X
X
USD

Sitem Google'da Neden Görünmüyor?

AnasayfaYazılarSitem Google'da Neden Görünmüyor?

Web siteniz Google arama sonuçlarında görünmüyor mu? Belki de hiçbir zaman sıralamada yer alamadı. Google'da veya diğer arama motorlarında listelenmeyen bir site, işletmeler için büyük bir problem olabilir. Web sitelerine önemli trafik, potansiyel müşteri ve satış sağlayan arama motorlarından mahrum kalmak, her büyüklükteki işletme için ciddi sonuçlar doğurabilir. Eğer "sitem Google'da gözükmüyor" ya da "web sitem Google'da çıkmıyor" düşünceleri içerisindeyseniz, nedenini öğrenmek ve çözmek büyük önem taşır.

Bu yazıda, "web sitem neden Google'da çıkmıyor?" sorusuna yanıt arayarak, Google arama sonuçlarında görünmeme nedenlerini ve bu durumu düzeltme yöntemlerini inceleyeceğiz. Google'da nasıl listeleneceğinizi ve sitenize daha fazla trafik çekeceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin!

"İnternet sitem Google'da çıkmıyor" ve "sitem Google aramalarında çıkmıyor" gibi düşüncelerle uğraşanlar için, SEO uyumlu anahatar kelimelerle hazırlanmış bir rehber sunuyoruz. Bu rehber sayesinde, sitenizin Google arama sonuçlarında görünür hale gelmesini sağlayacak çözümleri öğrenebilirsiniz.

Siteniz Google'ın Dizinine Gönderildi mi?


Web siteniz yeni ise, Google'ı birkaç saatte bir endişeyle kontrol ediyor ve kendi kendinize "bir sorun mu var?" Diye merak ediyor olabilirsiniz. Web sitenizde hiçbir sorun olmaması ihtimali oldukça yüksektir. Google, değişiklikler ve yeni bilgiler için web sitelerini tarama (veya inceleme) hızını kesinlikle artırmış olsa da, yepyeni web sitelerinin arama sonuçlarında görünmesi hala biraz zaman alıyor.


Yeni siteniz birkaç gün sonra Google'da görünmezse, sitenizi manuel olarak Google'ın dizinine göndermeyi deneyebilirsiniz . Bu işlem, Google'a incelenmesi ve arama sonuçlarına dahil edilmesi gereken bir sayfanız olduğunu söylemenize olanak tanır. Bu özellikle yeni web siteleri için önemlidir, çünkü aramada görünmeden çok fazla (varsa) trafiğiniz olmayabilir!
"Google'ın yeni bir web sitesini dizine eklemesi ne kadar sürer?" Sorusunun kesin bir cevabı yoktur. Birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir. Ancak, bu Web Yöneticisi Araçları Yardım başlığına göre , dizin sürecini şu şekilde hızlandırabilirsiniz:

  • Sitenizde içerik bulundurmak 
  • Sitenize giden birkaç bağlantıyı işaret etme (Örneğin sosyal medyanızda paylaşım)
  • Geçerli bir site haritası oluşturma
  • Sitenizi Google Web Yöneticisi Araçları'nda doğrulama (Google Search Consol)


Kısacası, "Web sitemin Google aramada daha hızlı görünmesini nasıl sağlayabilirim?" Sorusunu sorup bu sayfayı okuyorsanız anahtar, bir dizin talebi göndermeden önce onu uygun şekilde doldurmaktır.


Siteniz Manuel Bir Ceza mı Aldı?


Web sitenizin trafiği aniden durduysa ve siteniz Google arama sonuçlarında görünmeyi durdurduysa, bunun nedeni sitenize uygulanan bir manuel işlem veya ceza olabilir.
Manuel cezalar, Google'ın zararlı olduğu veya hizmet şartlarını ihlal ettiği varsayılan web sitelerini arama sonuçlarının dışında tutma yöntemidir. Bunu, aramadaki siteyi tamamen kaldırarak veya listesinin altına bir uyarı yerleştirerek yapabilirler.  Google'ın neden web sitelerine karşı manuel işlem yaptığı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz .


