X
X
USD

Seo Uzmanı Kimdir?

AnasayfaYazılarSeo Uzmanı Kimdir?

Arama motoru optimizasyonu yani SEO, Google gibi arama motorlarının artan gücü nedeniyle son yıllarda önemli bir sektör olarak ortaya çıkmıştır. Şirketler, Arama Motoru Sonuç Sayfalarında (SERP) yer alan sıralamalarını yükseltmeye çalışırken, bu amacı gerçekleştirmek için SEO uzmanı olan bir pazarlama uzmanına yöneliyorlar. SEO uzmanları, yüksek kaliteli web sitelerini tasarlamak, geliştirmek ve tanıtmakla görevlidir. SEO uzmanları genellikle web sitesinin kurucuları değildir, ancak daha çok bir danışmanlık otoritesidir.

SEO uzmanları, çalıştıkları şirket ve sektöre bağlı olarak bir takım sorumluluklarla görevlendirilir. Serbest olarak seo ajansı olan ya da bir pazarlama firması içinde çalışan SEO uzmanlarının çok sayıda önemli becerisi olmalıdır:

 • Web site analizi; Hedef şirketin web sitesinin arama motoru optimizasyonu için en son standartlara uyduğu herhangi bir SEO pazarlama kampanyasının başarısı için kritik öneme sahiptir. Anahtar kelimeler, backlink, biçimlendirme ve içerik bir SEO uzmanının bir web sitesini analiz ederken seo planlamasını tasarlarken ve yeniden oluştururken baktığı önemli alanlardan sadece birkaçıdır.
 • Anahtar kelime optimizasyonu; Anahtar kelimeleri aramak ve bunları bir web sitesine organik olarak tanıtmak SEO ile optimize edilmiş bir sayfa için önemlidir.
 • İçerik oluşturma - Anahtar kelimeler önemlidir, ancak sayfayı oluşturan metinsel, bilgilendirici ve grafiksel içerik de SEO uzmanı tarafından üretilmelidir.
 • Arama motoru parametreleri; Bu bir SEO uzmanının en önemli işi olabilir. SERP için kriterler olarak başlıca arama motorlarının ve özellikle Google’ın ne kullandığına dair güncellenmiş bir anlayışı sürdürmek, bir SEO uzmanının yaptığı tüm tasarım seçeneklerini bildirir.
 • Bilgi teknolojisi becerileri; Yetenekli bir SEO uzmanı HTML, CSS, JS vb. bir dizi programlama dili ve çeşitli işletim sistemleri ve donanım platformları hakkında bilgi sahibi olmak için güçlü bir geçmişe sahip olmalıdır.
 • Müşteri yönetimi; SEO uzmanı, işvereninin veya müşterisinin hedefleri hakkında sürekli bir bilgi edinmelidir. Optimize edilmiş herhangi bir sitenin, öncelikle, site sahibinin işletme stratejisine uygun olması gerekir.
 • Analitik işleme; Problemleri analiz etme, uygun kaynakları bulma ve çözümler geliştirme yeteneği SEO uzmanı pozisyonunun kalbine gider.

Adından da anlaşılacağı gibi, bir SEO uzmanı, arama motoru optimizasyonunun belirli bir bölümüne odaklanabilir. Bir SEO uzmanının üstlenebileceği en önemli rollerden bazıları:

 • İçerik yazarlığı; Birçok SEO uzmanı, bu beceriyi kariyerlerinde erkenden edinir, çünkü diğer SEO profesyonel rollerinden daha az teknik bilgi gerektirir. Yeni ve benzersiz içeriğin üretilmesi, bir SERP yükseltmek için kritik öneme sahiptir ve kısa makaleler, web diyalogu veya diğer çevrimiçi metin biçimleri üretmeye odaklanır.
 • Link oluşturucu; Bu, daha fazla arama motorunun arama algoritmalarının önemli bir parçası olarak geri bağlanmayı benimsemesi nedeniyle önem kazanmakta olan bir SEO uzmanlığıdır. Saygın web sitelerinden müşterinin web sitesine otantik geri bağlantılar geliştirmek, kapsamlı uzmanlık ve kritik insan yönetimi becerileri gerektiren karmaşık bir teklif olabilir.
 • Web araştırmacısı; İnternet, sürekli analiz ve değerlendirme gerektiren karmaşık ve dinamik bir ortamdır. Bir SEO uzmanının sorumluluklarının araştırma gereksinimi  kolayca tam zamanlı bir işe dönüşebilir. Bu SEO uzmanları genellikle içerik yazarları, web geliştiricileri ve link oluşturucuları için arka plan sağlar. Ayrıca, en yeni SEO kuralları hakkında değerli bilgiler sağlarlar.

Seo Uzmanı Eğitim

Bir SEO uzmanı için en yaygın eğitim gereksinimi, web tasarımı ve web içeriği üretimi de dahil olmak üzere çeşitli çevrimiçi etkinliklerde arama motoru optimizasyonu deneyimidir.Bazı kaynaklara  göre, SEO uzmanları için pozisyonların çoğunluğu aşağıdakileri gerektiriyor:

 • Lisans işletme, pazarlama, iletişim veya bilgi teknolojisi.
 • Çevrimiçi pazarlamada 1 ila 3 yıla kadar tecrübe.
 • HTML, CSS, JS ve çeşitli programlama dilleri bilgisi.

