X
X
TRY

Tek Sayfa (One Page) Siteler için SEO

AnasayfaYazılarGoogle SEOTek Sayfa (One Page) Siteler için S...

TEK SAYFA SİTELER NE İŞE YARAR?


Hızlı tanıtım sitesi oluşturmak istediğinizde işinize iyi bir yöntemdir. Mobil kullanımın çoğalmasıyla birlikte siteye daha hızlı ulaşma isteği sayesinde ortaya çıkmıştır. Mobil kullanımı daha yaygın ve daha güçlüdür. Tek bir sayfaya birden fazla bölümü ekleyerek, kullanıcıların aradıklarına ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. Sayfalar arası geçişi kolaylaştıracak menüler ekleyerek hedeflediğiniz tüm anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz. Hedeflediğiniz arama sıralamasında olmak için, seçilen anahtar kelimeler oldukça önemlidir. Anahtar kelimenizi seçmek için plana ve stratejiye ihtiyacınız olacaktır. İyi bir araştırma anahtar kelimenizde hataya yer vermeyecek ve hedefe yaklaşmanızda yardımcı olacaktır.


TEK SAYFA SİTELER NEDEN TERCİH EDİLİYOR?


Sitenizi dükkanınız olarak düşünecek olursak, müşteriye ihtiyacınız olacaktır. Bunun içinde kolayca ulaşılabiliyor olmanız gereklidir. Günümüzde popüler olarak kullanılan mobil cihazlar ve GOOGLE size pazar için kolaylık sağlar. GOOGLE aramalarda en üstte yer almak ‘ilk hedef’ olmalıdır. İlk sitede işimize yarayan içeriği bulduğumuzda ikinci bir siteye girme ihtiyacında bulunmuyoruz. Tek sayfa siteleri ilk sırada yer almak için oldukça uygun ve kullanışlı yöntemlerden biri. Bu yolda sizi, iyi bir SEO uzmanına götürecektir.


GOOGLE’DA ÜST SIRALARDA NASIL YER ALIRIZ?


Tabi ki iyi bir SEO uzmanı yardımıyla.. Ülkemizde internet kullanımı sağlayan 65 milyon insan bulunmakta GOOGLE kullanım alanı en fazla arama motoru özelliğine sahip. Arama motorunda sadece üst sıralarda olmak yeterli değil, tek sayfa sitenizin kullanılabilir olması, mobil cihazlarla uyumlu ve hızlı olması gibi özelliklere de sahip olması gerekir. Tek sayfalı site içinde SEO performansınızı en iyi şekilde sürdürülmelidir. Güncel bir siteye sahip olmak GOOGLE sıralamanızda ki hızlı yükselişi etkiler. Mobil uyumlu tasarım ve hızlandırılmış mobil sayfalar anahtar kelimenizin kullanımını kolaylaştırır.


SEO UZMANI HEDEF KİTLEYİ NASIL BELİRLER?


İçeriklerinizi hedef kitlenin ilgi alanlarına göre oluşturun. Diğer sitelere göre hedef kitleyi belirlemek daha kolaydır. Önce hedef kitle belirlenir sonra tek sayfalık site için tasarım ve içerik planlaması yapılır. Gerçekten hedef kitlenin aradığı bilgilerden yola çıkın. Tek sayfa site ( one page ) olmasının en büyük avantajı sitenin analizinin kolay yapılabilmesi ve anında yönlendirme yapılabilmesidir. Vermek istediğiniz her şeyin tek bir sayfada görüntüleneceğine dikkat ederek bir planlama yapılmalıdır. Mobil cihazlar üzerinden kullanımı gerçekleştirilecek olan tek sayfalı siteniz sayfa kaydırarak gezinti sağlayacaktır. Kullanıcıların aradıkları her şeyi tek sayfada bulması açısından önemlidir. Faydasız ve gereksiz bilgi, site ziyaretçilerini sayfadan uzaklaştıracaktır.


TEK SAYFA SİTELER İŞİMİZE YARAR MI?


