X
X
TRY

Html Nedir ?

AnasayfaYazılarWeb YazılımHtml Nedir ?

HTML nedir?

HTML, web sitesi oluşturmaya izin vermek için tasarlanmış bir bilgisayar dilidir. Bu web siteleri daha sonra İnternete bağlı herhangi biri tarafından görüntülenebilir. Nispeten olduğunu öğrenmesi kolay temelleri bir oturuşta çoğu insan için erişilebilir olmak üzere; ve yaratmanıza izin verdiği şeyde oldukça güçlü . Büyüyen İnternet izleyicisinin talep ve gereksinimlerini , dili tasarlamak ve sürdürmekle yükümlü olan »W3C yönetimi altında karşılamak için sürekli revizyon ve evrim geçirilmektedir .

HTML'in tanımı HyperText Markup Language'dir .

  • HyperText ,web üzerinde hareket etme yönteminizdir - sizi bir sonraki sayfaya götüren köprüler adı verilen özel metni tıklatarak . Hiper olması, sadece lineer olmadığı anlamına gelir - yani, ne zaman bağlantılara tıklayarak internette herhangi bir yere gidebilirsiniz - işleri yapmak için belirli bir düzen yoktur.
  • İşaretleme , HTML etiketlerinin içlerindeki metne yaptığı şeydir . Belli bir metin türü olarak işaretlerler ( örneğin italikleştirilmiş metin).
  • HTML, bir dildir , çünkü diğer diller gibi kod kelimeleri ve sözdizimi vardır.

Nasıl çalışır?

HTML , site yazarı tarafından bir metin dosyasına yazılan bir dizi kısa koddan oluşur - bunlar etiketlerdir. Metin daha sonra bir html dosyası olarak kaydedilir ve Internet Explorer veya Netscape Navigator gibi bir tarayıcıdan izlenir . Bu tarayıcı dosyayı okur ve metni görünür bir formata çevirir, umarım sayfayı yazarın istediği gibi oluşturur. Kendi HTML kodunuzu yazmak, vizyonunuzu oluşturmak için etiketlerin doğru kullanılmasını gerektirir. HTML sayfaları oluşturmak için ilkel metin editöründen güçlü grafiksel editöre kadar her şeyi kullanabilirsiniz.

Etiketler ?

Etiketler, normal metni HTML kodundan ayıran şeydir. Bunları arasındaki sözcükler olarak biliyor olabilirsiniz . Yalnızca tarayıcınıza sayfada neler oluşturulacağını söyleyerek resimler, tablolar ve diğer şeyler gibi harika şeylere izin verir. Farklı etiketler farklı işlevleri yerine getirir. Etiketleri kendileri, sayfanızı bir tarayıcıda görüntülediğinizde görünmez, ancak etkileri de görülür. En basit etiketler, böyle bir metne biçimlendirme uygulamaktan başka bir şey yapmaz:

kalın yazı, kalın yazıdan sonra yazının normal devamı.

Yukarıdaki örnekte, etiketler bir metnin etrafına sarılmış ve bunların etkisi, içerdiği metnin sıradan bir web tarayıcısı üzerinden görüntülendiğinde kalınlaştırılması olacaktır.

Öğrenmek Uzun Sürecek mi ?

Bu süreç, ondan ne istediğine bağlı. HTML’i bilmek , sadece birkaç gün sürecek ve istediklerinizin kodlarını öğrenecek. Bir saat içinde temel bilgileri alabilirsiniz . Etiketleri öğrendikten sonra HTML sayfaları oluşturabilirsiniz.

Ancak, HTML kullanmak ve iyi web siteleri tasarlamak farklı bir hikaye, bu yüzden size HTML Kaynak kodunu öğretmekten daha fazlasını yapmaya çalışıyorum - bu yüzden de olabildiğince çok öneri eklemek istiyorum . İyi web sitesi tasarımı yarı beceri ve yarı yetenek, sanırım. Öğrenme teknikleri ve etiket bilgilerinizin doğru kullanımı, çalışmanızı büyük ölçüde geliştirecek ve genel tasarımın ve ulaşmaya çalıştığınız kitlenin iyi anlaşılması web sitenizin başarı şansını artıracaktır. Neyse ki, daha iyi web siteleri elde edebilmeniz için üzerinde çalışmaya istekli olduğunuz sürece, bunlar araştırılabilir ve anlaşılabilir.

Kendi web sitenizi çalıştırmanın bir sonucu olarak öğreneceğiniz beceriler etkileyicidir. Grafik tasarım, tipografi ve bilgisayar programlamanın özelliklerini öğreneceksiniz. Genel olarak bilgisayarlarla verimliliğiniz artar. Ayrıca tanıtım hakkında da bilgi edinirsiniz ve bazı izleyiciler için yazmaya adapte olurken yazınız da muhtemelen artar.

Sürekli çevrimiçi olmak zorunda mıyım?

Bir şey değil. Tüm web sitenizi çevrimdışı olarak kodlayabilirsiniz, hepsini kendi bilgisayarınıza kaydedebilir ve ardından tüm dosyaları web'e aktarabilirsiniz. Sonra ne zaman yeni içeriğiniz varsa, bunu sitenizin mevcut çevrimiçi sürümüne ekleyin. Bu gerçekten oldukça basit.

HTML'in yapamayacağı bir şey var mı?

Tabii ki, ancak web sitelerinin popüler hale gelmesi ve ihtiyaçların artması nedeniyle, yeni şeylerin ortaya çıkması için pek çok destekleyici dil daha yaratılmıştır, ayrıca HTML, iyileştirmeler yapmak için birkaç yılda bir değiştirilir .

Basamaklı Stil Sayfaları, sayfalarınızın nasıl sunulduğunu kontrol etmek ve sayfaların daha erişilebilir olmasını sağlamak için kullanılır. Temel özel efektler ve etkileşim, temel HTML'ye çok fazla güç katan JavaScript tarafından sağlanır . Bu gelişmiş şeylerin çoğu daha sonra yol boyuncadır, ancak tüm bu teknolojileri birlikte kullanırken, emrinizde çok fazla güce sahipsiniz.

HTML Tarihi'nin nerelerden geçtiği zamanlara neden hızlı bir şekilde bakmıyorsunuz ? Kodlamaya başlamaya hazır olduğunuzu düşünüyorsanız, ilk sitenizi yapmak için hemen kolları sıvayın.

Vaktiniz yoksa ve bunca zahmete tek başınıza giremiyorsanız profesyonel bir destek almak için lütfen bizimle iletişime geçin.

 


Top