X
X
TRY

Kurumsal Kimlik Çalışması Nedir?

AnasayfaYazılarGrafik & Web TasarımKurumsal Kimlik Çalışması Nedir?

Kurumsal kimlik, bir organizasyonu küreselleşen dünyada daha da güçlendirir ve bu, bir organizasyonun imajını tüketiciler aracılığıyla oluşturma açısından çok önemlidir. Kurumsal kimliğe bir tür kurumsal imza diyebiliriz. İnsanlar imzalarını hayatlarının geri kalanında kullandıkları gibi, kurumsal bir kimlik oluşturduktan sonra uzun süre değişmemelidir. Elbette, küçük değişiklikler olacak, ancak sürekli değişiklikler kurumumun kurumsal kimliğine zarar vermekten başka bir şey getirmeyecektir.

Kurumsal Kimlik Nedir? Ne İçerir?

Kurumsal kimlik farklı değil. Form stili; Pazarlama, bir örgütün konumunu ve davranışını temsil eden tüm biçimlere verilen addır. Bir kurumun kendini ifade etme şekli budur. Bireylere gelince, kuruluşun hedef kitlesi ile iletişim kurması, dikkatini çekmesi çok önemlidir.

1 -Logo Ve Slogan

Logo tasarımı ve slogan, kurumsal kimlik oluşumunun en önemli iki unsurudur. Tüketicinin dikkatini bir markaya çeken ilk şey o markanın logosudur. Sonra sloganı okurlar. Birkaç kelimelik bir slogan, markanın ne yaptığı ve ne sunduğu hakkında size birçok ipucu verebilir. Bu nedenle, çok önemlidir.

2 -Kurumsal Renk Ve Yazı Tipi

Kurumsal renkler ve yazı tipleri, bir markanın gölgesi gibi, markayı nerede olursa olsun takip edin. Kurumsal siteler, beyaz sayfalar, zarflar, kartvizitler, dosyalar vb. Her yerde izler ve yansımalar vardır, bu yüzden seçim yaparken çok dikkatli olmalısınız. Her kurumsal rengin mutlaka belirli bir fikri temsil etmesi gerekir. Kurumsal renkler, müşterilerinize sunmak istediğiniz mesajların, duyguların bir sembolü olmalıdır. Bu olumlu duygular yaratmalı ve ürünlerinizi satın almanızı teşvik etmelidir.

3 - Kurumsal Kimlik

Kurumsal kimlik kitabı marka kimliği için bir rehberdir. Bu nedenle, son derece önemlidir. Bir kitaba bakarak bir yabancı, markanızın kurumsal kimliğini nasıl kullanacağınızı kolayca anlamalıdır. Kurumsal kimlik koruması anlaşıldığı kadar önemlidir.

4 - Kartvizit

Bir kartvizit bir kurumsal mini sunum taşıyor. Kartvizit, bir kişi veya şirketin ihtiyaç duyabileceği tüm bilgileri içerir. Geçmişte, kartvizitler yalnızca dikdörtgen ve belirli standartlara göre yapılmış, ancak bugün önemli bir reklam aracıdır. Şekli, rengi, kâğıt kalınlığı, tasarımın özgünlüğü, markanızı yeni tanıyan birine çok fazla fikir ve birçok mesaj verebilir.

5 - Antetli Kağıt, Zarflar, Dosyalar, CD'ler ...

Antetli kağıt, kurumsal kimliğinizi destekleyen belgelerden biridir. Şirketinizin tüm kurumsal bilgileri kağıda basılmıştır. Mevcut ve potansiyel müşterilerinizle paylaştığınız yazılı belgelerdeki antetli kağıtları, antetli kağıtları ve dosyaları kullanın; kurumsal kimliğinizi ve stilinizi diğer tarafa yansıtmada önemli bir rol oynar.

Kurumsal Kimlik Oluşturma Aşamaları

Kurumsal kimlik oluşturma aşamalarını beş ana aşama olarak değerlendirebiliriz. Bunlardan ilki, tasarım sürecinden önceki tüm işlerin tanımı ve onayıdır. Firmalar öncelikle, tasarım sırasında onlarla çalışmayı daha kolay hale getirmek için ne istediklerine karar vermelidir.

İkinci aşama zamandır. Bu projelere belli bir zamana kadar saygı duyulması gerektiğine rağmen, firmanın gerçekliği ve modernliği için yaratılan tasarımın yaşa uygun olması ve o yaşın beklentilere uygun olması çok önemlidir.

Üçüncü aşama sunum aşamasıdır. Elbette uzmanlar tarafından hazırlanan sunumlar, kullanılmadan önce şirket yönetimi tarafından onaylanmalıdır.

Dördüncü aşamamız düzeltme aşamasıdır. Sunumların ardından yetkililer gerekli gördüğü takdirde projelerde değişiklik yapılabilir ve tasarım şirketin isteği üzerine gerçekleştirilecektir.

Son adımımız, gerekli tüm alanlarda onaylanmış tasarımları basmak ve dağıtmaktır. Ele alınacak kitlenin zamanlaması ve belirlenmesi çok önemlidir. Aksi takdirde şirket prestijini kaybedebilir veya beklenen etkiyi göstermeyebilir.


Top