X
X
USD

SEO Ve SEM Arasındaki Farklar Nedir?

AnasayfaYazılarSEO Ve SEM Arasındaki Farklar Nedir?

SEO Ve SEM Arasındaki Farklar Nedir?


İnternet reklamcılığı için önemli bir yere sahip olan Seo ve Sem optimizasyonları, birlikte kullanılabilen bir arama motoru yöntemleridir. Bu yöntemler sayesinde firmaların web siteleri üst sıraya taşınır, reklamları daha göz önünde olacaktır. Bu alanda SEO ve SEM arasındaki farkları belirlemek, doğru kullanılması açısından önemli bilgiler içerecektir.


Seo Ve Sem Nedir?


Seo ve sem arasındaki farkları belirleyen özellikler ikisinin de web site üzerindeki sonuçlara farklı etkilerde bulunmasıdır. Seo ile web sitelerin arama motorlarında optimize edilmesi sağlanır. Özgün ve belirli kelimelerle diğer web sitelerin içeriklerinden farklı içerikler oluşturarak, etiket kelimeler oluşturulur. Böylece web sitesindeki içerik yazıları hem özgün olur hem de sürekli güncellenerek web siteni üst sıralara taşınmasını sağlar.
Seo, sem optimizasyonuyla da kullanılabilir fakat ikisinin de işlevleri farklıdır. Sem arama motoru pazarlama alanlarında kullanılır. Sem, reklam ve tanıtım kampanyalarında reklamların daha çok gösterilmesini sağlayan bir optimizasyondur. İçerik yazıları için seo optimizasyonu kullanılırken, sem sadece reklam ve tanıtım alanlarında kullanılan bir reklam stratejisidir.


Seo Ve Sem Arasındaki Farklar Nasıl Belirlenir?


Seo çalışmalarında içerik yazarlarıyla çalışılmaktadır. İçerik yazarları %100 özgün metinler yazarak, metinin firmaya hitap edecek noktalarını belirler ve bu metinde kullanıla Anahtar kelimeleri belli bir sırayla yazar. Bu sayede google gibi arama motorlarında web sitenin hitap ettiği alandaki kelimeler seçili olduğu için, arama motoru optimizasyonu sağlanır. Özgün seo içerikleri üst sıralara taşınarak, web sitenin ilk sayfada çıkmasına neden olacaktır.
Seo ve sem arasındaki farkları belirleyen farklardan bir diğeri ise; seo metinlerinin görsel değil daha çok içerik metinlerine yönelik olmasıdır. Sem ile sadece tanıtım reklamları alanında faaliyet gösterilebilmektedir. Bu farkların belirlenmesi için seo ve sem uzamanı olması gerekmektedir.


Seo Ve Sem Optimizasyonlarını Ayıran Faktörler


İki farklı teknik olarak internet reklamcılığında yer alan seo ve sem optimizasyonlarının arasındaki farklar, bu alanda çalışanlar tarafından bilinmektedir. Fakat genellikle karıştırılan ve ikisinin farklarının neler olduğunu bilmeyenler için karışık gelebilmektedir. Seo ve sem arasındaki farkları birbirinden ayıran özellikler şu şekilde sıralanır.

Seo çalışmaları Sem çalışmalarına oranla daha az maliyetlidir.
Sem çalışmaları geçici olarak yapılır.
Seo çalışmaları kalıcı olarak tasarlanmaktadır.
Sem çalışmaları daha çok kitleye hitap eder.
Seo metin içerikleri üzerine yoğunlaşır.
Sem görsel ve reklam odaklıdır.
Seo daha çok tercih edilir.
Sem internet kullanıcılarının reklamlardan hoşlanmaması nedeniyle fazla tercih edilmez.


Seo Ne Demek?


Seo kelimesinin açılımı search engine optimization olarak bilinmektedir. Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu olan seo kısa zamanda web sitelerin güncellenmesini ve arama motorlarında üst sıralara taşınmasını sağlar.
Seo ne işe yarar? Seo internet pazarlama sektörünün vaz geçilmez bir sistemidir. Bu sitem sayesinde, web sitelerin kurumsal kimliği oluşur, özgün içerikler müşterilere daha çok hitap eder. Seo ve sem arasındaki farkları belirleyen faktörlerden biri de seo içeriklerinin kalıcı olmasıdır.


Sem Ne Demek?


SEM kelimesi search engine marketing olarak bilinen Türkçe anlamı arama motoru pazarlaması olarak internet reklamcılığında yer alan bir optimizasyondur. Arama motoru üzerinden ücretli reklam ve tanıtım filmleri yapılabilen sem, kısa süreli çalışmalar için kullanılır. Genellikle e ticaret alanında tercih edilen bir yöntemdir.
Daha maliyetli olan Sem, görsel olarak akılda kalıcı ve sürekli internet kullanıcılarının karşısında çıkan reklam spotu görevi gördüğü için rahatsız edici bulunur. İnternet kullanıcıları bu reklamları tercih etmemektedir.


Sem Optimizasyonunun Tercih Edildiği Alanlar Nelerdir?


Seo ve sem arasındaki farkları belirleyen faktörlerden bir diğeri de tercih edildiği alanlardır. İkisi de pazarlama stratejisi için kullanılsa da markaların imajını belirleyen alanlar farklılık göstermektedir. Genellikle reklam ve tanıtım alanında kullanılan sem, seo optimizasyonuna göre daha az tercih edilir. Nedenlerinden biri de sadece bir ürün için yapılması ve kısa süreli kullanılmasıdır.
Sem kullanıcıları genellikle firmaların ürünlerinin reklamını yapması, markanın logosunun göz önünde olmasını tercih etmeleridir. Sosyal medya ve arama motorlarında çokça kullanılmaktadır.


Seo Optimizasyonunun Tercih Edildiği Alanlar Nelerdir?


Arama motoru optimizasyonu olarak bilinen seo, içerik metinleri için kullanılan bir pazarlama stratejisidir. Genellikle web site tasarımlarında, web sitenin hakkında bölümünden firmanın hizmet verdiği alanlara kadar özgün içerik hazırlandığı uygulamalardır. Seo ve sem arasındaki farkları belirleyen unsurlardan biri de, birinin içerik olarak kullanılması, diğerinin tamamen reklam ve tanıtım alanlarında kullanılmasıdır. Seo kalıcı yazılar, firmanın kimliği ve ürünleri üzerine detaylı bir çalışma içermektedir.


Seo Ve Sem İşlevleri Nelerdir?


İkisinin de hitap ettiği kitle ve Dijital Pazarlama yöntemleri aynıdır. Seo kullanım açısından daha çok tercih edilir ve az maliyetli bir alandır. Fakat sem hem maliyet açısından hem de süre açısından sınırlıdır.
Seo ve sem arasındaki farkları firmaların alanlarına göre değil, ürünlerini tanıtma yöntemlerine göre belirleme şansları vardır. İkisini de aynı sektörde kullanabilirsiniz. Sadece seo kalıcı, sem ise daha kısa süreli ama etkili bir yöntem olacaktır.

 


Top