Tek sayfanın iş yarayıp, yaramayacağını denemeden anlamak mümkün değil. Sayfanızda gösterilecek pek fazla içerik olmadığı için site trafiği biraz düşük gibi görünebilir. Bu konuyu aşmak ise SEO uzmanınızın stratejisiyle anahtar kelimelerin doğru seçimi sayesinde kolaylıkla aşılacaktır. İşletmenizin durumuna göre de SEO uzmanından alacağınız yardım sayesinde nasıl bir sayfaya sahip olmanız gerektiği konusunda yönlendirilirsiniz. Tek sayfalı sitelerde ön plana çıkarılacak tek şey, markanızın ismi olmalıdır. Bu yüzden diğer bir hedef arama motorunda markanızın isminin aratılması olacaktır. SEO uzmanınız kapsamlı bir stratejiye sahip ise tek sayfalı site için endişe etmenize gerek kalmayacaktır.


SEO UZMANI TEK SAYFA SİTELERDE NELERE DİKKAT EDİYOR?


SEO uzmanı, sayfa sayısından farklı bir yöntem kullanarak özel bir çalışmayla tek sayfalık site çalışmasını planlayacaktır. Anahtar kelime araştırmasını önemser ve eşleştirme için planlı adımlar atar. Tek sayfalı siteler için anahtar kelimenin seçiminin doğru olması gerekir. Çünkü sınırlı sayıda kelimeyle kendinizi ifade etmeniz kolay olmayacaktır. SEO uzmanının anahtar kelimeleri doğru şekilde kullanımı harcadığınız zamana değecektir. Anahtar kelimelerin sorulan sorulara doğru ve rasyonel cevaplar vermesi sizi arama motorunun ilklerine taşıyacaktır. Tek sayfalık siteler için anahtar kelimeler ilgi alanına göre kullanıldığında site içeriğinin gücünü artıracaktır. SEO uzmanı kelimeleri gruplara ayırarak tek bir sayfa üzerinde birden çok içeriğin yer almasını sağlayacaktır.


TEK SAYFA SİTELER AVANTAJLARI NELERDİR?


Tek sayfalık siteleri oluşturmak diğer işlemlerden daha kolaydır. Tasarım konusunda sizlere sıkıntı yaşatmaz. Mobil cihazlardan daha kolay görüntülenecek bu durum milyonlarca ziyaretçiye kolayca ulaşmanız açısından size avantaj sağlayacaktır. Tasarımı mobil cihazlarda bozulmadan, görüntülenebilecektir. Tek sayfalı sitelerin bir diğer avantajı, site ziyaretçileri için kullanımının kolay olmasıdır. Anahtar kelimeler sayesinde arama motorunda bulunmanız açısından kolaylık sağlayacak ve basit seçenekler sayesinde site gezintisi keyifli olacaktır. Hiç birimiz geç açılan sayfalardan haz etmiyoruz, o yüzden tek sayfa sitemiz için dikkat etmemiz gereken bir diğer unsur mobil cihazlardan veya masaüstünden hızlı erişim sağlanmasıdır.


KALİTELİ TEK SAYFA SİTESİ İÇİN NELER YAPILIR?


Sayfa tasarımı, sayfanın görüntü kalitesi, içerikte özgünlük gibi etkenler sayfa kalitesi açısından önemlidir. Tek bir anahtar kelime kullanılan sayfa, site için iyi bir çalışma olabilir. Tek bir kelime çalışmanızı kolaylaştıracak sayfanızın yükünün hafifletecektir. Kullanıcı için karışıklıktan uzak, anlatımı açık, kullanımı kolay ve işlevsel olmalıdır. Tek sayfa siteleri için video, resim ve karışık içeriklerden uzak durulması gerekir. Tek sayfalı siteler sıralama da büyük getiriler sunar. Belirlediğiniz anahtar kelimenin dışında kalmamak için çalışmanızı SEO uzmanına bırakmanız doğru olur. Amaca yönelik plan ve strateji harika sıralamalar kazandırabilir.


SİTE ZİYARETÇİLERİNİ SAYFAMDA NASIL TUTARIM?


Ücretsiz içerikler ziyaretçilerin daha çok dikkatini çekecektir. Sayfanıza kimlerin girip çıktığını, sayfanızda kalma sürelerini kolaylıkla analiz edebilirsiniz. Güncel tuttuğunuz sayfa sayesinde daha fazla ziyaretçiye ulaşabilir, hedef kitlenizi kolaylıkla belirleyebilirsiniz. Uzun içeriklerden çok tek sayfalık site içerikleri ziyaretçiler açısından da kolaylık olarak görülür. Kimse uzun yazılar okumayı tercih etmeyecektir. SEO çalışmaları düzenli olarak sürdürmenizde fayda vardır. Sadık bir kitle için iyi planlanmış ve tasarlanmış site gereklidir.


Top