X
X
USD

Trafik Çeken Başlıklar Nasıl Yazılır?

AnasayfaYazılarTrafik Çeken Başlıklar Nasıl Yazılır?

Trafik çeken başlık yazma, internette istediğiniz ilgiyi yazınıza çekmek için öncelikli olarak dikkate alınacak unsurlardan biridir. Her gün internet üzerinde yüzlerce binlerce içeriğin oluşturulduğunu göz önüne aldığınızda bir yazı başlığının önemini daha iyi anlayabilirsiniz. SEO çalışmaları kapsamına da alınabilecek olan trafik çeken başlık yazma; birtakım özelliklere göre başlık atılmasını gerektirmektedir.


Trafik Çeken Başlık Yazma Neden Önemli?


Trafik çeken başlık yazma SEO çalışmalarında eskisi kadar önemli gibi gösterilmese de hala siteye ziyaretçi çekmede büyük bir paya sahiptir. Ne kadar ilgi çeken bir başlık atılırsa, o başlığa tıklama oranı da o derece artacaktır. Trafik açısından siteniz daha da güçlü hale geldiğinde ise SEO amacınıza bir adım daha yaklaşmış olursunuz.
Trafik bakımından her sitenin daha iyi olma hedefi bulunmaktadır. Bu sayede Google Arama Optimizasyonu çalışmaları da en iyi biçimde yürütülecektir. Trafiği artan web siteleri Google arama sonuçlarında daha üst sıraya çıkarlar.


Trafik Çeken Başlıklarda Nelere Dikkat Edilmelidir?


Bir web sitesinde başlık kullanırken daha etkili geri bildirim alınmasını sağlamak mümkündür. Trafik çeken başlık yazma unsurları arasında şunlar yer almaktadır:

  • Başlıkta sayıların bulunması dikkat çekicidir.
  • Başlıktaki karakter sayısı için ideal ölçü 50-60 ‘dır.
  • Başlıklarda tarih bulunması trafiği arttırmaktadır.
  • Başlık içinde eş anlamlı kelimelerin bulunması daha çok ilgi çekicidir.
  • Başlıkta harekete geçirmeyi hedefleyen kelimelerin kullanılması trafiği arttırmaktadır.
  • Çok kullanılan anahtar kelimeleri başlıkta geçirmek etkili bir yöntemdir.


Başlıklarda özellikle bu maddelerde belirtilenler dikkate alındığında siteye olan ilginin fark edilir biçimde arttığı gözlemlenmektedir.


En Popüler Kelime Öbekleri ile Etkili Başlık Atma


Yapılan araştırmalar göstermektedir ki okuyucular arasında popüler olan, onların sevdikleri kelimeleri, kelime öbeklerini başlıkta kullandığınızda tıklama sayısı artmaktadır. Söz konusu kelimelere bakıldığında genellikle duyguları harekete geçiren nitelikte olduklarını belirtebiliriz. Sosyal medya ortamında da duygulara hitap eden kelimelerin kullanıldığı başlıklar çok daha dikkat çekicidir. Trafik çeken başlık yazma için etkileyici kelimeleri kullanmak önemlidir.
Bu kelimelerden bazıları şunlardır; seni yaratacak, bu yüzden, tahmin etme, sadece… vb. Popüler kelime grupları döneme göre değişebilmektedir.


Trafik Çeken Başlıklar için Dinamikleri Kullanmak


İlgi çekici başlık yazmak belki de çok kaliteli bir içeriğin gözden kaçmadan okunmasını sağlayacaktır. Sitenin trafiği de tıklanma sayısı arttıkça güçlenir. Trafik çeken başlık yazma için listeleme içerikleri oldukça etkili olmaktadır.
Bloglarda, sosyal medya mecralarında, web sitelerinde liste belirten bir başlık görüldüğünde insanların bu başlıklara daha fazla tıkladıkları gözlemlenmiştir. En iyi kombin için 10 ipucu, Başarıya ulaşmanın 20 yolu vb. başlıkların trafiği çekme potansiyeli yüksektir.


Bir Şeyin Nasıl Yapıldığına Dair Atılan Başlıkları Seçin!


Trafik çeken başlık yazma için herhangi bir konuda “Nasıl?” başlıkları atmanız mümkündür. Bir başlığın içinde pasta nasıl yapılır?, Örgü saç modeli nasıl yapılır?, cardio egzersizleri nasıl yapılır? vb. kelime öbekleri bulunuyorsa, linke tıklanma oranı yükselmektedir.
Web sitelerinin, yazıların trafiğini arttırmak, daha fazla okuyucunun ilgisini çekmek için bu tarzda kelimeleri sık sık kullanabilirsiniz. Bu tarzda başlıklar atıldığında okuyucuların içerikten umduğu şey net cevaplar verilmesidir.


Trafik Çeken Başlıklar için Analiz Yöntemini Kullanabilirsiniz!


