X
X
USD

Youtube Video Reklamı

AnasayfaYazılarYoutube Video Reklamı

Başarılı bir reklam kampanyasının ilk parçası doğru platformu seçmektir. YouTube, reklam yayınlamak için tartışmasız en iyi ağlardan biridir.  Her ay 1,9 milyardan fazla kullanıcı YouTube'u ziyaret ediyor. Bu insanlar her gün bir milyar saat video izliyor. Ancak, reklamlar için ödeme yapıyor olmanız mutlaka başarılı olacağınız anlamına gelmez. Sayısız işletmenin doğru stratejiye sahip olmadıkları için pazarlama bütçelerini başarısız kampanyalara harcamaktadır.

Alexa'ya göre YouTube, Google'dan sonra dünyanın en popüler ikinci web sitesidir. Ayrıca, kullanıcılar her gün platformu kullanarak ortalama 8 dakika 42 saniye harcıyor. Bu, Facebook'un günlük ortalamasından sadece 42 saniye daha az. YouTube, kullanıcı başına günlük ortalama beş benzersiz sayfa görüntülemesine de sahiptir. YouTube, 2018'in en popüler iOS mobil uygulaması oldu ve Instagram, Facebook, Snapchat, Google Haritalar ve Gmail gibi diğer devlerin önünde yer aldı. YouTube'daki reklam istatistikleri de aynı derecede etkileyici. Kullanıcılar, YouTube mobil reklamlarının %83'ünde dikkatlidir . Bunu sizin için bir perspektife oturtmak gerekirse, televizyon reklamlarının ortalama ilgi oranı yaklaşık %45'tir. Bir YouTube reklamının en az 30 saniyesini izleyen kullanıcıların , o markanın kanalına abone olma, o markaya ait daha fazla video izleme, video paylaşma veya websitesini ziyaret etme olasılığı 23 kat daha fazladır. 

YouTube reklamına yeni maruz kalsalar bile, insanların bu eylemleri gerçekleştirme olasılığı on kat daha fazladır. Kısacası, YouTube reklam politikası hiçbir yavaşlama belirtisi göstermeden popülaritesini artırmaya devam ediyor. Bu platformdaki reklamların olağanüstü performans ölçümleri vardır. Artık neden YouTube'da reklam vermeniz gerektiğini anladığınıza göre, nasıl yapılacağını öğrenmenin zamanı geldi. Bu kılavuzda yeni başlayanlar için YouTube'da reklam yayınlama hakkında bilmeniz gerekenleri açıklayacağız

 1. Adım: Bir YouTube kanalı ve Google Ads hesabı oluşturun

Temel bilgilerle başlayalım. Devam etmeden önce, iki platformda hesap oluşturmanız gerekir.

 • Youtube,
 • Google Reklamları,

Çoğunuzun bunlara zaten sahip olduğunu varsayıyorum. Bu durumda, bunu atlayabilirsiniz. Ama içinizden birine, diğerine veya her ikisine sahip olmayanlar için bu sizin ilk adımınız olacak.

 1. Adım: Reklamınızı yükleyin

Profilleriniz ayarlandıktan sonra, video reklamınızı YouTube'a yüklemeniz yeterlidir.

 1. Adım: Yeni bir kampanya oluşturun

Şimdi Google ads’e girerek buradan yeni bir kampanya başlatacaksınız. Ekranın sol tarafındaki menüden "kampanyalar"ı seçin. Bu sayfaya girdikten sonra artı işaretine veya yeni kampanyaya tıklayarak yeni bir kampanya başlatabilirsiniz.

 1. Adım: Hedefinizi seçin

Teknik olarak, bu isteğe bağlı bir adımdır. Google Ads, size bir hedef seçmeden ilerleme seçeneği sunar, ancak bunu yapmanız kesinlikle sizin yararınızadır.

 • Seçenekleriniz,
 • Satış,
 • Potansiyel müşteriler,
 • Web sitesi trafiği,
 • Ürün ve marka değerlendirmesi,
 • Marka bilinirliği ve erişim,
 • Uygulama tanıtımı,

Google Ads, bir hedef seçerek, reklamlarınız için en uygun kampanya ayarlarını otomatik olarak önerir. Uygulama tanıtımı dışında tüm bu seçenekler için video reklamlar sunulacaktır.