Sitenizin manuel olarak cezalandırılıp cezalandırılmadığını öğrenmek için Google Search Consola erişmeniz gerekir . Kontrol panelini ziyaret edin, "Kapsam" bölümünü inceleyin. Bu sayfada listelenen herhangi bir işlem varsa, sitenizin Google'da görünmemesinden onlar sorumludur.

Algoritma Cezası Nedeniyle Sitenizin Sıralaması Kötü mü?


Bazen sitenizin Google'da hiç görünmediğini düşünebilirsiniz, ancak bu sadece arama sonuçlarında çok geri sıralarda olduğunu gösterir. Bunun nedeni, algoritmik veya otomatik bir ceza olabilir.


Google'ın, kullanıcı raporlarına yanıt olarak veya bir insan tarama işlemi sırasında web sitelerinde sorunları bularak verdiği manuel cezalardan farklı olarak, algoritmik cezalar otomatik olarak uygulanır. Google, web sitelerinin her arama sorgusu için nasıl sıralandığını belirlemek için karmaşık bir algoritma kullanır ve bu algoritmalar, sonuçların mümkün olan en yüksek kalitede olmasını sağlamak için düzenli olarak güncellenir. Bu nedenle, belirli kelime öbekleri için ilk sayfada kimlerin sıralandığı konusunda ara sıra küçük ve hatta çarpıcı değişiklikler görebilirsiniz.
Web Yöneticisi Araçlarını kontrol ettiyseniz ve listelenen hiçbir manuel işlem bulamadıysanız, ancak trafiğiniz önemli ölçüde azaldı ve siteniz eskiden olduğu yere yakın bir yerde sıralanıyor gibi görünmüyorsa, bir algoritma güncellemesi veya ceza almış olabilirsiniz. Bunlar genellikle web sitenizde iyi, benzersiz içerik bulunmamasından veya sitenize gelen backlinklerindüşük kaliteli olmasından kaynaklanır.


Algoritmik bir cezayı düzeltmenin en iyi yolu, onu araştırmak, web sitenizde buna neden olan sorunları tespit etmek ve ardından zamanınızı ve enerjinizi sitenizin kalitesini iyileştirmeye ayırmaktır. İçeriğini onaylamazlarsa web sitenizi Google'da gösteremez veya sıralamasını yükseltemezsiniz!

Siteniz Yanlışlıkla Google'ı Engelledi mi?


Son olarak, nadir de olsa bazı web yöneticileri, Google'ın web sitelerini taramasını veya dizine eklemesini yanlışlıkla engelleyebilir. Bu, robots.txt dosyasını düzenlerken olabilir.
Bazı site sahipleri, Google'ın "bize ulaşın" formları veya gizli tutmak isteyebileceğiniz ancak yine de erişilebilecek herhangi bir şey gibi belirli sayfaları dizine eklemesini engellemek için sunucularındaki robots.txt dosyasını kullanmayı seçer. Ancak, bu dosya dikkatlice düzenlenmezse, önemli sayfaların ve hatta tüm sitenin engellenmesine neden olabilir.


Google'ın sitenizi taramasını yanlışlıkla engelleyip engellemediğinizi kontrol etmek için, sunucunuza Dosya Yöneticisi veya FTP yoluyla erişin. Robots.txt adlı bir dosya arayın. (Bir robots.txt dosyanız yoksa, bu sorunu yaşamazsınız ve yukarıda özetlenen olasılıklara geri dönmelisiniz).

 

Web Sitenizi Google'ın İlk Sayfasında Nasıl Görünür Yaparsınız?


Google'ın ilk sayfasındaki sıralama bazı sektörlerde nispeten basit olabilir ancak bazı rekabeti yüksek sektörlerde oldukca zordur. Düşünülenin aksine, orada görünmenin gizli bir formülü yoktur nasıl yapıldığını bildikleri ve doğru kaynaklara sahip oldukları sürece herkes yapabilir.