Bloğunuzda, sitenizde vb. yayınladığınız içeriklerin hangilerinin daha fazla tıklandığına dikkat edin. Özellikle başlıklar bakımından birbirine yakın özellikleri bulunan içerikleri göz önüne alarak trafik çeken başlık yazma konusunda daha fazla fikir edinmeniz mümkündür.
Araştırmaların dışında kendiniz de bu şekilde nelerin ilgi çektiğine dair yeni fikirler edinebilirsiniz. Okuyucuların ilgisini çekecek biçimde yazmak, web sitenize daha fazla ziyaretçi çekecek ve sitenize değer katacaktır.
Başlıkları ilgi çekici yazıp, içeriği önemsememek yapılan hatalar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda iyi bir içeriği çok daha etkili biçimde pazarlamanın yollarından biri de ilgi çekici başlık atmaktır. Hem kalıcı hem de etkili bir SEO çalışması için bu iki unsura da dikkat edilmelidir.


Sayıların ve Tarihlerin Kullanılması Trafik Arttırmada Etkili!


İlgi çeken ve sıkça tıklanan başlık atmak için sayı ve tarih kullanabilirsiniz. Fit olmanın 10 yolu, bonus oranı %20 oldu, zayıflamak için en etkili 5 yöntem vb. kelime öbeklerini ve başlık tarzlarını kullanabilirsiniz.
Trafik çeken başlık yazma için aynı zamanda 8 Nisan Galatasaray-Fenerbahçe Maçı, 10 Ağustos’ta Son Teslim Günü vb. tarih içeren seçenekleri de tercih edebilirsiniz. Trafik arttırıcı başlıkların içinde genellikle sayılar ve tarihler de bulunmaktadır.


Uygun Başlık Uzunluğuna Önem Verin!


Trafik çeken başlık yazma araştırmalarında başlık uzunluğuna dikkat edilmesi gerektiği ortaya koyulmaktadır. Çok uzun başlıklar hem okuyucular hem Google açısından kafa karıştırıcı olabilmektedir. Bu durumda yazı gözden kaçabilir ve okuyucular bu yazıyı okumadan başka bir içeriğe yönelebilirler.
Uygun başlık karakter sayısının 50 ve 60 arasında olması ideal sayılmaktadır. Mümkün olduğunca belirleyici unsurlara başlıkta yer verilmesi yararlıdır. Yani belirsizlik içeren, çok geniş bir kitleye hitap eden başlıklar trafik arttırma açısından pek yararlı değildirler.
Attığınız başlığın tam olarak ne ile ilgili olduğu belli olmalıdır. Okuyuculara bu konuda karmaşık bir mesaj vermekten kaçınılmalıdır.


Eş Anlamlı Kelimelerin Kullanımı Okuyucuları Çeker!


Güçlü ve kuvvetli bir izlenim bırakmak için yapılacak 1o şey, en ucuz ve uygun araba kiralama hizmeti vb. başlıklarda eş anlamlı, benzer kelimeler kullanılmıştır. Eş anlamlı kelimelerin kullanılması pekiştirme amacı da güder. Trafik çeken başlık yazma için eş anlamı kelimelerin dikkat çekiciliğinden faydalanabilirsiniz.
İlgi çeken başlık yazmak için kullanabileceğiniz yöntemlerden biri de eş anlamlı kelimelere başlıkta yer vermektedir. Tıklama sayısının arttığını görebilirsiniz.


Başlıklarda Okuyucuyu Eyleme Davet Edin!


Trafik çeken başlık yazma için mümkün olduğunca okuyucuyu eyleme, harekete geçmeye teşvik edin. Bir başlık içinde eyleme geçirici yani call to action olarak da tanımlanan kelimeleri kullanırsanız başlığa tıklama sayısını arttırma şansınız oluşacaktır.
Rainy Day online film izle, ürünü satın al, bilgi al vb. eyleme geçirici kelimeler kullandığınızda sitenin trafiğini arttırmanız mümkündür. Linke tıklama oranının artması ise izleyicinin eylemi gerçekleştirebileceğini düşünmesinden kaynaklanır. Örneğin online film izle için link verilmişse ve başlıkta bu ifade yer alıyorsa okuyucu hemen filmi izleyebileceğini düşündüğünden linke tıklayabilir.


Başlıklarda Anahtar Kelime Kullanmak Etki Yaratır!


Trafik çeken başlık yazma yapılan araştırmalar ve edinilen gözlemlere göre yazılarda genel itibariyle sıkça aranan kelimeleri seçmek sitedeki linke daha çok tıklanmasını sağlayabilir.
Google araçlarını kullanarak da sitenizde en çok dikkat çeken anahtar kelimeleri kullanmanız mümkündür. Okuyucular belli başlı konulara yönelik internet üzerinde arama yapabilirler; bu nedenle başlıklarda onların istediği şeyleri vurgulamayı tercih edebilir ve yazıya daha çok tıklanmasını sağlayabilirsiniz.
SEO çalışmaları artık dijital pazarlama yöntemleri arasında olmazsa olmaz özelliktedir. SEO çalışmalarının amacı web sitelerine hedef kitleye uygun kişileri çekmek, marka gücünü arttırmak, güvenilir bir imaj sunmak ve Google arama sonuçlarında üst sıralara yükselmektir.
SEO hizmetleri profesyoneller tarafından sağlandığında daha etkili ve kalıcı sonuçlar alınmaktadır. Site içi ve site dışı SEO çalışmaları yapılabilmektedir. SEO çalışmalarının en önemli parçalarından biri de içerik başlıklarıdır. Bu nedenle tüm bu kriterlere uygun biçimde başlık atmak önemlidir.


Top