X
X
TRY

Google Ads Reklamları Nasıl Çalışır (Daha İyi Sıralamanın +4 Yolu)

AnasayfaYazılarReklam & TanıtımGoogle Ads Reklamları Nasıl Çalışır...

Google'da ücretli bir reklamı tıklama olasılığının diğer arama motorlarından dört kat daha fazla olduğunu biliyor muydunuz ?

Eğer  google reklamlarınız çalışmıyorsa, işiniz için daha fazla tıklama, potansiyel müşteri ve dönüşüm için mükemmel bir fırsat kaçırıyorsunuz demektir.

Google ads reklamcılığı nedir? Ve Google'da nasıl çalışır ?

 

Google Ads nedir?

 Google ads, şirketlerin ürünlerini Google arama sonuçlarının en üstünde organik listelerin üzerinde tanıtabildikleri bir ücretli reklam biçimidir. Bu reklamlar, şirketleri, arama yapanların kendilerini sonuç sayfasının en üstünde görecekleri bir konuma getirir.

Google reklamları Google'da nasıl çalışır?

 Burada ele alacağımız adımların kısa bir özeti:

 • Birisi Google'da arama yapıyor.
 • Google, reklam veren havuzuna bakar.
 • Yeterli sayıda reklam veren varsa açık artırma tetiklenir.
 • Google, alaka düzeyini belirlemek için reklamın birden çok bileşenine bakar.
 • Google, maksimum teklifinizi ve Kalite Puanınızı analiz eder.
 • Google, reklam sıralamanızı belirler.
 • Reklamınız arama yapan için uygun sıralamasında görünür.

Google ücretli aramanın nasıl çalıştığına dair bir fikir edinebilmeniz için bu adımları inceleyelim:

 

 1. Biri Google'da arama yapıyor

Süreç, birinin Google arama motorun'da bir arama sorgusu yürütmesiyle başlar. Reklamınızın o sorgu için arama sonuçlarında görünüp görünmemesi anahtar kelime seçiminize bağlıdır. Belirttiğiniz anahtar kelimelerin arama hacmi düşük yada hiç yoksa reklamlarınız görüntülenmeyecektir. Anahtar kelime seçimi çok önemli devam eden yazımızda bu konuyu detaylı bir şekilde ele alacazığız.

 1. Google, reklam veren havuzuna bakar

Bir kişi arama yaptığında, Google bir reklamda o anahtar kelime için kimin teklif verdiğini görmek amaçlı reklam veren havuzuna bakar . Bu adım, Google'ın bir açık artırmayı tetiklemeye yetecek kadar reklam olup olmadığını belirleyebilmesi için gerçekleşir. Anahtar kelime için yalnızca bir reklam veren teklif verirse, açık artırmaya gerek yoktur.

Bir müzayedenin gerçekleşmeyebileceği çok sayıda durum vardır. En iyi örnek, işletmenizin adı için bir reklam yayınlamaktır.  Yani anahtar kelimeye yalnızca bir işletme teklif verdiğinde Google'ın bir açık artırma başlatmasına gerek kalmaz.

Açık arttırma ile ilgili detaylı bir video türkçeye çevirerek izleyebilirsiniz.

 

 

 1. Yeterli sayıda reklam veren varsa bir açık artırma tetiklenir

Birden fazla reklam veren varsa, Google, reklam yerleşimini belirlemek için bir açık artırma düzenler. Bu açık artırma milisaniyeler içinde gerçekleşir. Bir kullanıcı, bir reklam açık artırması oluşturan bir arama sorgusu yürüttüğünde, bunun nasıl olduğu ile ilgili en küçük bir fiktir yoktur.

Google, kullanıcıya en alakalı reklamların teslim edilmesini sağlamak için bir açık artırma düzenler. Reklamınızın konumunu seçerken şirketin teklif tutarını ve kalite puanını hesaba katar. Bu iki bileşene daha sonra bakacağız.

