X
X
USD

İnternet Reklam

AnasayfaYazılarWeb Yazılımİnternet Reklam

Günümüzde git gide artan internet kullanımı ile pek çok farklı terim ortaya çıkmıştır. Bu terimlerden bir tanesi de internet reklamlarıdır. İnternet reklamları nedir derseniz gelişmiş reklamcılık türlerinden biridir cevabını verebiliriz. Gazete, televizyon, radyo vb. alanlarda yayınlanan reklamların yanı sıra internet reklamları, düşük maliyetlerle daha fazla kişiye ulaşmanızı sağlar. Bu reklamlar sayesinde kurumunuzun ürün ve hizmetlerini, belirlediğiniz hedef kitleye, istediğiniz şekilde iletebilirsiniz. Böylelikle kurumunuzun satışlarını arttırabilir, imaj ve kimlik yaratabilmesinde bu reklamları araç olarak değerlendirebilirsiniz.

İnternet Reklamları İle Hedeflenenler Nelerdir?

 1. Reklam veren kurumun kendisini, ürün ve hizmetlerini, kampanyalarını ve servislerini tanıtmak
 2. Reklam veren kurumun mevcut müşterileriyle olan iletişimini güçlendirmek
 3. Reklam veren kurumun ürün ve hizmetlerine olan ilgiyi arttırmak ve buna bağlı olarak satış gerçekleştirmek.

İnternet Reklamlarının Çeşitleri Nelerdir?

Arama Motoru Reklamları

İnternet üzerinden herhangi bir konuda bilgi alınmak isteniyorsa ilk başvurulan kaynaklar arama motorlarıdır. Reklam veren kurumun belirlediği anahtar kelimeler arama motoru sonuçlarında çıktığında reklamlar sayfanın alt, üst ve sağ kısmında görüntülenecektir. Reklam veren kurumlar internet reklamlarının hangi bölgelerde, ne kadar süre ile görüntüleneceğini karar verebilir. Arama motoru reklamlarında reklam veren kurumlar bütçeyi kendileri belirler. Tıklama başına ücretlendirilen internet reklamlarında eğer tıklama oranı günlük bütçeye ulaşırsa ertesi güne kadar reklamlar görüntülenmez.

 1. AdWords Reklamları: İnternet reklamlarınızın Google üzerinde yayınlanmasını sağlar. Web sitenize yeni kullanıcılar çekmek, internet üzerinden satışlarınızı arttırmak, mevcut kullanıcılarınızın ilgisini yükseltmek amacıyla AdWords reklamlarını kullanabilirsiniz. AdWords reklamları sayesinde doğru kullanıcılara, doğru zamanda ulaşabilirsiniz. Google AdWords reklamlarınızı kendiniz yönetebileceğiniz gibi profesyonel bir destek de alabilirsiniz.
 2. Yandex Reklamları: Bir diğer arama motoru olan Yandex üzerinden de reklam vererek hedeflediğiniz kitleye ulaşabilirsiniz. Yandex reklam yayınlama aracı olan Yandex.Direct’in pek çok reklam modeli bulunmaktadır. Bu reklam modelleri; görüntülü reklamlar, arama reklamları ve mail reklamlarıdır.

E-Mail Reklamları

Kişiler ilgili oldukları konulardaki reklamları takip edebilmek amacıyla mail listelerine kaydolurlar. Bu mail listelerindeki mail adreslerine de reklamlar gönderilir. Eğer kişi bu reklamları görmek istemezse de listeden çıkarılma talebinde bulunarak bir daha kaydolana kadar E-Mail reklamı almaz. E-Mail reklamlarının faydası; reklamın sadece ilgili kişilere gönderiliyor olmasıdır. Böylelikle en verimli şekilde reklam harcamaları yapılmış olur. Aynı zamanda ürünün veya hizmetin satın alınma olasılığı da artacaktır.

