X
X
USD

İnstagrama Reklam Nasıl Verilir?

AnasayfaYazılarİnstagrama Reklam Nasıl Verilir?

İnternet pazarlamasının en popüler kanallarından biri elbette sosyal ağlardır. Sosyal ağların hayatımızın bir parçası haline gelmesi nedeniyle, sosyal ağlar markalar için önemli bir pazarlama kanalı haline gelmiştir. Instagram reklamcılığı ve iletişimi, bir işletmenin hedef kitlesine ulaşması ve onlara iyi bir deneyim kazandırması için çok önemlidir.

Instagram'da Nasıl Reklam Verilir?

Aşağıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, Facebook hesabınıza giriş yaptıktan sonra, menü sekmesindeki soru işareti düğmesinin yanında bir aşağı ok göreceksiniz, bu da ayarlar sekmesinin görüneceği anlamına gelir. Ok simgesine tıklarsanız, açılır menüdeki "Reklam oluştur" bağlantısını tıklayarak açık bir reklam paneli göreceksiniz.

Reklam Oluştur'u tıkladıktan sonra, aşağıdaki Reklam Yöneticisi ekranını göreceksiniz. Buradan, en uygun reklam türlerini seçebilir ve kitlenize ulaşabilirsiniz.

İnstagram Görsel Reklam

Tek bir resimle Instagram'da reklam verebilirsiniz. Etkileyici bir resimle etkileşimde bulunabilir ve yüksek dönüşüm oranlarına sahip reklamları gösterebilirsiniz.

Önerilen görsel boyut 1080 × 1080 ve görsel oran 1: 1'dir. Aynı zamanda hazırladığınız görüntü üzerinde çok fazla metin kullanmamaya çalışmalısınız. Bu, reklamlarınızın erişimini doğrudan etkileyecektir. Metin yerleşimi aracıyla hazırladığınız görüntünün yaklaşık performansını kontrol edebilirsiniz.

İnstagram Reklam Döngüsü

Birden çok resim kullanarak yayınlayabileceğiniz kaydırılabilir bir reklam. Ayrıca, reklam döngüsündeki videoları ve görüntüleri de kullanabilirsiniz.

Aynı anda birden fazla ürünün reklamını yapmak veya ürününüzün özelliklerini farklı görsel efektlerle tanımlamak istiyorsanız, döngüsel reklamcılığı kullanabilirsiniz. Resminiz / videonuz için çeşitli yönlendirme sayfalarını reklam döngüsünde ayarlayabilirsiniz.

İnstagram Video Reklamları

Instagram her yıl videoyu izliyordu. Video içeriğinizi kullanarak Instagram'da reklam verebilirsiniz.Instagram reklamları için önerilen video uzunluğu 15 saniyedir. Aynı zamanda, önerilen en boy oranı 4: 5'tir, yani dikeydir. Hikayelerde 60 saniyeye kadar, Instagram akışında 120 saniyeye kadar video kullanabilirsiniz. Videonuz en az 600 piksel genişliğinde ve 4 GB'den fazla olmamalıdır.

İnstagram Reklam Boyutları

Başka bir reklam modeline sahip olmamama rağmen, Instagram reklamlarını başka bir reklam modelinden ayırma gereği duyarız. Yukarıda belirtilen üç reklam modelini kullanarak Instagram Geçmişi bölümünde reklam verebilirsiniz.Önerilen resim boyutu 1080 × 1920 pikseldir. Video reklamları tercih ederseniz, 9: 16 en boy oranına sahip bir video oluşturmanızı da öneririz. Videonun süresi 60 saniyeden fazla olmamalıdır.

INSTAGRAM REKLAMLARI NASIL AVANTAJLAR SAĞLAR?

Mobil kullanımın artması pazarlama araçlarını sosyal medyalara taşıdı. Sosyal medyanın hayatımızda vazgeçilmez bir şekilde yer alması da firma ve markaların reklamlarını sosyal medyaya yansıttı. Instagram da bu sosyal medya araçlarından biri haline geldi. Instagram reklam vermek isteyen firma ve markalara 2018 yılı itibariyle hizmet vermektedir. Kullanım alanının genişliği sayesinde hedef kitleye ulaşımı kolaylaştırarak, işletmelere ve hedef kitleye iyi bir deneyim sağlıyor. Marka ve müşteri arasında köprü görevi oluşturuyor. Hedef kitleye ulaşmak, takipçi elde etmek, ürünleri veya siteyi hedef kitleye sunmak isteyen 2 milyon işletmeye Instagram reklam alanında hizmet sağlıyor.