SEO endüstrisinin değişimi o kadar hızlıdır ki, formalize edilmiş ders çalışmasının önemi sorgulanabilir. Her ne kadar web geliştirme, pazarlama ve bilgi teknolojisi hakkında eğitim önemli olsa da, SEO yöntemi bilgisinin çoğu çevrimiçi olarak edinilir. Birçok SEO pozisyonu iş eğitimi sunar ancak bazı ortaöğretim sonrası eğitim gerektiriyor. Olağanüstü bir çalışma geçmişi, bazı pozisyonlar için herhangi bir eğitim gereksiniminin yerini alabilir.

SEO ile ilgili alanlarda resmi eğitim bir zorunluluğu olmasa da, devam eden eğitim ihtiyacı mutlaktır. Arama motoru optimizasyonu hızla gelişen bir alandır ve SEO uzmanlarının beceri setlerini ve arama motoru kriterlerini sürekli olarak yeniden değerlendirmesi ve güncellemesi gerektirir. SEO, büyük arama motorları ile temsil ettikleri müşterilerin çevrimiçi profillerini yükseltmeye çalışan SEO uzmanları arasında sürekli değişen bir etkileşimdir. Google, Yahoo, Bing ve diğerleri, web sitelerinin daha nesnel bir hiyerarşi sağlamak için arama algoritmalarını değiştirdikçe, SEO uzmanları, arama sıralamalarını artırmak için müşterilerin dijital profillerini yeniden şekillendirir. Bu ileri geri, her yeni arama motoru değişikliğinin inceliklerine sürekli eğitim ve yeniden uyum gerektiriyor.

SEO alanındaki son değişikliklere  ve güncellemelere ayak uydurmak, çeşitli yollarla sürekli eğitim gerektirir:

 • Konferanslar ve seminerler - Arama motoru parametrelerindeki değişiklikler hakkında bilgi edinmenin en önemli yollarından biri, sektördeki uzmanlarla ilk elden görüşmektir. Ortaya çıkan tartışma konularını duyma ve alandaki liderlerin eleştirel sorularını sorma fırsatı mümkün olduğunca sık kullanılmalıdır. Bu sektördeki değişimin hızı nedeniyle, SEO peyzajında ​​yapılan son veya yaklaşan değişiklikleri öğrenmenin en hızlı yolu, hassas bilgilere erişimi olan kişilerle diyalogdur.
 • Web seminerleri ve eğitim videoları - SEO teknikleri hakkında çok değerli bilgiler çevrimiçi bilgilendirme videoları aracılığıyla edinilebilir. Her ne kadar bu kaynakların üretilmesi zaman alıyor ve şu anki durumdan daha az güncel olsa da, çoğu önemli SEO stratejileri sunuyorlar.
 • Bloglar - Bloglar , SEO metodolojileri hakkında web videolarından ziyade güncel bilgiler için daha zamanlayıcı bir kaynak olabilir, ancak birçok SEO uzmanı için zorluk çıkarır. Arama motoru optimizasyonu hakkında tavsiyeler sunan web sitelerinin sayısı çok fazladır, bu nedenle güvenilirliği ve uygunluğu değerlendirmek bloglardan bilgi almakta önemlidir.

Seo Uzmanı Belgeleme

SEO'nun bir meslek olarak ortaya çıkmasından sonra, kişinin eğitim programlarının tamamlanması için bir çeşit sertifika sağlayan bir dizi akreditasyon kuruluşu oluşturmuştur. Bu kuruluşların bazıları en meşru sertifikaları sağlayan köklü üniversitelerle, diğerlerinden çok daha saygındır. Akademik sertifikasyon tipik olarak bir üniversite veya kolej tarafından sağlanan bir kurs veya eğitim programının tamamlanmasını içerir. Bu kurslar kampüste veya çevrimiçi bir portalde bulunabilir.

İstihdam Endüstrileri

SEO uzmanları genellikle seo hizmeti veren ajanslarda ve pazarlama işletmelerinde bulunur, ancak hemen hemen her sektörde bulunabilir. SEO geliştirme ihtiyacı çevrimiçi iş yapan herhangi bir işletme veya endüstri için bir zorunluluktur.

Son zamanlarda ki Arama Pazarlama Raporu Durumuna göre, şirketler giderek SEO görevlerini yerine getirmek için üçüncü taraf pazarlama firmalarına güveniyor. 2010 yılında, şirketlerin % 51'i şirket içi SEO yapıyordu, ancak 2011'de şirketlerin yalnızca% 44'ü bu görevleri şirket içi pazarlama ekiplerine atadı. SEO en iyi uygulamaları hakkında bilgili olmayan pazarlama ekipleri uzman SEO pazarlama uzmanlarına geçiş, SEO uzmanlarına olan güvenin arttığına işaret ediyor.


Top