X
X
TRY

Kaliteli Backlink Nasıl Alınır

AnasayfaYazılarGoogle SEOKaliteli Backlink Nasıl Alınır

2019'da Nasıl Kaliteli Baclink Oluşturulur. Ücretsiz Etkili Backlink Oluşturma Yöntemleri

 “ Kaliteli backlink nasıl yapılır? ”Hala her pazarlamacı için bir numaralı SEO stratejisidir.

Sebebi, “backlink” hala tüm arama motorları için en önemli sıralama faktörüdür. Backlink, başka bir web sitesinden sizin web sitenize referans anlamına gelir.

Arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için çok sayıda kaliteli geri bağlantıya (backlink) sahip olmanız gerekir. Ve kaliteli backlink zor bir iş değildir. Akıllıca çalışarak elde edebilirsiniz.

Bu yazımızda Turkuvazsoft olarak sizlere 2019’da ücretsiz backlink  için 9 yol belirledik. Bu yollara geçmeden önce kısaca backlinklerin iki türünden bahsedeceğiz.

Dofollow ve Nofollow Backlinkler:

Mevcut bağlantıların iki türü vardır,  Bu iki bağlantı Do-follow bağlantısı ve No -follow bağlantısıdır. İnsanların bu iki backlink türü arasında kafaları karışıyor. Açık ve Basitce anlatmak gerekirse:

Nofollow Backlink Nedir?

Geri dönüşü olmayan bir bağlantı, temel olarak, kaynak sitenin SEO avantajlarını, bağlantının işaret ettiği siteye aktarmayan bir bağlantıdır. Kısacası, no-follow linklerin SEO değeri olmadığını ve web sitelerinin sıralanmasında değerlendirmek için arama motorlarının kullandığı dereceyi etkilemeyeceklerini söyleyebiliriz. Arama motoru botları bu linkleri de tararlar ancak kelimenin tam anlamıyla işaret edildiği yeri takip etmezler.

Dofollow Backlink Nedir ?

Diğer yandan, bir de do-follow linkler vardır, bu linkler web sitelerin SEO faydalarından yararlanacağı diğer siteye yapılan bağlantıdır.. Yüksek PR kaynaklardan oluşturulan backlinkler doğru bağlantı suları üzerinden geçerek önemli ölçüde sıralamalarına fayda sağlarlar.

Arama motoru optimizasyonu yaparken , bağlantı kurma faaliyetlerinizi do-follow linkler oluşturmanıza izin veren kaynaklara yoğunlaştırmak önemlidir. Bu bağlantılar, bağlantı profilinizi önemli ölçüde geliştirir ve sayfa sıranızı iyileştirir.

No-follow linkinin Seo'da değeri olmamasına rağmen tüm backlinkleriniz dofollow olursa eğer google tarafından sorgulanıp sıralama düşebilirsiniz. Bu yüzden her iki arka bağlantının karışımı gereklidir.

 

Bu yazıda anlatacaklarımız

 • 1 Yüksek kaliteli içerik oluşturun
 • 2 Kırık bağlantı kurma
 • 3 Konuk bloglama
 • 4 Infographics Gönder
 • 5 İçeriğinizi tanıtın
 • 6 Görüşler yazın
 • 7 Röportaj alın
 • 8 Adınız Kullanıldığı Yerlerden Link Talep Edin
 • 9 Rakiplerinizin geri bağlantılarını bulun
 • 10Sonuç

1.Yüksek Kaliteli İçerik Oluşturun

Yüksek kaliteli içerik her zaman backlink çeker. Yüksek kaliteli bir içerik olarak orijinal bir araştırmayı, eksiksiz bir öğreticiyi, kendi durum çalışmalarınızı, anketleri vb. Yayınlayabilirsiniz.

Google için değil, her zaman kitleniz için içerik yazın. İçeriğiniz kolayca okunabilir ve bilgilendirici olmalıdır. Bunu yaparsanız birçok kullanıcı içeriğinizi paylaşır ve ayrıca size bir backlink verir.

2.Kırık Bağlantı Kurma

Kırık bağlantı kurma en hızlı bağlantı kurma tekniğidir. Bu bağlantıyı kaliteli bağlantılar oluşturmak için kullanabilirsiniz. Ama nasıl?

İnternetteki her web sitesi bozuk linklerden muzdarip. Bozuk linkler kötü bir kullanıcı deneyimidir, dolayısıyla hiçbir webmaster bu şekilde olmak istemez.

Buradan bunun avantajlarını elde edebilirsiniz. İlk önce, sektörünüzle ilgili en iyi web sitelerini bulun. Ardından, kırık linkler için bu web sitesini arayın. Bir web sitesindeki kopuk bağlantıları bulmak için Ahrefs Broken Link Checker aracını kullanabilirsiniz .

 

Bozuk bağlantıyı bulduktan sonra, web yöneticisi ile iletişime geçin ve bu bağlantıların kopuk olduğunu bilmelerini sağlayın. Onları kırık bir bağlantı hakkında bilgilendirirken, o bağlantıyı değiştirmek için içerik bağlantınızı sağlayın. Açgözlü olmayın, her zaman web yöneticisi ile iletişim kurarken arkadaşça davranın.

Bozuk linkle ilgili içeriğiniz yoksa, o zaman bir tane oluşturabilir ve daha sonra web yöneticisine haber verebilirsiniz.