 1. Google, reklam için anahtar kelime seçimine bakar

Google, sıralamanızı belirlemek için reklamınızın anahtar kelime seçimine bakar. Birden çok anahtar kelime için teklif verebilirsiniz, ancak Google, arama sorgusuyla en alakalı anahtar kelimeleri arayacaktır. Sitenizin içerikleri ve reklama çıktığınız sayfanın anahtar kelime ile alakası yoksa reklamlarınızdan performans beklemeyin! Profesyonel bir iç seo ve bu iç seo ile oluşturulan anahtar kelimeler seçilerek reklam hesabı kurulmalıdır.

 1. Google, maksimum teklifinizi ve kalite puanınızı analiz eder

"Google ücretli arama nasıl çalışır?" Sorgusuna yanıt aldığınızda Maksimum teklifiniz ve Kalite Puanınızın yanı sıra bu iki öğenin reklam sıralamanızı belirlemede oynadığı kritik rol hakkında çok şey duyarsınız.

Öyleyse, maksimum teklifiniz ve Kalite Puanınız nedir?

Maksimum teklif

Maksimum teklifiniz, birisi reklamınızı tıkladığında ödemek istediğiniz en yüksek tutardır. Bu miktar esnektir ve gerektiğinde değiştirebilirsiniz.

Genel olarak, o anahtar kelime için ortalama teklif tutarını araştırmak ve görmek istersiniz. Ardından, bu bilgilere dayanarak, maksimum teklifinizi nerede belirleyeceğinizi belirleyebilirsiniz.

Maksimum teklifinizi belirlediğinizde, asla belirlediğiniz tutardan fazlasını ödemezsiniz. Bu sistem, bütçenizi kontrol etmenize yardımcı olur.

Kalite Puanı

Google'ın dikkate aldığı diğer faktör, Kalite Puanınızdır . Kalite Puanınız, Google ads reklamınızın alaka düzeyine ve değerine ilişkin derecelendirmesidir.

Kalite Puanı 1'den 10'a kadar bir ölçekte hesaplanır. Olabildiğince 10'a yakın bir puan almak istersiniz, çünkü bu daha yüksek sıralamalı reklam konumları kazanmanıza yardımcı olur.

Aşağıdakiler dahil olmak üzere çok sayıda faktör Kalite Puanınızı oluşturur:

 • Tıklama oranı (TO).
 • Anahtar kelime alaka düzeyi.
 • Açılış sayfası alaka düzeyi.
 • Açılış sayfası kalitesi.
 • Reklam metni alaka düzeyi.

Yüksek bir Kalite Puanına sahip olmak istiyorsanız, arama sorgusuyla tamamen alakalı olan ve kullanıcılara gerekli bilgileri sağlayan bir reklam oluşturmanız gerekir.

 1. Google, reklam sıralamanızı belirler

Anahtar kelime seçiminizi, teklif tutarınızı ve Kalite Puanınızı analiz ettikten sonra, Google, reklamınızın arama sonuçlarının neresinde görüneceğini belirler.

Reklam sıralamanız aşağıdaki formülle hesaplanır:

TBM teklifi x Kalite Puanı = Reklam sıralaması

Reklam sıralamanızı belirlemeye gelince, daha yüksek bir maksimum teklife göre daha yüksek bir kalite puanına sahip olmak daha iyidir. Google, yüksek teklif tutarına sahip düşük kaliteli bir reklama göre düşük teklif tutarına sahip yüksek kaliteli bir reklam seçmesi için tıklama oluşturan alakalı reklamlar sunmak ister.

Daha yüksek bir kalite puanına sahipseniz, yüksek bir reklam sıralaması puanına yol açacaktır. Sonuç olarak, reklamınızın aramanın en altında değil, en üstünde sıralanma olasılığı daha yüksektir.

 1. Reklamınız arama sorgusunda görünür

Sayfa yüklendikten sonra, reklamınız arama sorgusunda uygun sıralamasında görünecektir. Artık, bu sorguyu arayan kullanıcı işletmenizin reklamını görebilir ve daha fazla bilgi edinmek için üzerine tıklayabilir.

