X
X
TRY

Web Tasarım için En Önemli 10 Başlık

AnasayfaYazılarGoogle SEOWeb Tasarım için En Önemli 10 Başlı...

Web Tasarım için en önemli 10 Başlık

Web tasarım gittikçe daha karmaşık hale geliyor ve genellikle tek kişilik bir iş değil. Tasarımın, iş hedeflerine ulaşmak ve kullanıcılar için eğlenceli deneyimler yaratmak için tutarlı ve optimize edilmiş olmasını sağlamak önemlidir.

Web Tasarım

Web sitesinin ayrı bölümlerini tasarlarken veya geliştiricilerin tasarımlarını kaydederken ekibin aynı sayfada olmasını sağlamanın yollarından biri tasarım dokümantasyonu veya web tasarım stili rehberi oluşturmaktır .

Farklı sayfalar arasında tutarlı bir deneyim oluşturmak için bir stil rehberine sahip olmak faydalıdır. Ayrıca gelecekteki gelişim veya üçüncü taraf üretiminin marka kurallarına uymasını ve genel markanın bir parçası olarak algılanmasını sağlamaya yardımcı olur.

Web tasarım stil rehberi oluşturulacağına dair daha derinlemesine bir göz atmak istiyorum.

Stil Kılavuzu nedir?

Stil rehberi, ayrı web sayfalarının tutarlı olmasını ve sonunda tutarlı bir deneyim yaratabilmelerini sağlamak için tasarımcıların veya geliştiricilerin takip etmesi gereken önceden tasarlanmış öğeler, grafikler ve kurallar koleksiyonudur.

Neden Önemli?

Çok sayıda tasarımcının çok fazla yorum yapmamalarını ve kişisel tercihlere göre stilleri değiştirmemelerini veya düzenlememelerini sağlamak için büyük bir web sitesinde veya web uygulamasında çalışırken stil çok önemlidir. Geliştirme aşamasında, web sitesinin tanımlanmış öğelerine sahip olmak, geliştiricilerin bu unsurları yeniden kullanmasını kolaylaştırır. Çünkü hangi elemanları kodlamaları gerektiğini ve tam olarak en baştan nasıl bakmaları gerektiğini göreceklerdir.

Web Tasarım Stil Kılavuzu Oluşturma

1. Markayı inceleyin

Öncelikle, markanın ne anlama geldiğini anlayabilmeniz için incelemelisiniz ve sürekli araştırma yapmak zorundasınız. Markanın ardındaki hikayeyi tanıyın, ekibi gözlemleyin ve şirketin vizyonunu, misyonunu ve değerlerini anlayın. Ürettiğiniz stil rehberinin görsel ve duygusal olarak organizasyonu temsil etmesi için markanın daha derine inmesi önemlidir.

Kodlayamayan bir tasarımcıysanız, Photoshop'u açın ve belgenize bir belge ve belgenin ne olduğu ve ne için olduğu hakkında kısa bir açıklama verin.

Kodlayabiliyorsanız, önceden kodlanmış varlıkları olan bir html belgesi oluşturmak daha kolay olur, böylece kolayca yeniden kullanılabilirler.

2. Tipografiyi tanımlayın

Tipografiyi doğru yapmalısınız, çünkü ziyaretçiler ve web siteniz arasındaki en önemli iletişim araçlarından biridir.

Hiyerarşiyi ayarlayın ve tanımlayın. Başlık türleri vardır: h1, h2, h3, h4, h5 ve h6. Daha sonra vücut kopya, kalın ve italik varyasyonları. Küçük bağlantılar, tanıtım metni vb. İçin kullanılacak özel kopyayı düşünün. Yazı tipi ailesi, ağırlık ve renk sağlayın. 

3. Renk Paleti

İnsanların renkleri algılaması ve tonları bilinen markalarla ilişkilendirmesi inanılmaz. Ülker firmasını düşün, şimdi o kırmızıyı görsün.

Web sitenize hakim olacak stil rehberiniz için ana renkler ayarlayarak başlayın, hakim renkler üçten fazla renk içermemelidir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, kullanıcı ara yüzünüzü göstermek için ikincil ve hatta üçüncül renklere ihtiyacınız olacak, onları da tanımladığınızdan emin olun. Ayrıca, birincil marka renklerinin öne çıkması için beyaz, gri ve siyah gibi nötr renkler ekleyin.

