X
X
TRY

Seo Nedir ?

AnasayfaYazılarGoogle SEOSeo Nedir ?

SEO Nedir?


Çoğu internet sitesi sahibi, “SEO” kelimesinin önemini pek bilmiyor. Adını duymuş olsalar da bunun ötesinde arkasında yatan mantığı pek merak etmiyorlar. SEO, “Search Engine Optimization” ifadesinin kısaltılmasıdır. Türkçe karşılığı “arama motoru optimizasyonu” şeklindedir. Basit bir tanımla, “arama motorlarından organik trafik almak için yapılan optimazyon” işlemidir. Ücretsiz, organik, editoryal veya doğal arama sonuçlarını esas alan bir işlemdir.
Google algoritmasının her güncellemesi internet siteleri için kaosa dönüşen bir süreç içerisine girebilir. Bu sebeple SEO, sürekli gelişen ve dinamik bir uygulamadır. SEO'nun farklı türlerini anlayarak işlerin nasıl yürüdüğünü ve neye odaklanacağınızı çözebilirsiniz. Web siteniz için işe yarar ve uygulanabilir bir plan oluşturmak için çok fazla bilgi kirliliği var. Bu bilgi yükünü azaltmanıza yardımcı olalım!


SEO Ve Arama Motorları


Arama motoru optimizasyonu birçok yönden devasa bir misyon gibi görünüyor. Google, Bing ve Yahoo gibi tüm ana arama motorlarında, web sayfalarının fotoğraflar, videolar ve listeler gibi içeriklerin kullanıcılar için en uygun olanının gösterilip sıralandığı birincil arama sonuçları vardır. Bu sonuçlarda ücretli arama ağı reklamlarında olduğu gibi ödeme yapılmaz. Arama motoru optimizasyonu, web sitenizi arama motorlarının görünmeyen sayfalarından Google, Yahoo, Bing ve benzeri sayfalarda üst sayfaya taşımak için kullanılan herhangi bir dizi uygulamaya yöneliktir.


Yerinde SEO


Birçok arama motoru optimizasyon uzmanı, yerinde SEO’yu herhangi bir trafik planının mutlak temeli olarak görür. Eğer sitenizin temel faktörleri doğru bir şekilde kurulmamışsa, site dışı optimizasyon çabalarıyla arama motorlarından trafik almak veya üst sıralara çıkmak oldukça zor; hatta bazı durumlarda imkansız olabilir. Algoritmalar site dışı yüksek nitelikli faktörlere odaklanır. Ancak buna rağmen birçok site sahibi optimizasyonu ihmal eder.
Site dışı SEO önemli olsa da kurum içi temel faktörleri yani yerinde SEO’yu yerine getirdiğinizden emin olmanız gerekir. “Yerinde SEO" faktörlerindeki maddelerin çoğu bir defalık eylemlerdir. Diğerleri eklentiler aracılığıyla kolayca yönetilebilir. Bazı sitelerin her bir yeni sayfasının veya blog yazılarının ele alınması gerekir; ancak sağlam bir temel kurduktan sonra bunları yapmanız daha kolay olacaktır.


SEO İçin Önemli Faktörler


İnternet sitesinin hızlı ve güvenilir olması çok önemli bir faktördür. İnsanlar sitenin açılmasını beklemekten hoşlanmaz. Yüklemesi 2,5 saniyenin üzerinde olan web siteleri, insanların hemen başka sitelere yönelmesine veya “sıçramasına” neden olur. Bu "sıçramalar", arama motorlarına web sitenizin değerli olmadığını fısıldar! Yeni gelen page speed güncellemesi ile website hız optimizasyonunun ne kadar önemli olduğunu görmüş olduk. Otoritesi yüksek fakat yavaş sitelerin sıralamaları hızla düşmekte. Sitenizi google PageSpeed Insights anazliz aracı üzerinden hız analizini çıkartarak gerekli verileri alabilir almış olduğunuz veriler üzerinden websitenizin hız optimizasyonunu yapabilirsiniz.
Okunması kolay kodlamaların temizlenmesi ve alt etiketlerle uygun optimize edilmiş görseller gibi faktörler de önemlidir. Görsellere mutlaka etiket eklenmelidir. Arama motorları resimleri göremez. Alt etiketler, bir anlamda, görsellerin ne olduğunu arama motorlarına açıklar.
Anahtar kelime tabanlı başlıklar, meta açıklamaları ve başlık etiketleri... Bu faktörler, potansiyel bir ziyaretçinin arama sonuçları sayfasında okunan şeylerdir. Ziyaretçilerin siteyi tıklamasına veya tıklama kararını vermelerine yardımcı olan faktörlerdir.
Özgün Ve Nitelikli İçerikler
Siteyi ziyaret eden bir kullanıcının siteden ayrılma oranları ve sitede geçirdikleri süre, arama motorları için önemli bir kriterdir. Site içerikleri değerli veya özgün değilse ziyaretçiler hızlı bir şekilde ayrılabilir. Bu durum, arama motorları nezdinde sitenizin değerini düşürür. Bu SEO faktörü, insanların internet sitenizde zaman harcamasını sağlayacak özgün ve nitelikli içeriğe sahip olmanız gerektiğini açıklar.


