X
X
TRY

Etsy SEO Rehberi, En önemli 8 Tavsiye

AnasayfaYazılarGoogle SEOEtsy SEO Rehberi, En önemli 8 Tavsi...

Etsy SEO Rehberi, En önemli 8 Tavsiye

  1. Ürünlerinizi açıklayan bir mağaza Başlığı seçin.


Mağaza başlığınız, mağazanızı tanımlayan kısa bir metin parçasıdır, bu nedenle alışveriş yapanlar ne yaptığınızı ve ne sattığınızı bilirler ve etsy üzerinde SEO'yu etkilemek için kullanabileceğiniz mağazanızın bir yönüdür.


Satmış olduğunuz ürüne yönelik ana anahtar kelimenizi mağzanızın adı olarak kullanabilirsiniz. Eğer ana anahtar kelimeniz mağaza adı kullanımışsa alt anahtar kelimelerden yararlanabilirsiniz. Sattığınız ürünlerin türünü gösteren bir başlık düşünün. Örneğin, Etsy shop SoapMakingTools sabun yapma araçları satıyor.


Etsy sabun üretim dükkanı


Alışveriş yapanların gerçek adınızı arayarak ürünlerinizi bulabileceğini biliyorsanız, isminizi mağaza başlığına ekleyin, böylece kolayca bulunabilirsiniz.
Mağaza başlığınız en fazla 55 karakter uzunluğunda olmalıdır ve yeni bir mağaza Başlığı girdiğinizde veya var olanı düzenlediğinizde, Google arama sonuçlarında nasıl görüneceğini önizleyebilirsiniz.


2. Anahtar kelimelerinizi belirleyin.


Anahtar kelimeler Etsy SEO'nun büyük bir parçasıdır. Ancak mağazanız için hangi anahtar kelimelerin doğru olduğunu belirleme konusunda nasıl bir yol izlersiniz?


Anahtar kelimeler Etsy aramasında nasıl çalışır?


İlk olarak, Etsy'nin arama sonuçlarında listelerin yerleşimini nasıl belirlediği hakkında biraz daha fazla bilgi sahibi olmanız gerekir. Etsy'nin arama sonuçlarındaki öğeler bir kullanıcının aramasıyla eşleşmelidir ve tam eşleşen öğeler arama sonuçlarında en yüksek görünür. Örneğin, bir potansiyel müşteri “kedi maması " için arama yaparsa, arama algoritması hem “kedi” hem de “mama” ile eşleşen tüm öğeleri Listeleme etiketlerinde veya başlıklarında bulur. Ardından, algoritma bu öğeleri en alakalı sıraya yerleştirmek için anahtar kelimeleri kullanır.


Arama sonuçlarını sıralarken Etsy'nin çalışma şekli:


Tam bir ifade eşleşmesi, arama terimlerini tek tek eşleştirmekten daha güçlüdür. Örneğin, "kedi maması “ ” kedi “ veya "mama" için kademe daha yüksek yerleştirilecektir.”
Bir aramada bir kelime veya kelime öbeği, bir listenin hem başlığında hem de etiketlerinde görünürse, etsy, listenin yalnızca etiketlerde veya başlıkta arama terimini içeren bir listeden daha alakalı olduğunu düşünür.
Başlıkların başındaki kelimeler, sondaki kelimelerden daha önemlidir. Örneğin,” kedi maması en uygun fiyat“ yerine "en uygun fiyat kedi maması" olarak yazarsanız tetiklenecek kelime ilk etapta en uygun fiyat kelimesi olacaktır ve arama sonuçlarından kedi maması kelimesinde çıkma ihtimaliniz azalacaktır.