Adım 5: Kampanya türünüzü seçin

Şimdi ne tür bir kampanya yürütmek istediğinizi seçmelisiniz. Bu seçim, reklamlarınızın nerede görüntüleneceğini belirler. Burada vidyo seçeneğini seçeceğiz.

 1. Adım: Bir reklam biçimi seçin

Şimdi reklamınızın nasıl yayınlanacağını seçmeniz gerekecek . Seçenekleriniz, 4. adımda seçtiğiniz hedefe göre değişecektir. İşte seçeneklerinizin daha ayrıntılı bir açıklaması:

TrueView reklamları — Bu reklamlar iki biçimde gelir; yayın içi ve keşif. Yayın içi reklamlar, bir video başlamadan önce oynatılır ve belirli bir süre oynatıldıktan sonra atlanabilir. Discovery reklamları, arama sonuçlarında görünür.

Atlanamayan yayın içi reklamlar - Adından da anlaşılacağı gibi, bu video reklamlar atlanamaz. Bunlar, bir reklam başlamadan önce veya daha uzun (genellikle 10 dakika veya daha fazla) videoların ortasında oynatılır. Bu durumda, "videonun ortasında gösterilen" atlanamayan reklamlar olarak adlandırılırlar.

Tampon reklamlar - Tampon reklamlar yalnızca altı saniye uzunluğundadır ve bir video oynatılmaya başlamadan hemen önce görünür. Zaman sınırı yapabileceklerinizi kısıtlar, ancak bu biçim, genel YouTube reklamcılık stratejinizin bir parçası olabilir.

Sponsorlu kartlar — Bu reklamlar, açılır pencere şeklinde gösterilir. Küçük bir simge olarak başlarlar ve tıklandığında genişlerler. Kartlar küçük olduğu için kullanıcıyı çok rahatsız etmez ve izledikleri videoya müdahale etmezler.

Yer paylaşımlı reklamlar – Bindirmeler son derece basittir. Temel olarak ekranın altında görünen banner reklamlardır. Bu reklamlar metin veya resim olabilir.

Görüntülü reklamlar - Görüntülü reklamlar, YouTube sayfalarının sağ tarafında, önerilen videolar listesinin üzerinde gösterilir. Bu, video reklam gerektirmeyen başka bir biçimdir.

Ayrıca, reklam sıralamasını ayarlama seçeneğiniz de olacaktır. Bu, tek bir kişiye bir dizi video reklam gösterme işlemidir. Dizideki her videoya bir adım veya numara atanacak, böylece zaman içinde bir kişiye doğru sırayla gösterilecekler. Reklam sıralaması, Yayın içi TrueView reklamları, tampon reklamlar veya ikisinin bir kombinasyonu için kullanılabilir.

 1. Adım: Kampanyanızı yapılandırın

Muhtemelen YouTube'da kampanyadan fazlasını yayınlayacaksınız. Dolayısıyla bu adım, düzenli kalmak için çok önemli bir bileşendir. Devam etmeden önce hedefinizi değiştirmek için şimdi son şansınız. Ayrıca, ayarları düzenlemek ve performansı izlemek için kampanyanıza erişebilmeniz için kampanyanıza bir ad vereceksiniz.

Teklif stratejileri için altı farklı seçenek vardır.

Maksimum GBM — görüntüleme başına maliyet.

Maksimum BGBM — reklamın 1000 katı gösterim başına maliyet.

Hedef BGBM — reklamın 1000 katı gösterim başına ortalama maliyet.

Görüntülenebilir BGBM — reklamın 1.000 kez görüntülenmesi başına maliyet (reklamın en az %50'si iki saniye veya daha uzun süre ekranda kalır).

Hedef EBM — bir işleme dayalı, BGBM oranında faturalandırılan otomatik teklifler.

Dönüşümleri en üst düzeye çıkarın – Google tarafından bütçenize uygun en yüksek sayıda dönüşümü sağlamak için ayarlanan otomatik teklifler.