4. Ses

Bahsettiğim ses gerçek kopya. Stil rehberine başlamadan önce markayı çalıştınız ve bu markanın genç ve modaya uygun olduğunu öğrendiniz. Kopyanın sesi için yol tarifi yoksa, tanımlamanız gerekir. Sesin profesyonel, eğlenceli ve misafirperver olması gerektiğini gösteren basit bir örnek olabilir. ” Eğer ses daha kurumsal olsaydı, bunu yapmazdınız.

5. İkonografi

Simgeler binlerce yıldır var olmuş ve metinden ve kelimelerden daha eskidir. Projelerinizde simgeler kullanmanın avantajlarından yararlanın, çünkü ziyaretçilere neler olup bittiği hakkında bir anlık fikir verecekler. Doğru simgeleri seçmek, içeriğe renk paletinden, kopyadan veya grafikten daha fazla içerik verir ve görsel katar. Simgeleri kullanırken, hedef kitle, din, tarih hakkında düşündüğünüzden emin olun; böylece yanlış anlamalardan ve yanlış anlamalardan kaçınırsınız. Söylenecek kısa bir not daha, markayı ve değerlerini düşünün, böylece büyük bir bankacılık web sitesinde elle çizilmiş ikonları kullanmazsınız.

6. Görüntüler ( Resimler )

Resimler binlerce kelime konuşur. Web sitesinin kullanması gereken resimlerin stilini ve yönünü tanımlayan görüntüleri eklediğinizden emin olun. Bir kez daha, markanın değerlerini ve misyonunu düşünün. Resimlerinizi optimize ederken sayfa yapısına dikkat edin. Masaüstü görünümünden çok mobil görüntüsü önemlidir. Tüm arama motorları resimlerin ve web sitelerin artık mobil uyumuna bakıyor. Resimleriniz mobil uyumlu ve web tasarımını yaptığınız firmanın içeriklerini yansıtıyorsa bu işi gerçekten başardığınız en büyük örneği ve kanıtıdır.

  1. Formlar

Formlar, web sitenizi veya web uygulamanızı etkileşimli ve dinamik kılan şeydir, böylece kullanıcı verileri girebilir ve daha sonra onu yönetebilir ve sonuca en kısa yoldan ulaşa bilirsiniz.

Bir hiyerarşi kurduğunuzdan ve formlardan gelen olası geri bildirimleri dahil ettiğinizden emin olun Zorunlu alanlar ekleyin, Formu dolduran kullanıcıya hangi yoldan geri dönüş yapmak isterseniz E-mail ola bilir telefon yoluyla ola bilir bunları formunuzda belirtin. Üyelik formu yada satış formu ola bilir. Dikkat etmeniz gereken tek şey kullanıcının formu vermiş olduğunuz hizmet yada ürüne uygun bir şekilde hazırlanmış olması.

8. Düğmeler ( Buttonlar )

Düğmeler renk paleti, formlar ve ses karışımıdır. Belirtilen farklı tasarımlarla tutarlı görünümlü ve işlevsel düğmeler oluşturmak için önceden yaratılmış olan bu düğmelere güvenin.

  1. Sayfa Yapısı

Oluşturduğunuz sayfa yapıları responsive (mobil uyumlu) olduğundan emin olun. Mobil uyumlu bir sayfa nasıl oluşturula bilir bunu farklı bir makalemizde oluşturacağız bu konu için bizi takip etmeye devam edin.

  1. Site içi link yapısı ve iç seo

Site içindeki bağlantı uzantıları çok önemlidir. Örneğin: siteadı.com/ürünler/ürünadı tarzında bir link yapısına sahip web sitesi arama motorlarında her zaman o ürünü üste çıkarta bilmek için 1 adım öndedir.Ürünlerin, sayfaların, kategorilerin yada ana sayfanın Başlık ve açıklamaları linkle doğru orantılı olmalı ve anahtar kelime içermelidir. Ne kadar cok yazı yazarsanız yazın en önemli anahtar kelimeler Link yapısı, Başlık ve açıklamadan oluşmaktadır. İçerik kalitesine göre bu anahtar kelimeler sıralamadı yerini belirleyecektir. Web sitesini yaparken en cok dikkat etmeniz gereken en önemli konuyu en sona sakladık. Artık web tasarım yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini az çok öğrenmiş olmanız gerekiyor.

Profesyonel bir web tasarım hizmeti almak isterseniz lütfen bizimle iletişime geçin.


Top