Google Ads reklamınız için nasıl daha iyi bir sıralama elde edebilirsiniz?

Artık "Ads Google'da nasıl çalışır?" Sorusuna bir cevabınız olduğuna göre, Google'da Ads'nin nasıl yapılacağına geçme zamanı. Daha iyi sıralama elde etmek için Google reklamlarınızı nasıl optimize edebilirsiniz?

Daha iyi Google reklamları oluşturmak için altı ipucu.

 1. ADS reklamlarınız için hedefler belirleyin

Kalite puanı veya bütçeler hakkında endişelenmeye başlamadan önce, Ads reklamlarınız için hedefler belirlemeniz gerekir. Önce neyi başarmak istediğinizi bilmeden alakalı ve yüksek kaliteli bir reklam oluşturamazsınız.

Ads reklam kampanyanızı düşünün. Bu reklamı yayınlamanın amacı nedir? Aşağıdakiler gibi birçok hedef arasından seçim yapabilirsiniz:

 • Marka bilinirliğini artırmak.
 • Artan potansiyel müşteriler.
 • Kayıtları artırma.
 • Dönüşümleri artırmak.
 • Ve dahası!

Hedeflerinizi bildiğinizde, alakalı ve hedefinize ulaşmaya odaklanmanızı sağlayan daha etkili bir reklam oluşturabilirsiniz.

 1. Doğru anahtar kelimeleri seçmeye odaklanın

Google reklamınız için hedeflerinizi öğrendikten sonra, Google reklamınız için doğru anahtar kelimeleri seçmeye odaklanabilirsiniz. Anahtar kelimeler, reklamınızın arama sonuçlarında görünmesini tetikler ve reklam içeriğinizin kullanıcının arama sorgusuyla alakalı olup olmadığını belirlemeye yardımcı olur.

Google reklamlanızı nasıl kurulacağını bilmenin ilk yolu, doğru anahtar kelimeleri seçerek başlar.

Anahtar kelime ile alakalı bir bilginiz yoksa yada daha çok fikir ve bilgi sahibi olmak isterseniz anahtar kelime nedir? adlı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Anahtar kelime araştırması yaparak reklamınız için alakalı anahtar kelimeler bulabilirsiniz . Reklamınızla alakalı terimleri görmek için KeywordsFX, Google anahtar kelime planlayıcı gibi bir anahtar kelime araştırma aracı kullanın .

Reklamınız için uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanmak isteyeceğinizi unutmamak önemlidir . Uzun kuyruklu anahtar kelimeler daha az rekabete sahiptir, bu nedenle teklif tutarları daha düşüktür. Ek olarak, belirli bir arama sorgusu yürüttükleri için daha nitelikli potansiyel müşteriler çekersiniz.

Alakalı, uzun kuyruklu anahtar kelimeler bularak, reklamlarınızın arama sorgularında daha üst sıralarda yer alması için daha fazla fırsat yaratacaksınız.

 1. Yüksek kaliteli bir açılış sayfanız olduğundan emin olun

Google'da nasıl Ads reklamı yapılacağını öğrenmek istiyorsanız, Ads açılış sayfası tasarımınızı analiz etmek için bir dakikanızı ayırın . Açılış sayfanız, reklamlarınızın daha üst sıralarda yer alması için kritik bir bileşendir.

"Google ücretli reklamlar nasıl çalışır" sorusunu yanıtladığımızda, reklamınızın açılış sayfasının sıralamanızı belirlemede rol oynadığını gördünüz. Google, daha olumlu bir kullanıcı deneyimi sağladığı için alakalı açılış sayfalarına sahip reklamlar sunmak ister.

Açılış sayfanızı oluştururken, bunun reklam içeriğinizle alakalı olduğundan emin olun.

Açılış sayfalarınızı oluştururken , hedef kitlenizi aklınızda tutmak istersiniz. Açılış sayfanızda görmek istedikleri bilgileri ve neleri yararlı ve alakalı bulacaklarını düşünün.

