X
X
USD

Google'da İlk Sırada Çıkmak için10 Madde

AnasayfaYazılarGoogle'da İlk Sırada Çıkmak için10 Madde

Google'da İlk Sırada Çıkmak için 10 Madde

Google kullanıcılarına en uygun arama sonucunu göstermek için çeşitli robotlar ile çalışmaktadır. Kullanıcılar arama yaptıklarında çoğunlukla 1. Sayfayı dikkate almaktadırlar. Eğer sizin sitenizde 1. Sayfada ise kullanıcıların dikkatini çekmiş ve oldukça başarılı olmuş demektir. Pek çok kişinin kafasında merak konusu olan Google arama motorunda en üste nasıl çıkarım? olacaktır.

GOOGLE’DE ÜST SIRALARDA OLMANIN FAYDALARI?

 • Dünya’nın en büyük reklam aracı olan internette sitenizi tanıtma fırsatı yakalayabilirsiniz.
 • Sitenizin organik trafiğini arttırabilirsiniz.
 • Markanızı uzun süre piyasalarda barındırabilirsiniz.
 • Sitenizde verdiğiniz kaliteli reklamlar ile para kazanabilirsiniz.
 • Yeni müşteriler sizinle iletişime geçer ve müşteri sayınız artar.
 • Sattığınız ürün ya da hizmet daha çok kitleye ulaşmaktadır.

 1. Uygun Anahtar Kelime Seçimi Yapılmalıdır

Yapacağınız ilk iş doğru anahtar kelimeyi bulmaktır.  Anahtar kelimeyi  seçerken önemli olan kıstas kullanıcıların arama yaparken kullandıkları kelimeler ve kullanım oranı olacaktır. Google gereksiz kullanılan anahtar kelimeleri sevmez. Anahtar kelimeler belli bir yoğunlukta olmalı okuyucuyu sıkmamalıdır. Anahtar kelimeler hakkında daha detaylı araştırma yapmak için Google Ads ve Ahrefs kullanılmaktadır.

 1. SEO Uyumlu İçerikler Üretilmelidir

Seo, içeriklerin arama motorları tarafından analizini sağlayan anahtar kelime, başlık gibi parametreleri belirlemektedir. Siteniz seo ile uyumlu ise üst sıralarda yer alabilirsiniz.   

 1. Kullanıcıların Sitenizde Uzun Süre Kalmasını Sağlayınız

Google arama motorunda en üste nasıl çıkarım? Diyorsanız unutulmamalıdır ki Google sitenizin doğru olduğunu anlamak için okuna bilir olduğuna ve tasarım açısından kullanıcıya hitap ettiğini analiz ederse siteniz üst sıralara çıkacaktır.  Google kullanıcıların uzun süre kalmadığı kalitesiz içerikleri alt sıralara göndermektedir. Asıl amaç kullanıcının okumaya devam etmesi ve sitede uzun süre kalması için ilgi çekici ve eğlenceli içerikler üretmektir. Google sitenizde kullanıcıların ne kadar süre kaldığını Google analytics ile ölçmektedir.  

 1. Başlıklar kullanıma uygun seçilmelidir

Başlıklar sitenizin okunması için oldukça önemlidir. Sitenin içeriğini başlık ve ona uygun alt başlıklar halinde bölmelisiniz. Seçtiğiniz başlık kullanıcılar için ilgi çekici olmalı ve anlaşılması kolay olmalıdır. Başlıklar içeriğinizle ilgili olmalı ve onlarla bir bütün olmalıdır.  

 1. Sitenizin Güvenli Olduğundan Emin Olun

Google sitenize güvenlik açığı olup olmadığını önemser. Eğer siteniz güçlü ve dayanıklı ise kullanıcıyı rahatsız edecek gereksiz reklamlardan uzak tutmaktadır. Google kullanıcılarına harika bir deneyim sunmak adına içeriklerin güvenli olmasını istemektedir. Sizde sitenizde güvenlik önlemleri alırsanız Google’ın belirlediği standartlarda sitenizi optimize etmiş olursunuz bu sayede google sizi ödüllendirerek üst sıralara çıkartabilir.

 1. Sitenizi Aramalara Uygun Görseller ile Destekleyiniz

İçeriğinizin ilgi çekici olması için görsel olarak da desteklenmesi gerekir. Tuhaftır ancak aramaların %30 u görsellerden oluşmaktadır. Yani siteniz görsel olarak ilgi çekici ise kullanıcıları sitenize hızla çekebilirsiniz.  Google sitenizde paylaştığınız görseli Google görsellere de ekler. Ayrıca sitenizde kullandığınız görseller boyut olarak 100 KB geçmemelidir. 

 1. Kaliteli İçerikler Üretin

Sitenize gelen konukların birçoğu daha önce sitenizi tanımayan kullanıcılardan oluşmaktadır. Bu nedenle sitenizi kaliteli içeriklerle beslerseniz kullanıcıların akıllarında kalıp tekrar ziyaret etmek isteyeceklerdir. Eğer Google arama motorunda en üste nasıl çıkarım? diyorsanız yapmanız gereken kaliteli içerikler üretmek ve kullanıcılar tarafından akılda kalmaktır.

 1. Sitenizi Mobil Uyumlu Hale Getiriniz

Araştırmalara göre bilgisayarla yapılan aramalar kadar mobille yapılan aramalarda son yılda oldukça artmaktadır. Bunun için sitenizi mobil uyumlu hale getirip üst sıralara taşıya bilirsiniz.

 1. Backlink den Faydalanınız

Backlinkler başka sitelerden kendi sitenize yönlendirilen bağlantılardır. Backlinlerin sayısı sitenizin oldukça popüler olduğunu düşündürmektedir ve Google bu nedenle sitenizi üst sıralara taşımaktadır.

 1. Google Haritalarına Önem Verin

 Google harita aramalarını il ve ilçelere göre yükseltecektir.

Bu 10 maddeyi tam anlamıyla anlayıp uyguladığınız zaman başarıya kısa sürede ulaşabilirsiniz. Tabiki bu maddeleri uygulayabilmeniz için bir kısım alt yapı, tecrübe ve bolca boş zamana ihtiyacınız vardır. Eğer yeterli zamanı ayıramayacağınızı düşünüyorsanız Seo Hizmeti hakkında ekibimizden profesyonel destek alabilirsiniz.

 


Top