X
X
TRY

Seo Danışmanlığı

AnasayfaYazılarSEOSeo Danışmanlığı

SEO danışmanlığı yani Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) danışmanlığı, bir web sitesi ile alakalı arama motorlarında kendisiyle alakalı anahtar kelimelerle daha yüksek sıralarda yer alması için yapılan çalışmaların bütünüdür. SEO çalışmalarında hedeflenen temel amaç, çalışma yapılan web sitesinin daha yüksek sıralama elde ederek daha fazla organik trafik kazanması olmaktadır.

SEO çalışmalarını başkaları adına sürdürürken verilen hizmet olan SEO danışmanlığı bu çalışmayı sürdüren profesyonel bireyleri de SEO danışmanı veya SEO uzmanı olarak adlandırılabilir. SEO nedir? nasıl yapılır?, püf noktaları ve daha fazlasını bilen danışmanlar, web sayfalarının ihtiyaçlarını en iyi şekilde gözler ve planlama dahilinde web sitenin arama motorları üzerinde otorite değerlerini arttırırlar.

SEO Danışmanlığı Nedir?

SEO danışmanlığı nedir? sorusuna bakıldığı zaman bir web sitesinin arama motorlarındaki sıralamasını yükselmek adına yapılan çalışmaların tamamı SEO danışmanlığı olarak adlandırılır. SEO danışmanlığı yüzlerce kalemden oluşan bir çalışma türü olmaktadır çok hassas ve ince noktalara sahiptir. SEO çalışmaları ciddi bir disiplin ile yapılması gerekir, aksi durumda ise SEO açısından uzun vadeli bir başarı sağlamak mümkün olmamaktadır.

Web sayfalarının kendisiyle alakalı anahtar kelime veya kelime öbeklerinde arama motorları serp sonuçlarında üst sıralarda yer alması organik trafiğini arttırır, buna bağlı olarak ilgili olan web sitesi sahibine ciddi oranda verim sağlanmış olur. SEO danışmanlığı veya SEO hizmeti temel amacının bir web sitesinde ait olan organik trafiği gözle görülür oranda artırmak olarak belirtilir. Kısaca SEO danışmanlığı da bir işletmeyle bu amacı sağlamak için verilen profesyonel bir hizmettir.

SEO Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

SEO danışmanlığı nasıl yapılır? sorusuna bakıldığı zaman Google üzerinde organik arama sonuçlarında ilk sayfada listelenmesi için yapılan çalışmalar genel olarak SEO hizmetleri kapsamındadır. SEO hizmeti başarılı bir şekilde uygulanırsa ilgili olan işletmeler, kendi ürün ve hizmetleriyle ilgili yapılan organik aramalarda üst sıralarda yer alır ve buna paralel şekilde de her gün yeni müşteriler kazanır. SEO danışmanlığı nasıl yapılır konusunda,

 • SEO danışmanlığı belirli bir sistem içerisinde web sitleri uzun vadede başarıya ulaştıran bir çalışmadır. Bu noktada sabır bu hizmetin temel unsurudur.
 • Kaliteli içerikler üretmek ve buna bağlı olarak içeriklerinizin SEO uyumlu olmasıyla danışanlar hizmetlerinde bu kriterleri sistematik bir şekilde belirler ve planlı bir SEO çalışması yürütülür.
 • SEO danışmanları uzmanlık alanları açısından içerik üretici ve web geliştiriciler, altyapı geliştiricileri, analiz ve raporlama üzerine yoğunlaşan kişilerle yapılabilir.
 • SEO danışmaları çalışmalarını günlük bir disiplin içerisinde takip eder ve yapması gereken iyileştirme çalışmalarını sürdürmektedir.

SEO Danışmanlığı Hangi Hizmetleri Kapsar?

Kurumsal SEO veya SEO danışmanlığında başarılı bir çalışma ortaya koymak için öncelikle çalışma yapılan bir web sayfalarının altyapısında tamamıyla SEO uyumlu hale getirilmelidir. SEO paketi altında da sunulan bu servis, web sitesinin tasarım kodlamasından, URL yapısına kadar birçok nokta gözden geçirilmelidir. SEO danışmanlarının web sitesi ile alakalı kontrol ettiği başlıca yapı unsurları şu şekilde özetlenebilir,

 • Sitenin Sayfa Açılış Hızı (Barındırma, hosting hizmeti),
 • SSL Sertifikası,
 • Site haritası,
 • Web site URL yapısı kontrolü,
 • Gereksiz kaynakların ortadan kaldırılması,
 • Javascript, CSS ve HTML sıkıştırması,
 • Favicon kullanımı,
 • Sitenin Kullanıcı Deneyimi,
 • Site içi SEO uygulamaları,
 • Site dışı SEO uygulamaları,

Gibi, profesyonel SEO danışmanlığı hizmeti alarak belirtilen SEO altyapı gereksinimlerini sağlamanız mümkün olacaktır. İşini iyi yapan veya bilen bir SEO danışmanı belirtilen maddeler ile ilgili olarak web sitenizi hızlıca geliştirir. Profesyonel aldığınız bir SEO hizmeti karşılığında web sitenizin alt yapısal anlamda %100 SEO uyumlu hale geleceğini bilmelisiniz. 