İçerik Ağı Reklamları

Bu sistemde internet reklamları veren kurumlar ve yayıncılar bir aradadır. Verilen internet reklamları internet sitelerindeki gerekli kodların eklendiği yerlerde görüntülenir. Bu reklamların ücretlendirmesi arama motoru reklamlarıyla aynıdır. Reklamların görüntülenecekleri yerleri reklam veren kurumlar belirler. Yayıncılar isterlerse reklamı yayınlamama hakkına sahiptirler ve yayıncılar da tıklama başına gelir elde edebilirler.

Sosyal Medya Reklamları

Günümüzde oldukça yüksek olan sosyal medya kullanımı, sosyal medya reklamlarını neredeyse zirveye taşımıştır. En fazla kullanılan sosyal ağlar; YouTube, Facebook, Instagram, Linkedin, Twitter ve Skype’tır. Bu sosyal ağlar üzerinden verilen internet reklamları da hedef kitleye ulaşmadaki en kestirme yoldur.

 1. YouTube Reklamları: YouTube kullanan her bireyin karşısına izlemek istediği video öncesinde veya video ortasında bazı reklamlar çıkar. Bu reklamları vermek için bir reklam hesabınızın olması gerekmektedir.
 2. Facebook Reklamları: Kurumların ürün ve hizmetlerini satmak ve marka bilinirliklerini arttırmak amacıyla kullandıkları reklamlara bir yenisi eklendi. Facebook reklamları ürün satmanın yanı sıra daha çok marka bilinirliği amacıyla kullanılmaktadır.
 3. Instagram Reklamları: Instagram reklamları da kullanıcıya ulaşabilmek açısından oldukça etkin bir yoldur. Çok fazla sayıda var olan Instagram kullanıcılarına ürün tanıtımını yapabilir ve marka imajı yaratabilirsiniz. Hem de oldukça düşük bit bütçeyle istediğiniz hedef kitleye erişim sağlayabilirsiniz.
 4. Linkedin Reklamları: Markanızın hedef kitlesinde profesyonel çalışanlar, yöneticiler, kurum ve kuruluşlar varsa Linkedin reklamlarını seçmenizi öneririz. Bu reklamların maliyetinin diğer reklam modellerine göre daha maliyetli olduğunu da belirtelim.
 5. Twitter Reklamları: En çok kullanıcıya sahip sosyal medya platformlarından bir tanesi de Twitter’dır. Bu yüzden reklam verildiğinde ulaşılabilecek kitle oldukça yüksek olacağından Twitter reklamları sayesinde kampanyanız yüksek bir performans elde edecektir.
 6. Skype Reklamları: Bir kitle iletişim aracı olan Skype üzerinden de reklamlarınızı yayınlama şansına sahipsiniz. Sık kullanımı ve sunduğu olanaklar sayesinde Skype reklamları sayesinde etkin sonuçlar alınabilir.

İnternet Reklamları ile Tanıtım Yapmak ve Reklam Detayları


İnternet reklam seçeneklerini kullanarak firmanızın bilinirliğini artırma imkanınız da bulunuyor. Tabi ki müşteri ve hedef kitle üzerinden herhangi bir bıkkınlığın ortaya çıkmaması için bu alanda çok dikkatli olunmalıdır. Firmamız tam da bu noktada devreye giriyor. İnternet reklamlarının nasıl kullanılması gerektiğinden başlayarak site tasarımının oluşturulmasına kadar her alanda gerekli olan denetimler eksiksiz bir biçimde yapılır!


Alakalı Alanlara Reklam Vermek!


İnternet reklam sistemine bakıldığı zaman alakalı alanlara reklam vermenin çok daha verimli olduğu görülmektedir. Bu konuda yapılan araştırmalar da alakalı sistemlere reklam veren firmaların geri dönüş almalarının daha hızlı gerçekleştiği de kanıtlanmıştır. Örneğin firmanız giyim ile alakalı bir alanda hizmet veriyorsa kadınları odak noktası olarak aldıysanız yine kadınların ilgi alanı olan kozmetik sayfalarına reklam vermeniz daha mantıklı olacaktır. Reklam verilen site ile sizin firmanızın hizmet alanı arasında bir benzerliğin olması reklamın başarısını en net şekilde artıran detaylar arasında kendini gösteriyor!


