X
X
USD

Kullanıcı Deneyimi UX Nedir?

AnasayfaYazılarKullanıcı Deneyimi UX Nedir?

Kullanıcı Deneyimi UX Nedir?


Teknoloji şirketleri, online siteler ve markalar genelde İngilizce dil kullandıkları için dilimize giren teknoloji kapsamındaki kelimeler köken olarak İngilizce dilime girip bazen o şekilde dilimize pelesenk oluyor. Bahsi geçen bu terimlerden birisi de UX terimi olarak bilinir.
UX son zamanlarda özellikle teknoloji ve bilgisayar sektöründe dilimize girmiş olan terimlerden birisi olarak bilinir. Peki nedir bu UX? Kullanım alanları nelerdir? Ne tür faydalar sağlar? Bu gibi soruların cevaplarını sizler için yazımızda derledik. Yazımızı sonuna kadar okuyarak kullanıcı deneyimi ux terimi hakkında detaylı bir şekilde bilgi sahibi olabilirsiniz.


UX Nedir?


UX köken olarak İngilizce bir kelimedir. İngilizce olan ‘’User Experience’’ olan kelimenin Türkçe karşılığı ise ‘’Kullanıcı Deneyimi’’ anlamına gelmektedir. User Experience kelimesinin kısaltmasından oluşan UX, bilgisayarın hayatımıza girmiş olduğu yaklaşık seksenli yıllardan beri ülkemizde de sıklıkla kullanılıyor.
Kullanıcı deneyimi ux aslında temel olarak; yapılmış olan istatistikler ile birlikte, siteyi ziyaret eden misafirlere uygun doğru içeriği doğru bir şekilde ulaşılmasını sağlayan müşteri memnuniyeti odaklı çalışan bir sistem olarak ifade edilebilir.


Kullanıcı Deneyimi Nedir?


Kullanıcı deneyimi sistemi hemen hemen her bilgisayarda bulunan bir sistemdir. Web site misafirlerinin aradıklarını doğru bir şekilde bulmalarını sağlamasından oldukça önemli olan bu sistem, ziyaretçi kitlesinin belirlenmesi, oranının artması, tıklanmanın yükseltilmesi gibi pek çok farklı açılardan oldukça büyük önem arz etmesiyle bilinir.
Kullanıcı deneyimi tasarımında pek çok önemli nokta söz konusudur. Bunlardan biri de kullanıcı deneyimi ux tasarımında içeriktir. İçeriğin doğru, güvenilir ve özgün olması hayati derecede büyük öneme sahip olması ile bilinir.
Bahsi geçen bu konu hakkında bir diğer nokta kullanıcı deneyimi ux tasarımıdır. Yazılımına uygun ve algoritmasına yeterli gelecek şekilde bir tasarım oldukça önemlidir.


Kullanıcı Deneyimi Neden Önemlidir?


Kullanıcı deneyimi önemli bir süreci ifade eder. Zira tasarlanan bir uygulama, tasarı, sistem ya da kolaylık, kullanıcı deneyimi sayesinde mevcut projede yer alan eksiklikleri, yanlışları, sistemden dolayı oluşabilecek muhtemel aksaklıkları ve hataları, kullanıma sunmadan önce tespit edilmesini sağlayan araçlar olarak bilinirler.
Kullanıcı deneyimi ux olmaksızın hemen hemen hiçbir ürün tam manasıyla başarılı olamaz demek mümkündür. Çünkü kullanıcı deneyimi verileri ile ürünün sıkıntıları, eksikleri giderilir. Olumlu eleştiriye açıklık sağlayan kullanıcı deneyimi sistemi oldukça büyük önem arz eder. Bu noktada pek çok ürün tasarımcısı tarafından kullanılır.


Kullanıcı Deneyimi UX Tasarımında Yapılması Gerekenler


Kullanıcı deneyimi ux tasarımı önemli bir konudur. Tasarım hakkında merak edilen ve dikkat edilmesi gereken pek çok önemli nokta söz konusudur. Bunlardan ilki öncelikle tasarım konusunda şu yolu izlemek olacaktır:
Mevcut analizlerin doğru algılanması
Eğer söz konusu ise problemlerin analiz edilmesi, bulunması, tespit edilmesi, yorumlanması ve giderilmesi
Hassas ve oldukça titizlik isteyen bir planlama sürecinin yürütülmesinde gösterilen dikkat ve özen
Yapılan tasarımın testi ve deneme süreci ile en doğru sonuçlar için çok sayıda test etme dikkati
Son olarak ise yukarıda bahsi geçen tüm maddelerin titizlik ile uygulanması.


Tasarımlar İçin UX Çalışması Şart mıdır?


Kullanıcı deneyimi her tasarım için gereklidir. Zira tasarımın ne ölçüde olduğu, beğenilip beğenilmeyeceği ve sistemsel hataları gibi pek çok konuda Ux yardımcı olması ile bilinir.


Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Herkes Tarafından Yapılabilir Mi?


Kullanıcı deneyimi ux tasarımı yapabilecek kişiler hakkında belli bir kısıtlamadan bahsetmek mümkün değildir. Ancak mevcut tasarımı gerçekleştirecek kişinin belli ölçütlere sahip olması gerekir ki tasarım hakkı ile analiz edilebilsin. Bunlardan bir tanesi ise sosyoloji, psikoloji ve antropoloji hakkında bilgi sahibi olunması gerektiğidir.
Ux tasarımının en önemli temeli kullanıcı deneyimi testleri olarak ifade edilebilir. Bu çerçevede ise çalışmaları yürüten kullanıcıların insan bilimi, insan psikolojisi ve toplum bilimi gibi alanlarda bilgi sahibi olması gerektiği gerçeği ortaya çıkmaktadır.


UX Tasarımı Hazırlarken Kullanılan Testler Nelerdir?


Ux tasarımı hazırlarken kullanılan birtakım testler söz konusudur. Bu testler tasarımı ve kullanıcı deneyimini istatistiksel olarak bir rakama dönüştürmeyi kolaylaştırır. Bu testlerden ilki A-B Testleri olarak bilinir.
A-B Testleri ile siteye giren kullanıcılara A ve B şeklinde iki farklı türden meydana gelmiş tasarımı gösterilmektedir. Siteye girenlerin bir yarısına A diğer yarısına da B tasarım görsel gösterilir. Sonuçta dönüt en fazla hangi tasarımda ise o tasarımı tercih etmeniz en mantıklısıdır.


UX Anketleri Hakkında Merak Edilenler


Ux kapsamında merak edilen pek çok konu vardır. Bu noktada Ux birden fazla anket türü ile çalışır. Bu anketler ürün kalitesini belirleyici unsurları ifade eder ve elzemdir.


UX Testleri Olmadan Bir Ürün Satışa Sunulabilir mi?


UX olmadan bir ürün pazara çıkarılmaz. Çünkü kullanıcı deneyimi dediğimiz test ile ürünün beğenilme skalası, artıları ve eksileri de ölçülür. Bu da ürünün eksiklerinin satıştan önce giderilmesi için markalara fırsat kazandıran noktalardan bir tanesidir.

 


Top