X
X
USD

Google Adwords Nedir?

AnasayfaYazılarGoogle Adwords Nedir?

Google Reklamları Nedir?

Google Ads, Google tarafından sunulan ücretli bir çevrimiçi reklamcılık platformudur. Başlangıçta Google Adwords olarak adlandırılan arama motoru şirketi, 2018'de hizmeti Google Ads olarak yeniden adlandırmıştır.

Çalışma şekli temelde aynıdır. Kullanıcılar bir anahtar kelime aradığında, sorgularının sonuçlarını bir arama motoru sonuç sayfasında (SERP) alırlar. Bu sonuçlar, o anahtar kelimeyi hedefleyen ücretli bir reklam içerebilir.

Örneğin, burada "oto kılıf" terimi için sonuçlar verilmiştir.

 

 

Tüm reklamların SERP'in en üstünde olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca, gönderinin üst kısmındaki koyu renkli "Reklam" dışında, organik arama sonuçlarıyla neredeyse aynı görünürler. Bu, reklam verenler için çok iyidir, çünkü Google'daki ilk sonuçlar genellikle arama sorguları trafiğinin büyük çoğunluğunu alır .

Ancak, Google'da reklam vermek mutlaka en üst sırada yer almayı garantilemez. Sonuçta, aynı anahtar kelime için Google Ads üzerinden rekabet eden çok sayıda başka reklam veren olabilir.

Bu sıralamaları anlamak için Google Ads'ün tam olarak nasıl çalıştığına bir göz atalım.

Google Ads Nasıl Çalışır?

Google Ads, tıklama başına ödeme (PPC) modeli altında çalışır. Bu,reklam verenlerin  Google'da belirli bir anahtar kelimeyi hedeflediği ve anahtar kelime için teklifler verdiği anlamına gelir, anahtar kelimeyi hedefleyen başkalarıyla rekabet eder. Yaptığınız bir reklam için ödemek istediğiniz maksimum miktardır.

Örneğin, maksimum teklifiniz 4 TL ise ve Google, tıklama başına maliyetinizin 2 TL olduğunu belirlerse, üst sıralamalar reklamınız görünür Fakat  4 TL den fazla olduğunu belirlerlerse, reklamınız sayfanın alt kısmında ve seyrek aralıklarla görünür.

Alternatif olarak, reklamınız için bir maksimum günlük bütçe belirleyebilirsiniz. Her gün o reklam için belirli bir miktardan fazlasını harcamazsınız, bu da dijital reklam kampanyanız için ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğini daha iyi anlamanıza yardımcı olur.

Google daha sonra teklif tutarını alır ve bunu reklamınızın Kalite Puanı adı verilen bir değerlendirmesiyle eşleştirir. Google'a göre :

Kalite Puanı, reklamlarınızın, anahtar kelimelerinizin ve açılış sayfalarınızın kalitesine ilişkin bir tahmindir. Daha kaliteli reklamlar, daha düşük fiyatlara ve daha iyi reklam konumlarına yol açabilir.

Puan numarası 1 ile 10 arasındadır ve en iyi puan 10'dur. Puanınız ne kadar yüksek olursa, o kadar iyi sıralanırsınız ve dönüşüm için o kadar az harcamanız gerekir.

Teklif tutarınız ile birleşen Kalite Puanınız, Reklam Sıralamanızı, yani reklamınızın arama sonuçları sayfasında görüneceği konumu oluşturur. Ve bir kullanıcı reklamı görüp tıkladığında, reklam veren bu tıklama bir ücret öder.

Buradaki fikir, bir pazarlamacının reklamına ne kadar çok kullanıcı tıklarsa, reklamın hedeflerine ulaşma olasılıklarının o kadar yüksek olmasıdır (örneğin, müşteri adayı olmak, satın alma yapmak).

Artık Google reklamlarının nasıl çalıştığını öğrendiğinize göre, kampanyanız için kullanabileceğiniz farklı Google reklam türlerine bir göz atalım.