3.Misafir Bloglama

Konuk bloglama hala bağlantılar oluşturmak için en popüler ve etkili bir yoldur. Misafir bloglama, marka itibarınızı ve sosyal medya takipçilerinizi artırmanıza yardımcı olur.

Burada, misafirlerinizi kabul eden sektörüzde ki web siteleri bulmak zorundasınız. Misafir blog sitelerini sektörünüzde bulmak için google arama motorunu kullanabilirsiniz .

Arama motorlarını kullanarak arama sonuçlarını daraltabilir ve misafir blogunu göndermek için mükemmel bir web sitesi elde edebilirsiniz.

SEO ile ilgili bir makale göndermek istiyorsanız o zaman google'da "SEO + Misafir yazısı" yazabilirsiniz. Google aramada "misafir yazısı" yerine "bize yaz", "katkıda bulunma", "makale gönder" vb.

Bu şekilde yazınızı en iyi web sitelerine gönderebilirsiniz. Sosyal medya bağlantılarınızı veya backlinkinizi yazarınızın biyografisine eklemeyi unutmayın.

4.Infographics Gönder

Infographics için yüksek bir talep var çünkü anlaşılması kolaydır ve aynı zamanda backlinke yardımcı olur.

Geri bağlantı kazanmak için Infographics de oluşturabilirsiniz. Şimdi sektörünüzde bir trend konusu seçin ve üzerinde bir infografik oluşturun ve daha sonra popüler sitelere gönderin.

Infographics'iniz popüler hale gelirse, o zaman birçok backlink kazanabilirsiniz. Kaliteli backlink şansını artırmak için infographics bilgilerinizi en iyi web sitelerine gönderin.

5.İçeriğinizi Tanıtın

Yüksek kaliteli içeriğiniz varsa, mümkün olduğunca tanıtım yapın. İçeriğinizi tanıttığınızda, insanlar bunu fark eder ve sonra paylaşırlar ve sonunda geri bağlantı(backlink) kazanırsınız.

İçeriği tanıtmanın birçok yolu var, işte bunlardan birkaçı:

 • Öncelikle, bir e-posta göndererek içeriğinizi e-posta abonelerinizle paylaşın.
 • İçeriğinizi facebook gruplarında ve LinkedIn gruplarında paylaşın.
 • İçeriğinizin bir sunumunu oluşturun ve SlideShare gibi sitelerde paylaşın .
 • İçeriğinizin bir videosunu oluşturun ve ardından YouTube gibi sitelerde paylaşın .
 • Haftalık ya da aylık toparlamalar yayınlayan web sitelerini bulun, ardından bir sonraki toplamaya eklemek için içerik bağlantınızı gönderin.

6.Görüşler Yazın

Servislerini kullandığınız web siteleri için bir referans yazın. Onlarla iletişim kurun ve onlara hizmetleriyle ilgili deneyiminizi anlatın. Görüşlerini sunacaklar ve çoğunlukla ana sayfalarından bir geri bağlantı sağlayacaklar. Bu gerçekten yüksek kaliteli bir bağlantı olacaktır.

Araçlarını kullandığınız tüm web sitelerine başvurun ve bu araç için referanslarını web yöneticilerine gönderin.

7.Röportaj Alın

Görüşmeler için davet almak, yeni başlayanlar için biraz zor bir şey. Ancak endişelenmeyin, sık sık görüşme yayınlayan web siteleri ile iletişim kurarak bunu yapabilirsiniz. Onlara, onlarla paylaşabileceğiniz bilgiler hakkında bilgi verin.

8.Adınız Kullanıldığı Yerlerden Link Talep Edin

Çok fazla kaliteli içeriğiniz varsa, birçok web sitesinin içeriğinde marka adınızı belirtmiş olabilir. Hangi web sitesinin marka adınızı kullandığını bulmak için google alertsi kullanabilirsiniz .

Bu web sitelerinde, web sitenize bir link vermeyen markanızın sözünü bulacaksınız. Burada bu web yöneticileri ile iletişime geçebilir ve onlardan web sitenize linkinizi marka adınıza eklemelerini isteyebilirsiniz.

9.Rakiplerinizin Geri Bağlantılarını Bulun

Rakiplerinizin geri bağlantılarını bulun ve geri bağlantıların kaynaklarını kontrol edin. SEMrush, Ahrefs, gibi analiz araçlarını kullanabilirsiniz.

Ahrefs'te rakiplerin backlinkini bulmak için Link Intersect aracını kullanın.

Eğer rakibiniz bir alandan backlink alabilirse, o zaman o alandan sizde alabilirsiniz. Ayrıca, rakiplerinizin tüm backlink tekniklerini, backlink analizlerini yaparak da bulabilirsiniz.

10.Sonuç

Bağlantı gönderimleri yaparak kolayca geri bağlantılar oluşturabileceğiniz günler geçti. Bugün, geri bağlantılar oluşturmak için yukarıda belirtildiği gibi akıllıca çalışmak zorundasınız.

Backlinkleri oluşturduktan sonra, gözlerini açık tut çünkü sürekli yeni kaliteli backlinkler oluşturmak önemlidir. Ahrefs ve Monitor Backlinks gibi en iyi SEO araçlarını kullanarak backlinklerinizi takip edebilirsiniz.

 Sizin İçin Hazırladığımız Kaliteli 99 Backlink Listesine Göz Atmayı Unutmayın

 


Top