Site Dışı SEO Ve Bağlantılar ( Dış SEO )


Site dışı SEO, birçok şeye odaklanabilir; ancak bunun yaklaşık %90'ı arka plandaki bağlantılar veya bu bağlantılarla ilgili sorunlar etrafında dönen faktörlerdir. Geri bağlantılar, web sitenize bağlanan herhangi bir web sitesine atıfta bulunur. Bu sebeple Google, sitenizin nasıl sıralayacağını belirlerken güven, yetki / uzmanlık ve etki alanı gücü gibi faktörlere bakar.
Bir web sitesinin sahip olduğu iyi bağlantılar, Google nezdinde yüksek rütbeli olmasını sağlar. Sitenin optimize edilmesi aşamasında dikkat edilmesi gereken en önemli kurallardan biri de budur.
Net bir anahtar kelime eşleşmesine sahip bağlantıların sıralamayı belirlediği bir dönem vardı. Şimdi web sitesi adı, rastgele anahtar kelimeler veya anahtar kelime varyasyonlarının etkisi yüzde 10’luk bir orana işaret ediyor. Gelişmiş SEO uygulamalarında yüzde 90’lık oran URL veya bağlantılara ait…
Ancak buna rağmen birçok SEO uzmanı buna odaklanmamayı tavsiye ediyor. Bunun yerine, yüksek kaliteli ve nitelikli geri dönüşler kazanmaya odaklanmak gerekiyor. Bunun anlamı şu; bağlantılar sizin web sitenizle yakından ilgili bir alandan gelir! Bağlantılar web sitenizi, marka adınızı, URL’nizi veya anahtar kelimenizi bağlantı metni olarak kullanır.
Bu tür bağlantılardan bol miktarda yararlanmanız, web sitenizin yetkisini artıracak ve Google’ın gözünde sitenizin güven kazanmasına yol açacaktır. Bu da tek başına çeşitli anahtar kelimelerin sıralamasını yükseltmeye yardımcı olacaktır.


Teknik SEO


Teknik SEO, XML site haritası bulunan duyarlı bir web sitesine sahip olmaktır. Daha doğrusu uygun bir şema biçimlendirmesidir. Bu, sitede yönetilmesi zor olmayan; ancak zaman alıcı bir uygulamadır. Aşırı kodlama, sayfa yükleme hızlarını yavaşlatacaktır. Web sitenizin tam potansiyeline ulaşmasını istiyorsanız teknik optimizasyon göz ardı edilmemelidir. Xml site haritasının amacı Google arama motorunun sitenizdeki bulunan linkleri hızlı bir şekilde taramasına yardımcı olur.


Yerel SEO


Yerel SEO, site içi, site dışı ve teknik uygulamalardan oluşuyor; ancak yapılması gereken farklı adımlar da var. Her şeyden önce işletmeniz ve işletmenize ait siteniz bir lokasyon üzerinde kurulu ise Google işletme girişini sağlamak önemlidir! Arama motorları, son kullanıcıya en nitelikli sonuçları vermek ister ve sosyal kanıtlar değerlidir. Bunun için işletmeniz için çevrimiçi ortamda bir pazarlama stratejisi oluşturmanız gerekir. Yerel işletme kaydınızı Google Benim İşletmem üzerinden tamamlayabilirsiniz. Detaylı Google My Bussines optimizasyonu için sizler için hazırlamış olduğumuz içeriklere göz atabilirsiniz.