Bir web sitesinin ilk önce Google'da nasıl görüneceğini merak ediyorsanız, o belirli anahtar kelime için rakiplerinize göre şu faktörleri geçmelisiniz;

  • Yüksek kaliteli sitelerden sizin sayfanıza gelen bağlantıların sayısı (Backlink)
  • Sitenizde bulunan yüksek kaliteli içerik miktarı
  • Kullanıcıların web sitenizle etkileşimde bulunma şekli
  • Söz konusu anahtar kelime veya ilgili kelime öbekleri web sitenizde kaç kez ve hangi bağlamda görünüyor?
  • Web siteniz ne zamandır yayında?


Bu faktörlerin doğru kombinasyonuna sahip olmak, size en üst sıralarda yer alma yeteneği verecektir. Ancak, bir web sitesini bir gecede Google'ın ilk sayfasında biranda görünmesini sağlayamayabilirsiniz. Oraya ulaşmak zaman, özveri ve sıkı çalışma gerektirir. Çok fazla çalışma gibi görünebilir, ancak SEO'da , özellikle sizi ön sayfaya götüren SEO'da dönüşümün ne kadar yüksek olabileceğine şaşıracaksınız .


Google , arama algoritmasının web sitelerini değerlendirirken dikkate aldığı en önemli üç sıralama faktörünü açıkça doğruladı . Google'ın Arama Kalitesi Kıdemli Stratejisti Andrey Lipattsev, en önemli üç faktörün şunlar olduğunu doğrulayarak rekor kırdı:

1 ve 2: Backlink ve içerik
3: RankBrain


Backlinkin mi yoksa içeriğin mi daha önemli bir sıralama faktörü olduğunu onaylamadığı için bir ve ikisi bir araya getirildi.


Google ilk üç sıralama faktörünü onaylasa da, algoritmasının web sitelerini doğru bir şekilde yargılamak için 200'den fazla bireysel sıralama faktörüne, ölçümüne ve kritere dayandığını hatırlamak önemlidir .Ayrıca, her bir sıralama faktörünün kutularını kontrol ederken takılıp kalmamak da önemlidir. Bu, arama algoritması için içerik oluşturma zihniyetine yol açar bu açıkça Google'ın önerdiğinin tam tersidir.


Algoritma henüz tam olarak orada olmasa da, Google'ın vizyonu, teknik SEO tutarsızlıkları ne olursa olsun, yüksek kaliteli içeriğin her şeyi gölgede bırakmasıdır.
Kısacası, harika içerik için çabalamak her zaman en iyisidir. Gerçekten yüksek kaliteli içeriğin arama motoru sonuçlarında ne kadar hızlı bir şekilde sıralandığına şaşıracaksınız.


Web sitenizi Google'da ilk sayfaya taşımak için gereken zamanınız veya kaynaklarınız yoksa, size yardımcı olması için Turkuvazsoft gibi deneyimli bir SEO şirketi ile çalışabilirsiniz.

Web Sitenizin Aramada Görünürlüğünü İyileştirme Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin


Bu sayfanın neden aramada görünmediği hakkında biraz daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olduğunu ve sorunu nasıl çözebileceğiniz konusunda size bazı fikirler vereceğini umuyoruz. Aramada görünmemekle ilgili hâlâ sorularınız varsa veya hâlâ "web sitemin Google'da görünmesini nasıl sağlayabilirim?" Google Web Yöneticisi Araçları Yardım sayfası , başlamak için harika bir yerdir.


Siteniz Google'da görünmüyorsa veya sitenizin Google aramalarında olması gerektiğini düşündüğünüz kadar üst sıralarda yer alamamasıyla ilgili sorunlar yaşıyorsanız sizlere yardımcı olabiliriz. Deneyimli bir SEO şirketi olan Turkuvazsoft, sizin gibi işletmelerin arama motoru sıralamalarını iyileştirmelerine, Google cezalarından kurtulmalarına ve arama sonuçlarında tekrar görünmelerine yardımcı olma konusunda uzmanlaşmıştır.


Top