X
X
TRY

SEO Teknikleri

AnasayfaYazılarGoogle SEOSEO Teknikleri

SEO Teknikleri


SEO çalışmaları dijital pazarlama kolları arasında yer almaktadır. SEO ile bir web sitesi arama motoru sonuçlarında üst sıralara çıkartılmaktadır. Kaliteli SEO hizmetlerinde daha kapsamlı ve kalıcı başarılar elde edilir. Yalnızca üst sırada olmak hedeflenmemeli aynı zamanda içeriğe ve diğer unsurlara da detaylı biçimde odaklanılmalıdır. Birçok SEO teknikleri bulunur; yazıda bunlar hakkında bilgi verilecektir.


SEO Teknikleri Nelerdir?

SEO teknikleri arasında bulunan ve öne çıkan bazı yöntemler aşağıda verilmektedir:


 • Web sitesinin SEO uygunluğu bakımından detaylı biçimde analiz edilmesi.

 • Web sitesini mobil cihazlar için de uyumlu hale getirmek.

 • Hedef kitlenin zevklerini takip etmek.

 • İçerik olarak en az 1000 kelimelik yazılar koymak.

 • Trafiği arttırmak amacıyla infografik kullanmak.

 • Varış sayfalarını SEO uyumlu olarak hazırlamak.

 • Rankbrain güncellemesi ile uyumlu bir içeriklerin hazırlanması.

 • Site içi linklere içeriklerde yer vermek.

 • Sosyal medyada okuyuculara yararlı olacak içerikler oluşturmak.

 • SEO bakımından iyi olan sayfalarınızdan daha düşük düzeydeki sayfalara link vermek.

 • Rakiplerin SEO çalışmalarında kullandığı anahtar kelimeleri araştırmak ve sitede bunlara yer vermek.

 • Sayfa başlıkları için birden çok anahtar kelime kullanmak.

 • Adwords reklamlarına göre içerik başlıkları hazırlamak.

 • İyi sitelerden backlink alın.

 • Anahtar kelimeleri detaylıca araştırın.

 • SSL kurumu SEO için önemlidir.


SEO teknikleri oldukça kapsamlıdır; belirttiğimiz maddeler en etkili olanlar arasındadır.


WEB Sitenizin SEO Analizinin Yapılması!


SEO teknikleri arasında öncelikle çalışmanın yapılacağı web sitesinin analizi gelmektedir. Birçok SEO yöntemi vardır ama etkili olanları uygulamaya geçirmeden önce sitenin SEO bakımından analiz edilmesi gerekir.
Siteniz eğer yeteri kadar trafiğe sahip değilse, istediğiniz kadar ziyaretçi alamıyorsa bunun nedenini tespit etmek gerekmektedir. SEO için özellikle profesyonel bir firma ile çalışmalısınız. Bu doğrultuda size etik olmayan, kısa süreli başarı vadeden firmalar yarar yerine zarar getirebilir.
Sonuç olarak web sitenizin temelde nerelerde eksik olduğunu bulmak için bu analiz gereklidir.


Hedef Kitlenin İsteklerini Dikkate Alarak Siteyi Hazırlayın!


SEO teknikleri kullanmanın ama amacı hedef kitle dahilindeki ziyaretçileri siteye çekmek ve satışları arttırmaktır. Bunu sağlamak için öncelikle firmanın hedef kitlesinin zevkleri, talepleri ve ihtiyaçları araştırılmalıdır. Bu kişilerin önerileri de dikkate alındığında daha etkili bir web sitesi oluşturmak mümkündür.
Hedef kitlenizin web sitesinde ne görmek istediği önemlidir. İyi etkileşim alan içerikler, eyleme geçiren ve kişilerin daha fazla zaman geçirdiği içerikler vb. baz alınmalıdır. Ayrıca bu anlamda rakiplerin paylaşımları için gelen kullanıcı etkileşimleri incelenebilir.


Varış Sayfalarını SEO ile Uyumlu Hale Getirin!


Web sitenizde varış sayfası ilgi çekici, güzel ve etkin olacak biçimde hazırlanmalıdır. Tasarımın buna göre yapılması hem hedef kitleden daha fazla kişinin siteye gelmesini sağlar hem de satışları arttırır.
SEO teknikleri arasında varış sayfaları bu nedenle önemli maddelerdendir. Etkili biçimde müşteri dönüşü sağlamak mümkündür. Basın bültenleri, internet reklamları, e-posta pazarlaması vb. kanalıyla varış sayfalarından çok iyi müşteri etkileşimleri alınabilir.


Web Siteniz Mobil Cihazlar ile Uyumlu Çalışmalıdır!


Dijital pazarlama teknikleri kullanılırken mobil cihazlar da mutlaka dikkate alınmalıdır. Google arama motoruna göre mobil uyumlu çalışan sitelerin prestiji daha yüksektir. Bu nedenle de arama sonuçlarında üste çıkma ihtimalleri artmaktadır. Google aramalarında %50’den daha fazla bir oranda mobil cihazlar öndedir. Kullanıcılar daha çok mobil telefon ve tabletlerinden Google araması yapmaktadırlar.
SEO teknikleri kullanılırken mobil cihaz uyumlu bir web site hazırlanmasına bu nedenle önem verilmelidir.