Google Ads Türleri

Google, kullanabileceğiniz çeşitli farklı kampanya türleri sunar:

  • Arama Ağı Reklamları (Metin Reklamlar)
  • Görüntülü Reklam Ağı
  • Alışveriş Reklamları
  • Video Reklamları
  • Uygulama Reklamları

Şimdi nasıl çalıştıklarını ve hangisini seçmeniz gerektiğini görmek için her bir kampanya türüne bir göz atalım.

Arama Ağı Reklamları

Arama ağı kampanyası reklamları, anahtar kelime için sonuç sayfasında bir metin reklam olarak görünür. Örneğin, "dizüstü bilgisayarlar" anahtar kelimesi için arama ağı kampanyası reklamları şunlardır;

 

 

Bunlar muhtemelen en aşina olduğunuz reklamlardır. URL'nin yanında siyah "Reklam" sembolü ile arama sonucu sayfasında görünürler.

Ancak, görebileceğiniz gibi, Arama Ağı'nda ki tek reklam türü metin tabanlı reklamlar değildir. Ayrıca reklamlarınızın Google Alışveriş'te görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu bizi şuraya getiriyor…

Alışveriş Reklamları

Alışveriş kampanyası ürünlerinizi çok daha görsel bir şekilde tanıtmanızı sağlar.

Bu reklamlar, önceden arama sonuçları sayfasında resim olarak görünmekteydi. Ancak rekabet kurumu tarafından yasaklanmasından sonra bu reklamları Google yalnızca alışveriş sekmesinde ve Google iş ortağı sitelerde göstermeye başlamıştır.

Fiziksel bir ürününüz varsa, Google Alışveriş reklamları, ürününüzü doğrudan müşterilere sergileyerek nitelikli potansiyel müşteriler elde edebilir.

Görüntülü reklam kampanyası

Görüntülü Reklam Ağı, reklamınızı İnternet'teki farklı web sitelerinde sergilemek için Google'ın geniş web sitesi ortaklarından yararlanır. Göründükleri çeşitli farklı yollar vardır. İlk olarak, reklamınız üçüncü taraf web sitelerinde görünebilir. Ayrıca, YouTube videolarından önce bir video reklamın videodan önce gösterilmesini sağlayabilirsiniz: Google ayrıca, e-posta platformu Gmail'de reklamınızın reklamını yapmanıza olanak tanır. Son olarak, reklamınızın Google'ın uygulama ağındaki üçüncü taraf uygulamalarda görünmesini sağlayabilirsiniz:

Görüntülü Reklam Ağı'nı kullanmanın bazı avantajları, erişimidir. Google, iki milyondan fazla web sitesiyle ortaktır ve reklamınızın mümkün olduğunca çok göze çarpmasına yardımcı olmak için tüm İnternet kullanıcılarının %90'ından fazlasına ulaşır.

Reklamların kendileri de stil açısından esnektir. Reklamınız bir gif, metin, video veya resim olabilir.

Ancak, muhakkak dezavantajları vardır. Reklamlarınız, istemediğiniz web sitelerinde veya markanızın ilişkilendirilmesini istemediğiniz videoların önünde görünebilir.  Ancak reklamlarınızı nereye koyduğunuza dikkat ederseniz, Görüntülü Reklam Ağı potansiyel müşteriler kazanmak için harika bir yer olabilir.

Video Reklamları

Bunlar, YouTube videolarının önünde veya arasında, atlanabilir veya atlanamayan yayın içi reklamlar gibi çeşitleri vardır. Belirli anahtar kelimelerin arama sonuçları sayfasında bulabileceğiniz keşif reklamları vardır:

Bununla ilgili daha fazla bilgi için youtube reklam verme makalemize göz atabilirsiniz.

Uygulama Reklamları

Video reklamlar gibi, uygulama reklamları da Görüntülü Reklam Ağı'na dahil edilir ancak hedeflenen kampanyalar için kullanılabilir. Bunun için her bir uygulama reklamını tasarlamazsınız. Bunun yerine, metninizi ve fotoğraf gibi varlıklarınızı alırlar ve sizin için reklamı sağlarlar. Algoritma, farklı varlık kombinasyonlarını test eder ve en iyi performansı göstereni daha sık kullanır.

 


Top