X
X
TRY

301 Yönlendirmesi Nedir? Nasıl Yapılır?

AnasayfaYazılarGoogle SEO301 Yönlendirmesi Nedir? Nasıl Yapı...

301 Yönlendirmesi Nedir?

301 Yönlendirmesi, bir internet sayfasını kalıcı olarak başka bir adrese yönlendirmek amacıyla yapılan bir yönlendirme sistemidir. Bu yönlendirme yapıldığı zaman yönlendirmelerde, internet tarayıcısı 301 Redirect sistemini otomatik olarak algılanır. Bu algılama sayesinde kolaylık meydana gelir ve kullanıcı hiçbir aktivite olmasına gerek kalmadan tarayıcı yeni hedefe yönlendirilmesi yapılır. 301 yönlendirmesi nedir sorusu soranların merak ettiği bu yönlendirme birçok farklı amaç için kullanılabilir.  Genelde HTML koduyla yapılacak yönlendirmeler yerine bu yönlendirme sayesinde kullanıcıların bekleme süresini kısaltması amaçlanır. Bu kısaltma için 301 yönlendirmesinden faydalanılır. Özellikle webmaster olanlar bunu daha çok kullanır. Bu alanda gelişim yapmak isteyenlerin 301 Yönlendirmesi nedir sorusunu sorduğu için gelişmeleri öğrenip yakından takip etmek isterler. Webmaster sayfasını başka bir sayfaya taşıdığında bu 301 yönlendirmesinden faydalanır. İnternet site alan adı veya URL yapısının değişiminde 301 yönlendirilmesinin yeri çok büyüktür. Bu yönlendirme ile yapılan değişiklik sonucu sadece sitenin kullanıcıları değil arama motorları botları da bunu öğrenip farkında olurlar. Tüm bunlarla beraber 301 yönlendirmesi sizin SEO değerlerinizi de korur.

 

 

301 Yönlendirmesi Ne İşe Yarar?

301 yönlendirmesi nedir, bir sayfayı kalıcı olarak bir başka sayfaya taşıma işlemi gerçekleştirildiğinde kullanılır. Bununla beraber URL yapısı üzerinde değişiklik yaptığınızda da kullanılır. Sayfanıza ulaşmak isteyen kullanıcılar farklı linklerle karşılaşmak yerine doğrudan güncel sayfaya iletilmesini sağlar. Webmaster ya da dijital pazarlamacılar 301 yönlendirmesinin bazı durumlarından faydalanır. Bunlar ise şunlardır;

  • Alan adı ya da sayfa değişikliği yaparlar. Bazı durumlar vardır ki sitenin başka bir alana taşınması gerekir. Bu taşımada ise eski adresinizde çok fazla link bulunur. 301 yönlendirmesi sayesinde tıkladığınız site yeni adresinizi göstererek artık burada çalışma yaptığını gösterir.
  • İnternet sitenizi HTTP kodundan HTTPS sürümüne taşımanız gerekebilir. Bu yapılan değişiklik ise kalıcı bir değişikliktir. Bu değişikliği 301 yönlendirmesi ile kolay bir hale getirilebilir.
  • Sitenin aynı organizasyon tarafından farklı bir sitesine taşınmasını istiyorsanız nadiren de gerçekleşen bir durum olsa da 301 yönlendirmesi sayesinde çok daha açık ve net şekilde taşınmayı gerçekleştirebilirsiniz.
  • Sitenizde ölü kullanılmayan bölümleri 301 yönlendirmesi sayesinde kaldırılır. Gereksiz bulunan kalabalık engellenmiş olur.

301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

PHP gibi programlama dillerinde yazılımcılar 301 yönlendirmesi sayesinde hızlı ve kolay yaparlar işlerini. Tek veya daha çok sayfanın yönlendirilmesi 301 yönlendirme sayesinde yapılır. Windows sunucu kullanıcıları bu işlemlerini 301 yönlendirmesi ASP sayfaları üzerinden efektif olarak yapabiliyorlar. WordPress gibi CMS sistemi kullanımı söz konusu ise bulunan çeşitli eklentiler yardımıyla 301 yönlendirmesi yapılır.  Bu yöntemler ise tek tek incelendi ve aşağıdaki gibidir.

 

 

.htaccess ile 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

301 yönlendirmesi nedir; .htaccess dosyanıza FTP’niz üzerinden ulaşılması gereklidir. Bu ulaşılma olduktan sonra metin editörüyle beraber dosya düzeltilir ardından dosya kaydedilir. .htaccess dosyası sadece Apache kullanan web sunucularında olur. Hatalı bir kod kullanımı ise tüm olanlarda açılamayan bir sayfa oluşturulmasının yapılması demektir.

Aşağıdaki kod sitenizi yeni domaine taşıdığınızda işinize yararayacaktır. Sitenizde bulunan tüm linkleri belirttiğiniz yeni domaine aktaracak şekilde yönlendirir;

*RewriteRule (.*) http://www.youtube.com/$1 [R=301,L]

Mesela ilksitem.com/admin-panel linkinize girdiğinizde youtube.com/admin-panel şeklinde yönlendirme yapılmalıdır.

Aşağıdaki kod, sitenizin www olmayan şeklinde yönlendirir;

*RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.siteniz.com [NC] *RewriteRule ^(.*)$ http://siteniz.com/$1 [R=301,L]

Aşağıdaki kod ise sitenizi www olan şekline yönlendirir;

*RewriteCond %{HTTP_HOST} ^domain.com [NC] *RewriteRule ^(.*)$ http://www.domain.com/$1 [R=301,NC]

 

 

PHP için 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

PHP’nin temel düzeyinde bilenlerin yapabileceği aşama olan bu alanda bu kodların yazılımını iyi öğrenmeniz gerekir.

WordPress ile 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

301 yönlendirmesi nedir; Birçok kullanıcının kullandığı WordPress site açmada kolaylık sağlanan bir platformdur. Bu uzantı ile oluşturulan sitenizi de istediğiniz başka bir alana taşımasını yapabilirsiniz. Diğerleri gibi karmaşık aşamalara gerek kalmadan Redirection WordPress eklentisini kurarak 301 yönlendirmesini yapabilirsiniz. Bu sizin işinizi çok daha hızlı gerçekleşmesine vesile olur. Sitenin ayarlar içeriğinden erişebileceğiniz sistem sayesinde yönlendirme yapılmış olur.

 


Top