SEO İçerikleri Nasıl Hazırlanır?

SEO içerikleri nasıl hazırlar? konusunda içerikler SEO çalışmaları için anahtardır. Bu nedenle kaliteli ve özgün içeriklere sahip olmak ve web sitenizin de SEO çalışmaları sonucunda başarılı olması adına oldukça önemlidir. SEO hizmetlerinde içerik adına yapılan temel çalışmalar arasında eski içeriklerin gözden geçirilmesi ve düzeltilmesi, tüm cümlelerin tek tek kontrolü, imla hatalarının düzeltilesi ve anlatım bozukluklarının giderilmesi içerik kontrolü anlamında SEO hizmeti içerisinde bulunmaktadır. Kısa içeriklerin web sayfasından kaldırılması veya benzer kısa içeriklerle birleştirilerek yeni içeriklerin oluşturulmasıdır.

İçeriklerin yeterli uzunluğa sahip olup olmadığının kontrolü ile kısa görülen içeriklerin profesyonel SEO içerik ekibiyle gerekli uzunluğa ulaştırılması gibi hizmetler SEO danışmanlığı hizmeti kapsamındadır. Düzenli şekilde kaliteli ve özgün içerik üretilmesiyle birlikte web sitesine özgün bir blog bölümü oluşturulması, içeriklerin SEO kurallarına uyması gibi durumlar oldukça önemlidir.

SEO Danışmanlığının Avantajları Nelerdir?

SEO’nun avantajları nelerdir? konusunda binlerce TL harcayıp profesyonel bir web site oluşturan kurumsal firmalar bu noktadan sonra çoğu zaman tıkanmaktadır. İşte bu noktada profesyonel bir destek alınması gerekir. Özellikle kurumsal SEO’da ilk olarak markaların prestijinin ele alınması gerekir çünkü günümüzde potansiyel müşterilerde güven duygusu marka üzerinden yürümektedir. Özellikle dijital pazarlama alanında sağlanan SEO ile web sayfalarının kalitesi etkili şekilde desteklenir. SEO avantajları nelerdir konusunda,

 • Dijital alandaki rakipleriniz analiz edilir ve çalışmalarınız buna göre şekillenir. Yani doğru yapılacak olan bir analiz ve arından gelecek çalışmalarda sizi rakipleriniz karşısında öne geçirir.
 • Eğer yeni bir markaysanız bu çalışmaların ardından marka değerini katlayabilirsiniz. Kullanıcı dostu bir web sitesi oluşturursanız veya yapılan çalışmalarla bu noktada gelirseniz hedef kitleniz yine sizi tercih etmektedir.
 • SEO çalışmaları ile web siteleri arama motorlarının serp sonuçlarında üst sıralamaya çıkar markaların, web site içerikleri bir değer kazanır ve kazanılan değerin korunmasını sağlar.
 • SEO ile markanız ön sıralarda yer alacağı için günümüz potansiyel müşterisi gözünde değer kazanır.
 • SEO hizmetleri, dijital reklama göre daha az maliyetli olacağı için daha az maliyetle daha çok ziyaretçiyi çekebilirsiniz. Maliyetler sektörün rekabetine göre değişmektedir.

SEO Danışmanlık Ücretleri

SEO danışmanlık ücretlerine bakıldığında bu hizmetleri veren kişi veya ajansa göre farklılık gösterir. Genellikle web sayfalarının durumu, sektör ve rekabete göre bir ücret belirlenir. Sabit SEO danışmanlığı ile birlikte belirlenen fiyatlar sayfalara göre değişir ve buna ek olarak SEO danışmanlığının ne kadar süre alınması gerektiğine göre değişir. Sitelerin her birinin yapısı, etkenleri, amacı, sektördeki konumu gibi durumlar tamamen farklıdır bu nedenle fiyat belirlenmesinde en doğrusu SEO çalışması yapılacak web sitesini incelemek, rakipleri ve sektörü analiz ederek SEO ücretlendirmesi çıkarmaktır.

SEO Danışmanı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

SEO danışmanları, disiplin gerektiren profesyonel ve titizlikle sürdürülmesi gerekli olan bir çalışma türüdür. SEO danışmanı seçerken, SEO eğitimi almış kişiler ve bu alanda daha önce tecrübesi olan kişilerin tercih edilmesi gerekir. SEO konusunda daha önce yapmış olduğu çalışmalarda iyi sonuçlar almış, SEO danışmanları ile çalışılması gereklidir. Bunu tespit edebilmek için önceki referanslar göz önüne alınması gerekir, ek olarak şeffaf yani ne yaptığını size adım adım anlatan, raporlayan bir SEO danışmanı ile çalışmak sizlerin yararına olacaktır.

SEO danışmanlığı günümüzde her web sitesi için önemli ve kesinlikle gerekli bir durumdur. Özellikle e-ticaret siteleri veya markalarını tanıtmak isteyen işletmelerin aldığı SEO danışmanlığıyla arama motoru optimizasyon süreci sizin için çok ama çok kısa bir süre içerisinde destek sağlar ve dijital pazarlama dünyasında ciddi bir başarı getiren önemli bir pazarlama stratejisidir.


Top