SEO Ve Site Trafiği


SEO, organik arama motoru sonuçlarıyla web sitenize gelen trafik miktarını ve kalitesini artırmanın en etkili yoludur. Ama her trafik işe yaramaz! Bu konuya biraz daha detaylı bakalım:
Dünyadaki tüm ziyaretçileri sitenize çekebilirsiniz; ancak örneğin elma satan bir çiftçiyseniz ve sitenize beklenenden çok trafik geliyorsa bunun sebebi, sitenizin, arama motorları tarafından Apple ürünleri için bir kaynak olarak gösterilmesi olabilir. Bu kaliteli bir trafik değildir. Bunun yerine sitenizin, sunduğunuz ürünlerle gerçekten ilgilenen ziyaretçiler çekmesi gerekir. Yani kaliteli trafik, arama motoru sonuç sayfalarından alanızla ilgili kullanıcıları çekmektir. Genelde yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi siteye bot trafik çekmektedir. Google arama motorunun en çok önem verdiği durum kullanıcı deneyimidir. Ziyaretcilerinize kaliteli bir kullanıcı deneyimi sunamıyorsanız ve sitenizde geçirelen süreler çok düşük ise google algoritmaları bunu hızla tespit ederek anahtar kelimelerinizi sıralamadan düşürecektir. Sitesine bot trafik alanlar kısa süreliğine anahtar kelimelerde yükseliş yaşayabilir uzun vadede sitesi arama motorları tarafından cezalandırlacak ve bu cezaların kalkması için en az 4 5 ay emek vermeleri gerekeçektir.


SEO Nasıl Çalışır?


Google veya herhangi bir arama motoru, internette bulabilecekleri tüm içeriklerle ilgili bilgileri toplayan bir tarayıcıya sahiptir. Tarayıcılar, tüm unsurları bir dizin oluşturmak için arama motoruna getirir. Bu dizin yazılanları sorgunuzla eşleştiren algoritmayla desteklenir. Bir arama motorunun algoritmasına giren birçok faktör vardır.
Optimizasyon, sitedeki tüm içerikleri arama motorlarının görmesi ve kullanıcıların anlaması işlemidir. Optimizasyon birçok şekilde olabilir. Başlık etiketleri, meta açıklamaları ve iç bağlantılar optimizasyon örnekleri arasında sayılabilir. Genel olarak kısa bir tanım yapılması gerekirse Arama motorları tarafından sağlıklı kullanıcı deneyimi ve özgün içerik sunan sitelerin Seosunun daha sağlıklı çalışmasıdır.


Anahtar Kelimeler Ve Nitelikli İçerik


Geçmişte arama motoru optimizasyonu, anahtar kelime kullanımıyla eşanlamlıydı. Özellikle de, yüksek kaliteli anahtar kelimeler siteyi arama sonuçlarında üst sıralara yerleştirebiliyordu. Anahtar kelimeler artık site SEO'sunun merkezinde değil. Artık özgün içerik daha önemli.
Anahtar kelimeler, belirli bir terime dayanarak arama motorlarının bu web sayfasının içeriğinin ne olduğunu bulup anlamalarını sağlamak amacıyla kullanılıyor. Bu, bir web sitesinde belirli yerlerde doğru anahtar kelimeleri kullanmaya dayanan bir uygulamadır. Kullanıcı deneyimi ikincil önemde kalıyor. Sadece arama motorlarının anahtar kelimeler bulmasını ve bu terimlerle alakalı olarak bir siteyi sıralamasını sağlamak, site SEO’sunun merkezinde yer alıyor. Anahtar kelime kullanımı hala önemli olsa da, belirli konumlarda tam eşleşen bir anahtar kelimenin kullanılması gibi zorunlu yöntemler, artık arama motoru optimizasyonu için çok önemli değil.
Derinlemesine ve özgün içerikler, artık Google’ın öncelikli hedefleri arasında yer alıyor. Bugün sıralamalarda iyi bir yer edinmek için özgün ve kaliteli içeriğin önemi giderek artıyor. Kullanıcıların sitede kalmasını sağlayan bilgilendirici ve gerçekten işe yarayan içerikler, anahtar kelimelerin tahtını ele geçirecek gibi görünüyor!