Size yatırımınızdan en iyi getiriyi neyin sağladığını görmek için mümkün olduğunca çok teklif seçeneğiyle denemeler yapmanızı öneririm. Şüphe duyduğunuzda, Google Ads'in işleri sizin için otomatikleştirmesine izin vermek için her zaman hedef EBM ayarlayabilir veya dönüşümleri en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

Kampanya yapılandırma işlemi sırasında aşağıdakiler gibi şeyleri de özelleştirebileceksiniz:

 • Ağlar,
 • Diller,
 • Konumlar,
 • Envanter türleri,
 • Hariç tutulan içerik,

Bu, kampanyalarınızı kimlerin göreceğini özelleştirmenin ilk kısmıdır. Ardından, ulaşmak istediğiniz kişileri seçerek bunu daha da parçalayabilirsiniz. Şunlar gibi seçenekleriniz olacak:

 • Cinsiyet,
 • Yaş,
 • Ebeveynlik durumu,
 • Hane geliri,
 • İlgi alanları ve alışkanlıklar,
 • Yaşam olayları,
 • İşletmenizle önceki etkileşimler,

Reklamlarınızın doğru hedef kitleye ulaştığından emin olmak için bunu olabildiğince belirgin hale getirmek isteyeceksiniz. Yapmak isteyeceğiniz son şey, yanlış kişiye gösterilen bir kampanya için para harcamaktır.

 1. Adım: Anahtar kelimeleri ve konuları seçin

Reklamlarınızı kimlerin göreceğini seçmenin yanı sıra, reklamlarınızın ne tür videolarda gösterileceğini de seçebilirsiniz. Bu nedenle, hedef kitlenizin ne arayacağının yanı sıra markanızla ilgili anahtar kelime araştırması yapın. Pazarladığınız ürün veya hizmetlerle ilgili bir web sitesine girerseniz, Google Ads sizin için anahtar kelime fikirleri oluşturabilir. Her konunun ayrıca sonuçları daha da daraltmak için alt kategorileri olacaktır.

Örneğin, sanat ve eğlenceyi seçerseniz, aşağıdaki gibi alt konuları seçebilirsiniz:

 • Ünlüler,
 • Çizgi roman ve animasyon,
 • Etkinlikler ve listeler,
 • Mizah,
 • Filmler,
 • Görsel sanat ve tasarım,

Yine, tüm bu süreç, reklamlarınızın alakalı videolarla ilişkilendirilmesini ve alakalı kitlelere gösterilmesini sağlamak için tasarlanmıştır.

 1. Adım: Video reklamınızın URL'sini yapıştırın

Sürecin son adımı budur. Buradan yapacağınız son şey, ayrıntıları onaylamak ve ardından reklamınız YouTube'da yayınlanmaya başlayacak.

Sonuç; Daha önce YouTube'da hiç reklam vermemiş olanlarınız için tüm bu süreç biraz korkutucu veya bunaltıcı gelebilir. Ancak oluşturduğumuz  kılavuzdan da görebileceğiniz gibi, tüm süreç sadece dokuz basit adıma bölünebilir. Halihazırda bir YouTube hesabınız ve Google Ads hesabınız varsa, ilk adım zaten tamamlanmıştır. Gerçek şu ki; Video içeriği söz konusu olduğunda YouTube kraldır. Bu platform hala yükseliyor ve popülerlik ve dünyanın her yerinden insanlar günlük olarak milyarlarca saatlik video içeriği tüketiyor. Etkin bir YouTube varlığına sahip olmayan işletmelerin rekabet etmeyi göze alamayacağı bir noktaya gelmeye başlıyoruz. Ücretli reklamlar yayınlayacaksanız, bunu bunun gibi bir platformda da yapabilirsiniz. Her şeyin Google Ads üzerinden yürütülüyor olması, kampanyalarınızı doğru kitleye ulaştıklarından emin olmak için özelleştirmenizi kolaylaştırır. Yukarıda özetlediğimiz süreci adım adım izlerseniz, YouTube'da kolaylıkla başarılı bir şekilde reklam verebilirsiniz.

 


Top