X
X
TRY

İçerik Pazarlama Stratejileri

AnasayfaYazılarGoogle SEOİçerik Pazarlama Stratejileri

İÇERİK PAZARLAMA NEDİR?


Hedef kitleye ulaşmak ve etkilemek için en iyi içeriğin oluşturulmasıdır. İçerik pazarlama en değerli içeriğin üretimi ve paylaşımıdır. Hazırlanan içerik öyle dikkat çekici olmalıdır ki sosyal medya ve arama motorlarında en üst sıralarda yer almalıdır. İçerik pazarlama sadece web üzerinde kullanılan bir yöntem değilken, son zamanlarda internet kullanımının artışıyla beraber firmalar kendilerini sosyal mecrada tanıtmak ve ön plana çıkarmak için rekabet içine girmişlerdir.


İYİ BİR İÇERİK PAZARLAMASI NASIL OLMALIDIR?


Başlık sizin için en önemli etkenlerden biridir. Metnin içeriğine dikkat çekmek için çarpıcı bir başlık bulmanız gerek, böylece ziyaretçinin dikkatini çekebilirsiniz. Metinle alakalı anahtar kelimeyi özenle seçmeli, yerinde ve aşırıya kaçmadan kullanımına dikkat etmelisiniz. Bir diğer konuda içerikte diğer sayfalarınızın linkini bulundurmanız olacak. Müşteri sayfada gezinirken paylaştığınız linklerden diğer sayfalarınıza da erişim sağlayabilir. Görselleriniz metinle ve sayfayla alakalı olmalı müşteride ilgi uyandırmalı, görsellerin altında paylaşacağınız linkler diğer sayfalara geçiş konusunda size yardımcı olmalıdır.


NASIL BİR STRATEJİ BELİRLENMELİDİR?


İçeriğinizi, belirlediğiniz hedef kitleye göre oluşturmanızda fayda vardır. Hedef kitlenizin psikolojik ve sosyal hayatı hakkında bilgi sahibi olmalı ve hedef kitlenizin ilgi alanlarına da hakim olmalısınız. İçerik hedef kitle için ne çok zor, ne de çok basit olmalı. İçerik konuyla alakalı olmalı, aksi halde konudan bağımsız içerik sizi hedefinizden uzaklaştıracaktır. Akıcı ve öznel dil kullanımına dikkat edilmelidir. Pazarlama da müşteriyle samimiyeti oluşturmak iyi bir fikir olabilir bunun için kullandığınız üslup önemlidir. Her içerik neden-sonuç ilişkisi içinde olmalıdır, bu durum içeriğinizin içi boş olmadığını gösterecektir.


İÇERİĞİ OLUŞTURURKEN NASIL BİR YOL İZLENMELİDİR?


İçerikte yazı tipi önemlidir, dikkatle ve özenle seçilmelisiniz. Aksi halde site ziyaretçilerini rahatsız edecek, okumayı zorlaştıracak ve okuyucuyu yoracaktır. İçeriğinizin iyi pazarlanması için yazının rahat ve akıcı okunması şarttır. Bilgisayar için uyumlu olan web siteniz, mobil kullanıcılar için de uygun olmalıdır. Sadece bilgisayar üzerinden açılan web sitesinin, size pek fazla getirisi olmaz. Metinlerinizi oluştururken uzunluğunun okuyucuyu sıkmamasına özen göstermelisiniz. Kimse uzun paragraflar okumak istemez, az ve öz olmak anlaşılır olduğu takdirde, sizi daha iyi ifade eder. Belirlediğiniz konu giriş ve gelişmeden oluşmalı, sonda vereceğinizi başta vermeniz site için olumsuz yorumlar almanıza neden olur.


SİTE ZİYARETÇİLERİ İÇİN STRATEJİ NASIL OLMALIDIR?