Reklam Tipine Dikkat!


İnternet reklam verme aşamasında reklamın gerçekçiliği de büyük önem arz eder. Normalde var olmayan imkanların varmış gibi yansıtılması da dikkat çeken bir prestij kaybına neden olmaktadır. Bu tür aksaklıkların yaşanmaması için hizmet verdiğiniz alanda dikkat çeken niteliklerinizi reklamlara yansıtmalısınız.
Reklamların sizin gerçek hizmet kalitenizi en ilgi çeken şekilde ilgili olan kişilere yansıtması gerekir. Bu noktada yanlış lanse edilen özellikler müşteri kazandırmaktan ziyade kişilerin firmadan uzaklaşmasına neden olacaktır.

Nitelikli ve Kaliteli Reklam Oluşturma


Nitelikli ve kaliteli bir biçimde reklam oluşturmak için firmamızdan yardım alabilirsiniz. Firmamız sizin hem reklam almanız hem de tanıtım için reklam vermeniz için muhteşem bir fırsat sunuyor.
Firmamız sitenizde nasıl reklamlara yer vermek istediğiniz ya da hedef kitleniz ile alakalı tüm detayları sizden alacaktır.
Bizim önceliğimiz hem kurumsal hem de finansal alanda sizi tam manası ile tatmin edecek bir site oluşturmak.


Firmamız kullanıcıların memnuniyetini ilk kademeye koymuştur!


Sadece uzman kişiler ile çalıştığımızın da altı çizilmelidir. Size en kaliteli ve nitelikli biçimde hizmet vermek adına tecrübe konusunda muhteşem bir yapıya sahip olan sistemlerin belirlenmesi bizim için temel öncelikler arasında bulunuyor! Firmamızda çalışan isimlerin hizmet portföylerine bakıldığı zaman daha önce ne derece nitelikli firmalar ile iş birliği yapıldığını da görebilirsiniz. Başarı garantili bir iş birliği kurmak istiyorsanız en doğru yerde bulunuyorsunuz!


Reklam Üzerinden Para Kazanmak


İnternet reklam alanında sadece reklam vermek değil kendi firmanızın sitesine reklam alma gibi bir aşamaya da geçebilirsiniz. Kendi firmanızın sitesine reklam alma süreci içerisinde de kesinlikle kalitenizi düşürmeyecek ve sizin genel kullanıcı profiliniz ile uyumlu alanlarda çalışma gerçekleştirmelisiniz. Reklam üzerinden para kazanmak tabi ki mümkün fakat para kazanırken uzun vadede firmanızın güvenilirliğini kaybetmeniz büyük bir sıkıntının meydana gelmesine sebep olacaktır. Kısa vadeli kazanım elde etmekten ziyade daha uzun ömürlü bir yatırım düşünüyorsanız bu alanda dikkatli olmalısınız!


Tıklanmaya Göre Kazanım Elde Etmek!


İnternet reklam sistemleri şu biçimde işlemektedir; sitede verilen reklama kaç kişi tıklarsa bu sistem üzerinden Google Adverts sisteminde hesabınıza para birikmeye başlayacaktır. Bazı siteler yan sekmeleri otomatik olarak açarak usulsüz bir biçimde kişilerin reklama tıklamasını zorunlu hale getirmektedir. Bu tür sıkıntıların direkt olarak marka imajı üzerinde kötü bir etkiye sahip olduğunun da belirtilmesi gerekir. Legal usullere uygun bir biçimde verilen reklamların sonuç alma konusunda daha başarılı olduğu görülüyor!

Kurumsal referansları olan firmamızın internet reklamlari hizmetlerinden yararlanmak için ilgili linkden bilgi alabilirsiniz.


Top