SEO

Seo Nedir?  Sorusunun en mantıklı cevabı, Arama motorlarındaki sıralamalarınızı organik bir şekilde belirlemek. SEO kelimesinin Türkçe Karşılığı Arama Motoru Optimizasyonu. Peki Bu seo nasıl yapılır?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Günümüzde birçok arama motoru kullanılmaktadır. Bunlardan En önemli ve en çok trafik aldığımız arama motorları Google ve Yandex’dir. İlk Olarak GOOGLE arama motorunu ele alalım. Seo çalışmalarını şekillendiren tek arama motoru diyebiliriz. Şuanda Google arama motorunda insanlar anahtar kelimeleri için ilk sayfa ve ilk sıraya çıkma çalışmaları yaptırmaktadır. Peki Google bu çalışmaları yaptırdığınızı fark ediyor mu ? EVET Fark ediyor . Peki fark ediyor ama bu seo çalışması en çok trafik aldığımız Google  arama motorunda nasıl işe yarıyor ? Burada devreye organik seo işlemleri girmekte. Organik seo alt yapısı için profesyonel bir şekilde web sitenizin tüm arama motorlarına uygun bir hale getirilmesi gerekmektedir. Profesyonel iç seo çalışması kesinlikle bu işi daha önce yapmış tecrübe sahibi kişilerle çalışmak gerekmektedir. Web tasarımcıların en çok yanıldığı konu websitesinin iç inşasıdır. Günümüzde website yapmak çok kolay ama arama motorlarına uyumlu ve yapılan işe göre hazırlanmış organik içerikli web site yapan kişilerin sayısı yok dene bilecek kadar az. Peki Anahtar kelime seçerken nelere dikkat etmemiz gerekiyor. Dış bağlantılardan hiçbir şekilde anahtar kelime oluşturamazsınız. Sitenizdeki anahtar kelimeleri yine kendi siteniz oluşturacaktır. Anahtar kelime seçerken rakip analizi yapmak ve bu anahtar kelimedeki arama hacmi yoğunluğunu iyi belirlemek gerekir. Tüm iç seo inşasını bitirdikten sonra dış seo en önemli konuya geliyoruz.

DIŞ SEO ; Tüm arama motorları içeriklerinizi ve sitelerinizi bir birine bağlanan linklerden tarayarak geçer. Örnek verecek olursak turkuvazsoft seo hizmetlerindeki makalemizde seo kelimesi ana sayfaya bağlanmıştır. Biz bu turkuvazsoft seo hizmetleri linkimiz ile A sitesinden link aldık diyelim. Link aldığımız siteleri arama motorları tarıyor. Bu taranan linklerden botlar sizin vermiş olduğunuz anahtar kelimedeki link üzerinden sizin sitenize geliyor. Tüm linklerin çalışması bu şekilde gerçekleşiyor. Peki bu linkler nasıl kullanılır ? SEO için vazgeçilmez unsur organik içerik ve organik arama motoruna uygun alt yapı gibi önemli bir diğer unsurda backlink. Backlinkler baştan sağma ne olduğu belirsiz sitlerden alındığı vakit başınıza gele bilecek en kötü unsur sitenizin spam olarak tanımlanması. Sitenizin spam olarak tanımlandığını varsayalım bunu en az 6 ay içerisinde spamdan çıkartıp eski haline getirebilirsiniz. Bu web sitenizi spamdan çıkartabilmek içinde daha önceden tecrübe sahibi olmanız gerekmektedir. Spama düşmeden web site trafiğinizi nasıl arttırabilirsiniz ? İnternet ortamında seo ile ilgili yapılması gereken bir çok makale mevcut. Bu makalelerde anlatılmak istenen unsurların bir kısmından bahsettik. Fakat en önemli konu özgün içerikler. Google kendi bünyesinde Search Console gibi bir nimeti tüm web site kullanıcılarına sunmaktadır. Bu Search Console nasıl kullanılır. Search console aşamaları web sitenizi tanımladıktan sonra 2 sürümü mevcut Eski search console ve yeni search console olarak. Yeni search consolda sitemap.xml ile yazmış olduğunuz site haritanızdaki linkleri kolay bir şekilde tanımlaya bilir ve daha önce tanımlanmış tüm linklerinizi görebilirsiniz . Bu alt yapıda 404 sayfalarınız, Kopya içerik sayfalarınız, Taranan ve dizine eklenmeyen sayfalarınız gibi bir çok özelliği göre bilirsiniz. Peki bu unsurları nasıl düzelte bilirsiniz. İç Seo çalışmasının önemi tekrardan karşımıza çıkmakta. İyi bir iç seo ya sahip bir web siteniz var ise dış link çalışmalarına geçebilirsiniz. Aksi takdirde bu search consoldaki hatalar düzelmediği sürece siteniz hangi konuma gelirse gelsin sıralamasını kısa sürede kaybedecektir. Dış link alırken dikkat edilmesi gereken unsurlar link alacağınız sitenin spam skoru ve site otoritesi. Spam skore ve site otoritesini ölçen SEO sistemleri vardır. Spam Skore için mozu öneririm. Site otoritesini ve daha önce aldığı backlinkleri taraya bilmeniz içinde ahrefs bu iş için yapılmış bir mecradır. Bu uygulamaları kullanmak biraz zor ve ciddi anlamda bütçe gerektiren bir durum. Bu durumdan sizi kurtarıyoruz ücretsiz olarak sitenizin seo analizini yaparak siz değerli müşterilerimize gönderiyoruz. Kendi site analiziniz, rakip site analizi ve link alacağınız sitelerin analizlerini ücretsiz olarak tarafımızdan isteyebilirsiniz.


Top