Kullandığınız içerik bağlantıları ziyaretçilerde merak uyandırmalı, ziyaretçi merak ettiği konunun linkine kolayca ulaşabilmelidir. Ulaşabildiği linkler ya da içerik sahibiyle kolaylıkla iletişime geçebilmek, ziyaretçi için olumlu bir paylaşım olacaktır. Yorum yapmayı önemseyen bireyler olarak, içerik de yorum yapamaya izin vermek kullanıcıların siteye olan bağlılığını artıracak, pazarlamanızı kolaylaştıracaktır. İçeriğinizin en kolay pazarlama yollarından biri olan sosyal medya hesaplarının bağlantısı stratejiniz açısından size kolaylık tanır. İçeriğinizde sosyal medya bağlantıları olması ziyaretçilere bu hesaplar üzerinden yaptığınız reklamlara ulaşım sağlanacaktır. Ziyaretçilere ne yapması gerektireceğini anlatan bir metni, sitenizde bulundurmanız siz ve ziyaretçiler açısından faydalı olacaktır.

İÇERİK PAZARLAMA STRATEJİSİNDE HEDEFİ NASIL BELİRLERİZ?


İlk hedefimiz çok fazla ürün satmak değil ziyaretçilerde siteyi bağımlı hale getirmektir. Kaliteli içerik müşterilerde ilgi uyandırarak, siteye sadece zaman geçirmek için bile giriş yapan ziyaretçileri gözlemleyeceksiniz. Bu aşamaya ulaşmak için hedefimizi net bir şekilde belirlemekte fayda var. Hedeften sonra stratejiyi belirlemek zor olamayacak. Sitenizi önce siz sevmelisiniz, siteye ait içerikleri belirlerken önce sizi etkilemeli. Markanızın görüntüsü, yapısı, samimiyeti, sesi sizi yansıtmalı. Hedefimizden biraz olsun uzaklaşmak içeriğinizi sonuçtan bağımsız hale getirir. İyi bir içerik pazarlama ve strateji iyi bir yemek gibidir, sunumundan, tadından emin olduğunuz yemek müşteriyi memnun edecek ve sürekli gelmesi için reklama bile gerek kalmayacaktır. Sabırlı olmak ilk şartlarınız arasında olmalı, bu hemen kazanacağınız bir yarış değil, sabırlı ve emin adımlar sizi hedefinize ulaştıracaktır.


HEDEFİ ETKİLEMEK İÇİN STRATEJİMİZ NASIL YÜRÜTÜLMELİ?


Rakibinizi tanıyın, araştırın analiz yapın rakibinizin tüm artı ve eski yönlerini bilmenizde fayda var. Bu yöntem kendi markanız veya siteniz için size yön verecektir. Rakiplerinizin zayıf yönlerini bilmeniz, onların önüne kolayca geçmenizi sağlar. Pazarlamada iyi bir ekibe sahip olmak sizi güçlendirir. İyi bir ekip stratejinin düzenli, organize ilerlemesini sağlayacak ve karmaşayı önleyecektir. İçeriklerinizin bir öncekinden hep daha iyi olması için analiz ve raporlamayı doğru şekilde yapmalısınız. Hazırladığınız içerikler için gelen yorum ve mesajları dikkate alarak hedef kitlenizi nasıl etkilediğini dikkate almalısınız.


GÜNCEL OLMANIN YOLLARI NELERDİR?


Her gün değişen gündem ve trendlerin sürekli takipçisi olmakta fayda var. Hızla değişen gündem, içeriğinizde güncellenmezse etkisini kaybedebilir. İyi bir strateji uzmanı içeriği yeni trendlere göre sürekli güncel tutarak bu durumun önüne geçebilir. Anlık yapacağımız içerik paylaşımlarının sizin için getirisi yüksek olur. Anlık içerikleri pazarlamak için sosyal medyanın gücünü kullanmaktan çekinmeyin. Her gün milyonlarca kullanıcıya sahip olan sosyal medya içeriğinizin pazarlamasını rahatlıkla yapar. Tabi tüm bunları yaparken amacınız sadece reklam vermek olmamalı. İçeriğinizin kalitesi ve doğru kanalda, doğru kitleye pazarlanması çok önemlidir.


Top