X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe)
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe)

Seo Nedir ?

AnasayfaYazılarGoogle SEOSeo Nedir ?

SEO

Seo Nedir ?  Sorusunun en mantıklı cevabı, Arama motorlarındaki sıralamalarınızı organik bir şekilde belirlemek. SEO kelimesinin Türkçe Karşılığı Arama Motoru Optimizasyonu. Peki Bu arama motoru optimizasyonu nasıl yapılır ?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Günümüzde birçok arama motoru kullanılmaktadır. Bunlardan En önemli ve en çok trafik aldığımız arama motorları Google ve Yandex’dir. İlk Olarak GOOGLE arama motorunu ele alalım. Seo çalışmalarını şekillendiren tek arama motoru diyebiliriz. Şuanda Google arama motorunda insanlar anahtar kelimeleri için ilk sayfa ve ilk sıraya çıkma çalışmaları yaptırmaktadır. Peki Google bu çalışmaları yaptırdığınızı fark ediyor mu ? EVET Fark ediyor . Peki fark ediyor ama bu seo çalışması en çok trafik aldığımız Google  arama motorunda nasıl işe yarıyor ? Burada devreye organik seo işlemleri girmekte. Organik seo alt yapısı için profesyonel bir şekilde web sitenizin tüm arama motorlarına uygun bir hale getirilmesi gerekmektedir. Profesyonel iç seo çalışması kesinlikle bu işi daha önce yapmış tecrübe sahibi kişilerle çalışmak gerekmektedir. Web tasarımcıların en çok yanıldığı konu websitesinin iç inşasıdır. Günümüzde website yapmak çok kolay ama arama motorlarına uyumlu ve yapılan işe göre hazırlanmış organik içerikli web site yapan kişilerin sayısı yok dene bilecek kadar az. Peki Anahtar kelime seçerken nelere dikkat etmemiz gerekiyor. Dış bağlantılardan hiçbir şekilde anahtar kelime oluşturamazsınız. Sitenizdeki anahtar kelimeleri yine kendi siteniz oluşturacaktır. Anahtar kelime seçerken rakip analizi yapmak ve bu anahtar kelimedeki arama hacmi yoğunluğunu iyi belirlemek gerekir. Tüm iç seo inşasını bitirdikten sonra dış seo en önemli konuya geliyoruz.

DIŞ SEO ; Tüm arama motorları içeriklerinizi ve sitelerinizi bir birine bağlanan linklerden tarayarak geçer. Örnek verecek olursak turkuvazsoft seo hizmetlerindeki makalemizde seo kelimesi ana sayfaya bağlanmıştır. Biz bu turkuvazsoft seo hizmetleri linkimiz ile A sitesinden link aldık diyelim. Link aldığımız siteleri arama motorları tarıyor. Bu taranan linklerden botlar sizin vermiş olduğunuz anahtar kelimedeki link üzerinden sizin sitenize geliyor. Tüm linklerin çalışması bu şekilde gerçekleşiyor. Peki bu linkler nasıl kullanılır ? SEO için vazgeçilmez unsur organik içerik ve organik arama motoruna uygun alt yapı gibi önemli bir diğer unsurda backlink. Backlinkler baştan sağma ne olduğu belirsiz sitlerden alındığı vakit başınıza gele bilecek en kötü unsur sitenizin spam olarak tanımlanması. Sitenizin spam olarak tanımlandığını varsayalım bunu en az 6 ay içerisinde spamdan çıkartıp eski haline getirebilirsiniz. Bu web sitenizi spamdan çıkartabilmek içinde daha önceden tecrübe sahibi olmanız gerekmektedir. Spama düşmeden web site trafiğinizi nasıl arttırabilirsiniz ? İnternet ortamında seo ile ilgili yapılması gereken bir çok makale mevcut. Bu makalelerde anlatılmak istenen unsurların bir kısmından bahsettik. Fakat en önemli konu özgün içerikler. Google kendi bünyesinde Search Console gibi bir nimeti tüm web site kullanıcılarına sunmaktadır. Bu Search Console nasıl kullanılır. Search console aşamaları web sitenizi tanımladıktan sonra 2 sürümü mevcut Eski search console ve yeni search console olarak. Yeni search consolda sitemap.xml ile yazmış olduğunuz site haritanızdaki linkleri kolay bir şekilde tanımlaya bilir ve daha önce tanımlanmış tüm linklerinizi görebilirsiniz . Bu alt yapıda 404 sayfalarınız, Kopya içerik sayfalarınız, Taranan ve dizine eklenmeyen sayfalarınız gibi bir çok özelliği göre bilirsiniz. Peki bu unsurları nasıl düzelte bilirsiniz. İç Seo çalışmasının önemi tekrardan karşımıza çıkmakta. İyi bir iç seo ya sahip bir web siteniz var ise dış link çalışmalarına geçebilirsiniz. Aksi takdirde bu search consoldaki hatalar düzelmediği sürece siteniz hangi konuma gelirse gelsin sıralamasını kısa sürede kaybedecektir. Dış link alırken dikkat edilmesi gereken unsurlar link alacağınız sitenin spam skoru ve site otoritesi. Spam skore ve site otoritesini ölçen SEO sistemleri vardır. Spam Skore için mozu öneririm. Site otoritesini ve daha önce aldığı backlinkleri taraya bilmeniz içinde ahrefs bu iş için yapılmış bir mecradır. Bu uygulamaları kullanmak biraz zor ve ciddi anlamda bütçe gerektiren bir durum. Bu durumdan sizi kurtarıyoruz ücretsiz olarak sitenizin seo analizini yaparak siz değerli müşterilerimize gönderiyoruz. Kendi site analiziniz, rakip site analizi ve link alacağınız sitelerin analizlerini ücretsiz olarak tarafımızdan isteyebilirsiniz.


Top