Açılış sayfanızın görsel sunumunu da düşünmeniz gerekmekte. Sadece alakalı bilgiler içeren bir açılış sayfasına ihtiyacınız yok, aynı zamanda görsel olarak çekici de olmalıdır.

Açılış sayfanızı tasarlarken bizim size önerilerimiz:

 • Açılış sayfanızın renkleri (marka aşinalığı oluşturmak için işletmenizin renkleri olabilir)
 • Yazı tipi stiliniz. Fontlar çok önemli bir detay. (ikiden fazla olamaz)
 • Fotoğrafınız veya videolarınız kalitesi ve özgün içeriğe sahip olması.

Tüm bu unsurlar, hedef kitlenizin açılış sayfanızdaki deneyimini etkiler. Bu nedenle, en iyi deneyimi sunduğunuzdan emin olmak için seçimlerinizi çok düşünmek ve değerlendirmeniz gerekmektedir.

Bonus ipucu: Açılış sayfalarınızı test edin! A / B testini kullanmak, küçük değişiklikler yaparak açılış sayfanızın ne kadar iyi performans gösterdiğini görmenize yardımcı olabilir. A / B testi, hız testi vb. testleri her sayfanız için yapabilirsiniz. Sitenizin 1 adet ana açılış sayfası ve alt kategori ve içerik sayfaları bulunmaktadır. Tüm sayfaların açılış hızları ve kullanıcı deneyimi farklı olabilir buna dikkat etmeniz gerekmektedir.

 1. Kalite Puanınızı oluşturun

"Ads reklamları Google'da nasıl çalışır" sorusunu ele aldığımızda, Kalite Puanının, reklamınızın arama sonuçlarındaki sırasını belirlemede önemli bir rol oynadığını gördünüz. Yayınladığınız bir reklamın en iyi Kalite Puanına sahip olmadığını fark ederseniz, puanınızı artırmak çok hızlı adımlar atmanız gerekecektir.

Reklamınıza bakın ve bu alanlarda geliştirebileceğiniz herhangi bir yer olup olmadığına bakın. Kendinize aşağıdaki gibi sorular sorabilirsiniz:

 • Doğru anahtar kelimeleri hedefliyor muyum?
 • Hedefleyebileceğim daha iyi anahtar kelimeler var mı?
 • Reklam için bağladığınız Açılış sayfası içeriğim reklam içeriğimle eşleşiyor mu?
 • Açılış sayfamda önemli bilgiler eksik mi?
 • Açılış sayfamda belirlediğim anahtar kelime hakkında çok fazla bilgim mi var?
 • Açılış sayfamdaki bilgilere bakmak ve okumak kolay mı?
 • Reklam metnim anahtar kelimeyle alakalı mı?
 • Reklam metnimi geliştirmek için yer var mı?

Bu soruları sormak, sorunlu alanları belirlemenize ve daha yüksek bir reklam sıralaması elde etmek için Kalite Puanınızı yükseltmenize yardımcı olabilir.

Heme bugün Ads reklamları oluşturmaya başlayın

Artık "Ads reklamları Google'da nasıl çalışır" diye yanıtladığımıza ve Google'da Ads'nin nasıl yapılacağına dair size ipuçları verdiğimize göre, kampanyanızı başlatmaya hazırsınız. Erişiminizi genişletmek ve işletmeniz için daha nitelikli olası satışlar elde etmek istiyorsanız, ADS mükemmel bir stratejidir.

Ancak etkili, sonuç odaklı bir Google reklamını nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, Turkuvazsoft size yardımcı olmak için burada. 650'den fazla Ads kampanyası yönettik ve sonuç getiren Google Ads reklamlarının nasıl oluşturulacağını biliyoruz . İşinizi büyütmenize yardımcı olacak bir ADS kampanyası sunacağımızdan emin olabilirsiniz.

https://www.turkuvazsoft.com/kategori/google-reklam-yonetimi

Bir ADS kampanyası başlatma hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? ADS hizmetlerimiz hakkında profesyonel ekip arkadaşlarımız ile konuşmak için bizimle iletişime geçin.

 


Top