İçerik Olarak En Az 1000 Kelimelik Yazılar Koymak!


SEO teknikleri arasında minimum 1000 kelimelik yazılar oluşturmak da bulunmaktadır. Google arama sonuçlarında üst sıralarda çıkan içerikler incelendiğinde genellikle uzun yazıların daha fazla puan aldığı görülmektedir. İlgili anahtar kelime ile alakalı olarak ne kadar çok bilgi veriliyor, kaynak sunuluyorsa Google o içeriği daha faydalı görmektedir.


Trafiği Arttırmak için İnfografik Kullanmak!


SEO çalışmaları yapılırken en çok tercih edilen yöntemlerden biri de özellikle son zamanlarda infografik kullanımı olmaktadır. Bu yöntem görselleştirmeyi ifade eder. Eğer uzun bir konuyu özetlemek ve istatistikleri görsel olarak yansıtmak istiyorsanız infografikler ile bunu yapabilirsiniz. SEO teknikleri arasında oldukça etkili olan infografik kullanımı görselliğin daha çok ilgi çekmesi nedeniyle de tercih edilmektedir.
Zengin, okuyucuya bilgi veren ve etkin bir içerik ile güzel bir tasarım infografiklerde bulunması gereken temel özellikler arasındadır. Hem içerik bakımından zengin hem de görselliği iyi olan sitenize daha fazla link verilecektir.


Rankbrain Güncellemesi ile Uyumlu İçerikler Hazırlamak!


Google şirketi arama algoritmasını belirli aralıklarla günceller. Bu durumda SEO çalışmaları için Google uygulama ve güncellemeleri takip edilmelidir. Rankbrain denilen algoritma sıralama yapmada Google için oldukça önemlidir. En önemli sıralama etkeni olduğunu belirtebiliriz. Bu bir tür yapay zeka uygulamasıdır. Rankbrain sayesinde Google arama sonuçları analizi yapılabilmektedir. Bazı işlevleri şunlardır:


Bir içeriğin ne ile ilgili olduğunu gösterir.


 • En çok kullanılan anahtar kelimelerle içeriğin bağlantısını ortaya koyar.

 • Arama motorunda yapılan bir aramanın sonucunu değerlendirir.

 • En az 300 kelime olan ve anahtar kelimenin de %2 veya %3 oranında bulunduğu içerikler öne çıkartılır.

 • Rankbrain güncellemeleri SEO teknikleri önemi açısından bu nedenlerle üst sırada yer almaktadır.

 • Site İçi Linklere Yazılarda Yer Vermek!


SEO teknikleri uygulanırken site içi optimizasyon çalışmalarına da büyük yer ayrılır. Site içindeki linklerin oluşturulması sürecin en önemli parçalarından biridir. Eğer bu yöntemde başarılı olunursa Google tüm içerikleri değerlendirebilir. Hızlıca indeksleme işlemi gerçekleşir. Özellikle aynı konuda yazılmış farklı içerikleriniz mevcutsa bir tanesinden diğerine link vermek SEO çalışmaları bakımından son derece faydalıdır.
SEO taktikleri içinde bu linkleme işlemini yaparken çok abartmamaya önem verin. Özellikle her bir link için değişik bir bağlantı kelimesi kullanmaya dikkat edin. Aynı kelimeler ile link oluşturursanız SEO çalışmalarına bu durum olumsuz yansıyabilmektedir.


Sosyal Medyada Okuyuculara Faydalı İçerikler Hazırlayın!


SEO teknikleri bir web sitesinin trafiğini arttırmak, potansiyel müşterilerine erişim sağlamak ve satışları arttırmak amacıyla yapılır. Buna göre özellikle sosyal medyanın popülerliğinden ve çok sayıda insana ulaşılabilir özellikte olmasından yararlanmak önemlidir.
Kullandığınız anahtar kelimeler, domain yaşı, aldığınız backlinkler, içeriklerinizin uzunluğu gibi özelliklerin SEO hazırlıklarındaki önemini belirtmiştik. Sosyal medyayı daha aktif kullanarak sitenizi daha fazla değerlendirebilirsiniz. Sosyal medya ortamlarından alacağınız iyi backlinkler, geri dönüşler ( Trafik) sitenizi arama sonuçlarında üst sıralara taşıyabilir.
Sayfa ve domain değerinizin kaliteli dönüşler nedeniyle yükseleceğini belirtebiliriz. Hatta yalnızca sosyal medya backlinkleri bile sizi üst sıralara taşıyabilir. Bunun için sosyal medyanın önemini her zaman farkında olup, bu mecrada kaliteli içerikler hazırlamanız gerekmektedir.
Sosyal medya okuyucusunun ilgisini çekecek, paylaşım ve yorum yapacakları, etkileşim içine girecekleri içerikler size backlink kazandırmada çok yararlı olacaktır. Bu konu yalnızca backlink oluşturup, profil açmakla ilgili değildir. Bundan ziyade öncelikle profilinizi açıp sonrasında takipçi ve içerik sayısında belirli bir hedefe ulaşmanız gerekmektedir.
İstediğiniz takipçi ve içerik sayısına ulaştıktan sonra ise sosyal medyada web sitenize link veren gönderileri, yazıları paylaşmanız SEO çalışmaları bakımından daha etkili bir yoldur.


Top