparak sizlere teklif sunalar. İç seo işlemlerindeki eksiklikler Google reklam kurulumu yapılmadan önce düzeltilmelidir.

Google Arama Motoru Üzerinde Reklam Vermenin Ücretleri Nedir?

Google arama motoru üzerinde reklam vermenin ücreti nedir? konusuna baktığımız zaman Google, reklam bütçeniz konusunda sizi tamamen özgür bırakmaktadır. Aylık bütçeniz isteğe göre binlerce TL olabilir veya birkaç yüz TL’de olabilir. Google arama ağında sadece reklamlarınıza tıklayan kullanıcılar için maliyetlendirilir. Reklamlarınız gösterilir fakat tıklanmazsa hiçbir şekilde maliyet oluşturmaz. Fakat danışmanlık almak ve SEO danışmanlığı konusunda reklama düzenli bir ücret ödemek her firma için destek sağlar. Reklam üçerikleri genel olarak sektörünüzün rekabet oranına göre değişmektedir. Google ADS uzmanı sektör analiz işlemlerini tamamladıktan sonra ortalama gerek duyulacak bütçeyi sizlere sunacaktır. Kendi bütçeleriniz doğrultusundada işlem alınabilir fakat piyasada reklam bütçe oranını yakalayamadığınız zaman reklam performansınız düşecektir. Reklam bütçesi ayarlarken kesinlikle Google ads uzmanları ile planlama yapmanız gerekmektedir.

Google reklamları üzerinde oluşturulmak istenen reklam kampanyaları konusunda destek almak ve bunu düzenli olarak sürdürmek önemlidir. Bu nedenle eksiksiz ve yüksek performanslı çalışma yürüte bilmek için profesyonel Google uzmanlarıyla çalışmak gerekmektedir.

Google Arama Motoru Üzerinde Reklam Yayınlamaya Nasıl Başlanılır?

Google arama motoru üzerinde reklam yayınlamaya nasıl başlanılır konusunda öncelikle Google Ads kaydının yapılması gerekir. Bu noktada Google reklam ajansı, Google Ads kaydınızı yapar ve sizlerin istekleri doğrultusunda analiz çalışmalarını tamamladıktan sonra reklam kurulumlarını gerçekleştirerek reklamlarınızı yayına alır. 

Google ADS uzmanları ile Google reklam ajansları, Google reklamları konusunda tüm püf noktalara sahiptirler ve Google reklam danışmanlığı vererek tüm reklam alanlarında profesyonel bir şekilde reklamlarınızı yönetirler. Bütçe planlaması, reklam modelleri, reklam içerikleri gibi birçok konuda destek vererek firmanızın, markanızın sektörde daha ön plana çıkmasını sağlar.

Birçok büyük işletme günümüzde Google reklamlarına her ay milyarlarca lira bütçe ayırmaktadır. Benzer sektördeki firmalarda Google reklamlarında birbirleriyle rekabet etmektedir fakat bu rekabet sadece reklamlar için rakiplerinizden yüksek bütçeler ayırarak onlardan daha iyi reklam performansı alacağınız anlamını taşımaz. Seo optimizasyonu yapılmış ve profesyonel bir şekilde reklamların kurulması rakiplerinizden daha az bütçeler ile sizleri ön plana taşımaktadır.


Top