İNSTAGRAM REKLAMININ TERCİH EDİLME SEBEPLERİ NELERDİR?

Aktif olarak Instagram kullanım sayısı 1 milyarı geçeli çok oldu. Instagram arama butonunda %80 oranında kullanıcı, markaların takiplerini gerçekleştirmektedir. Müşteriye kendinizi göstermek ve kanıtlamak için iyi bir yöntem. %75 oranında kullanıcı Instagram üzerinden markaları aratıyor veya marka takibini yapıyor, firmanızın Instagramda olması için yeterli bir sebep. 250 milyon aktif kullanıcı her gün farklı marka veya firma profillerini kontrol ediyor. Facebook en büyük kullanıcı kitlesine sahipmiş gibi görünse de Instagram Facebook’un 10 katı fazla etkileşime sahiptir. Kullanıcılar Instagram reklamları sayesinde yeni marka, ürün ve firmalar hakkında bilgi sahibi oluyor. Büyük bir kısmı keşfedilen bu ürünleri satın almakta. Dünya üzerinde halen her üç kişiden biri Instagram üzerinden mutlaka bir ürün satın alıyor.

INSTAGRAM REKLAMLARINDA HEDEF NASIL OLMALIDIR?

Hedeflerinize göre strateji belirleyebilirsiniz bu durum size birden fazla seçenek sunar. Trafik akışınızı yoğunlaştırabileceğiniz gibi, daha fazla hedef kitleye ulaşmak içinde kullanabilirsiniz. Instagram’da reklam vermenin amacı kullanıcı kitlesini artırmak olmalıdır. Marka veya firmanızın bilinirliliğini artırarak, web sitenizin trafik yoğunluğunu yukarıya çıkarır, satış konusunda önemli artışlar sağlar. Instagram’da reklam vermek için Carousel ve Stories gibi modeller bulunmaktadır. Video veya fotoğraflar eşliğinde reklam yapmak mümkün. İşletmenizin en kısa sürede istenilen hedefe ulaşması için Instagram reklam stratejileri oluşturmak mümkündür. Doğru hedef kitleyle, sitenizin etkileşimini artırabilirsiniz.

INSTAGRAM REKLAM SEÇENEKLERİ NELERDİR?

Hikaye yani STORİES reklamları 400 milyon kullanıcı sayesinde işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Instagram’da ilk bakılan içerik olan hikaye aralarında vereceğiniz reklamların dikkat çekici olmasına özen göstermelisiniz. Hikayelerde bulunan yukarı kaydır özelliği sayesinde site içeriklerine kolayca ulaşılabilmeli, reklam panosuyla içerik birbiriyle alakalı olmalıdır. Fotoğraf reklamları sayesinde marka veya firmanızın kampanyalarından kullanıcıları haberdar edebilir, ana sayfada fotoğraflar arasında yer alabilirsiniz. En kuvvetli olan video reklamları size 60 saniyeye kadar video akışı sağlar. Görsel performanstan faydalanarak ses, görüntü gibi etmenleri bir araya getirip reklamınızı oluşturabilirsiniz. Mobil cihazlarda kaydırma yoluyla birden fazla fotoğraf veya video paylaşımı sayesinde reklamlarınızı daha detaylı hale getirebilirsiniz. Veya tüm bunları bir araya getirerek fotoğraf ve videolu anlatımla bir çok kullanıcıya ulaşabilirsiniz.

HEDEF KİTLEYE NASIL ULAŞILIR?

instagram reklamları yapılmadan önce müşteri analizi ve site analizi yapılmalıdır. Yapılan analizler ve müşteri beklentileri doğrultusunda, çıkacak reklam stratejileri belirlenmelidir. Hedef kitleye ulaşabilmek için, konum kullanılması gerekir veya iller ve ülkeler gibi seçenekler önceden girilmelidir. Hedef kitlenizi yaş, cinsiyet ve dil gibi seçeneklerle daraltmanız mümkün. Hedef kitlenize ait ilgi alanlarını detaylandırmanız yeterli ziyaretçi trafiğine ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Sizi hedefinize ulaştıracak en iyi seçeneklerden biri de diğer sitelerde gerçekleştirdikleri hareketlerin analizi sayesinde ilgi alanlarına göre reklamlarla karşılaşmaları olacaktır. Kozmetikle ilgilenen kadınların Google üzerinden yaptıkları aramalar sayesinde, Instagram’da da kozmetik reklamlarıyla karşılaşması gibi. Futbol ile ilgilenen birinin Instagram sayfasında da spora yönelik reklamlar çıkacaktır. Konum, demografik bilgiler, ilgi alanları gibi çeşitli seçenekler hedef kitlenizin otomatik olarak belirlenmesine yardım eder. Yayınlanan reklamlar hedef kitlenizin Instagram akışında, fotoğraf veya video bölümünde sponsor ve bağlantı etiketiyle beraber paylaşılmaktadır.

