X
X
TRY

Youtube Video Reklamı

AnasayfaYazılarReklam & TanıtımYoutube Video Reklamı

YouTube’da reklam vermek için önce bir AdWords hesabı oluşturmanız gerekir (adwords.google.com.tr). AdWords hesabınıza giriş yaptıktan sonra, YouTube’da nasıl reklam vereceğinizi öğrenmek için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir.

Tür: Burada kampanyanızın türünü belirleyebilirsiniz. Bir video kampanyası oluşturduğumuzdan, kampanya türü otomatik olarak video olarak seçilir.

Bütçe: Günlük bütçenizi bu bölümde tanımlayabilirsiniz. YouTube reklamınız belirlediğiniz bütçeden sonra otomatik olarak devre dışı bırakılır.

Yayınlama yöntemi: Youtube, videonuzun görüntüsünü bütçenize göre gün boyu dağıtacaktır. Bu nedenle, acele etmiyorsak yayın yöntemini standart olarak seçebiliriz. Daha fazla para harcamanız gerekiyorsa ve zaman sınırlıdır, hızlandırılmış bir teslimat yöntemi yükleyebilirsiniz.

Ağlar: Reklamlarımızın yalnızca Youtube’da gösterilmesini istiyorsak, "Ağlar" bölümündeki Arama Youtube Arama’yı ve "Youtube Videolar ünden" ı seçiyoruz. Reklamlarınızı Youtube dışında başka bir yerde göstermek istemiyorsanız, ortaklık siteleri seçeneğini seçemezsiniz.

Yerler: Konumunuzu ülke, şehir ve bölgeye göre belirtebilirsiniz.

Kampanya için belirlediğimiz ayarlardan sonra, bir sonraki ekranda ekran ve reklam grubunun ayarlarına gidip “Kaydet ve devam et” diyebilirsiniz.

YouTube'da "video reklam" alanında reklam vermek istediğiniz reklam videosunun bağlantısını tanımladıktan sonra, aşağıda gösterilene benzer bir ekran göreceksiniz. Reklam grubunun adını girdikten sonra, bir video reklam modeli seçebilirsiniz.

Oranlar. Teklif alanı, reklamınızın performansını kontrol edebileceğiniz en önemli alanlardan biridir. Youtube, reklamlarınızı belirttiğiniz BGBM’yi temel alarak gösterir. Bu nedenle, çok küçük bir teklif verirsek, reklamımız görünmeyebilir. GBM değeriniz 0,02 TL - 0,06 TL arasında olabilir. Küçük bütçeli reklam yayınlamayı planlıyorsanız, reklamınızı önce 0,02 TL girerek yayınlayabilirsiniz. Hedeflediğiniz izlenime sahip değilseniz, girdiğiniz BGBM'yi artırarak devam edebilirsiniz.Demografik bilgilere ve kullanıcı çıkarlarına göre reklamları YouTube'da hedefleyebilirsiniz.

Youtube Reklamları Çok Ucuzsa Neden Tercih Edilmiyor?

Çünkü Youtube’da reklamlar alabilmeniz için bir videoya ihtiyacınız var. İyi işleme için iyi reklamlara ihtiyacınız vardır. Hedef kitleye doğru bir şekilde ulaşmak için hem görsel hem de sağlam biçimde doğru reklamı oluşturmalısınız.

Yaratıcı ekipler, özellikle KOBİ'ler için çok anlamlı olmayan, üretim için çok para ödemek zorunda kalabilir. Bu nedenle, Youtube’da reklam yayınlamanın yalnızca büyük bütçeli şirketler için uygun olduğu görülmektedir. Ancak, işinizi geliştirmek için her zaman büyük üretime girmek zorunda değilsiniz. Aslında, iletmek istediğiniz mesajı iletebilen bir video sizin için uygun bir tanıtım videosu olacaktır.

Youtube Reklamcılığın Avantajları

Youtube, dünyadaki en büyük video izleme platformu olduğu için aslında dünyadaki en büyük televizyon kanalıdır. Ayrıca, bu programlar için reklamlar alarak herkesin kazanmasını sağlar.

YouTube’da reklam vermek çok ucuzdur. Youtube, özellikle marka bilincini artırmak isteyen markalar için en iyi kanaldır.


Top