INSTAGRAM REKLAMLARI NEDEN DAHA BAŞARILIDIR?

Marka veya firmaların reklam verebileceği birçok neden olsa bile Instagram reklamları dikkat çekme, site trafiğini artırma, yeni sadık müşteriler oluşturma, mevcut müşteriyi elinde tutma gibi avantajlara sahiptir. Diğer birçok sosyal medya aracı gibi instagram’da belirli cinsiyetleri, yaş aralığını, ilgi alanlarını belirleyerek hedef kitleye ulaşımı kolaylaştırır. Doğru hedef kitleye ulaşılması, reklam trafiğini satışlarla doğru orantıda artıracaktır. Hedef kitleyi belirlemek için Facebook’un demografik verilerinden yararlanmanız mümkündür. Çünkü Facebook kapsamlı bir geçmişe sahip.

PAZARLAMA HEDEFİMİZ NASIL OLMALIDIR?

Amacımız marka veya firma bilinirliliğini artırmak olmalıdır. Kullanıcılar her zaman sürekli gördükleri ya da duydukları markalarla etkileşim halinde olurlar. Bu yüzden sürekli göz önünde olmakta fayda vardır. Erişimiziniz kolay olmalı, site içeriğiniz anlaşılır olmalıdır. Hiçbir ziyaretçi zorluk ve karmaşadan hoşlanmaz. Uygulama yüklemeleriniz hızlı ve güvenli şekilde tamamlanmalıdır. Video görüntüsü kaliteli olmalı video, ses ve görüntü birbiriyle alakasız olmamalı ve reklam verilen sürede en açık ve ilgi çekici halde görevini tamamlamalıdır. Ek bağlantılar sayesinde, reklama ulaşan ziyaretçi kolayca sayfaya veya uygulamaya yönlendirilmelidir.

INSTAGRAM REKLAMLARININ MARKAMIZA FAYDALARI NELERDİR?

Marka bilinirliliğini artırarak ürün ve hizmet satışını hızlandırır. Reklam maliyeti diğer geleneksel reklamlara göre daha düşüktür. Bütçenize uygun reklamlar doğrultusunda, doğru hedef kitleye rahatça ulaşır. Reklamlara mobil veri üzerinden ulaşım sağlanması site trafiğinde artış meydana getirecektir. Marka veya firmanızı en iyi şekilde tanıtır ve dikkat çekiciliğini artırır. Yeniden pazarlama ile eski ziyaretçilere sürekli güncel olarak yeniden ulaşım sağlar. Güncellenen kampanyalar sürekli olarak kullanıcılarla buluşur. Ziyaretçi sayısında ki artış markanın güçlenmesini sağlar. Hassas hedefleme sayesinde gereksiz ziyaretçilerden uzak tutularak yalnızca hedef kitleye hizmet sağlar. Ülke, bölge, konum, yaş, dil, cinsiyet gibi özellikler sayesinde gerekli hedef kitleler kolayca belirlenir. Instagram reklamlarına kolayca başlayabilir veya kolayca bitirebilirsiniz.

INSTAGRAM REKLAMLARI MARKAYA NE KAZANDIRIR?

Marka bilinirliliğini oluşturmak adına yapılan instagram reklamlarında, bilgilendirme yapılmalı varsa markanın uygulaması mobil cihazlarla uyumlu olmalı ve sorunsuz yüklenebilmelidir. Ürünün satın alınması için uygun strateji uygulanması gereklidir. Reklam kullanıcı da ilgi uyandırmalıdır. Sadık müşteri kitlesine ulaşmak için ürün veya hizmet tanıtımını çok iyi yapmak ve yeni potansiyel müşterilere ulaşmak gerekir. Bunun için dönüşüm sağlamak şarttır. Dinamik reklamlar, mobil uygulama yüklemeleri ve etkileşim, web sitesi dönüşümleri reklam şartları arasında, dikkat edilmesi gereken özelliklerdir. Markanızın kısa sürede büyük başarılar sağlaması adına yapılacak bu reklamlar, markanıza ve kazancınıza büyük katkılar sağlayacaktır.


Top