Etsy ürün listeleriniz için anahtar kelimeler bulma yöntemi


Hangi anahtar kelimelerin ürün arama listeleriniz için en iyi performans göstereceğine karar verirken, önce bir müşteri gibi düşünmeniz gerekir. Belirli bir öğeyi veya öğe türünü satın almak istiyor olsaydınız, onu aramak için hangi terimleri kullanırdınız? Bu anahtar kelimeleri, iyi bir uyum olup olmadığını belirlemek için neyin geldiğini görmek için Etsy'nin arama motorunu kullanarak Test edebilirsiniz.
Özellikleri, türü, varyasyonları, rengi vb. uzun kuyruk anahtar kelimeler gerçekten dikkatli seçilmesi ve geniş bir araştırma sonucunda optimize edilmesi gereken anahtar kelimelerdir. Bu anahtar kelimeler üç veya daha fazla kelime içerir ve satışlarla yakından bağlantılıdır, çünkü daha az rekabet vardır ve tam olarak ne istediklerini arayan kullanıcıların anlık hedefidir. Örneğin, anahtar kelimeler listenizde “kişiselleştirilmiş isim ve özel tasarım altın kolye” eklerseniz, bu tam terimi arayan kullanıcılar listenizi kolayca bulacaktır ve altın kişiselleştirilmiş bir isim kolye için pazardaki alışveriş yapanların potansiyel müşteri olarak geri dönüşü muhtemeldir.

Potansiyel anahtar kelimeleri düşünürken, örneğin bir öğenin boyutu veya rengi gibi fiziksel öğe açıklamalarını dikkate almanız gerekir. Ancak, belirli durumlar için ürün arayan veya örneğin belirli estetiğe dikkat eden müşterilere ulaşmak için diğer fırsatları gözden kaçırmayın.
Son olarak, hangi anahtar kelimelerin en çok arandığını araştırmak için SEO araçlarını kullanın. Google anahtar kelime planlayıcısı gibi popüler bir aracı kullanabilirsiniz, ancak Etsy satıcılarının özellikle mağazaları için anahtar kelimeleri bulmasına ve analiz etmesine yardımcı olan Marmalead gibi Etsy'ye özgü arama araçları vardır.

3. Aynı anahtar kelimeyi çok sık kullanmaktan kaçının.


Bir müşteri Etsy'de bir şey aradığında, arama algoritması, listelerin kullanıcının aramasıyla ne kadar iyi eşleştiğine bakılmaksızın belirli bir alıcıdan bir veya birden fazla liste göstermez. Bu de-clumping olarak bilinir, ve Etsy farklı dükkanların çeşitli arama sonuçlarında görünmesini sağlamak için yapar.

Örneğin, Etsy'de “mavi vintage elbise” için yapılan bir arama, aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi birkaç farklı dükkan ortaya koymaktadır.

Farklı satıcılardan etsy vintage mavi elbiseler

Flyingapplevintage, dükkandaki " mavi vintage elbise” araması, aşağıda belirtildiği gibi, bu kriterleri karşılayan listelerin sayfalarını ortaya koysa bile, yukarıdaki sonuçlarda görünen sadece iki listeye sahiptir.FlyingAppleVintage gelen etsy vintage elbiseler
Etsy arama sonuçlarında bu kümelenme nedeniyle, öğelerinizin birkaçından daha fazlası için aynı birincil anahtar kelimeyi kullanmamalısınız veya sadece aramada kendinize karşı rekabet edeceksiniz.

 

Örneğin, dükkanınızda çeşitli vintage elbiseler satıyorsanız, satış için sahip olduğunuz her elbise için “vintage elbise” anahtar kelimesini kullanmanız size fayda sağlamaz. Bunun yerine, anahtar kelimelerinizi değiştirin, “vintage elbise” sadece birkaç kez kullanarak ve “vintage elbise” veya “antik sundress " gibi benzer anahtar kelimeler ile geliyor.”

4. Her listede tüm 13 etiketleri kullanın.


Bir ürün listesi oluştururken, liste Başlığı, kategori ve açıklama dahil olmak üzere belirli alanları doldurmanız gerekir. Bu alanlar, yanlarındaki yıldız işareti ile belirtildiği şekilde zorunludur ve Etsy, arama sonuçlarını görüntülerken tüm bu alanlarda sağlanan bilgileri dikkate alır.

 

Etsy liste ayrıntıları formu


Ancak, etiketler bölümü zorunlu değildir, listelerinizi arama için optimize etmek çeşitli etiketler eklemek son derece önemlidir. En fazla 13 etiket kullanabilirsiniz ve hepsini kullanmak en iyisidir.

Etiketleri kullanmak için beyin fırtınası yaparken, insanların öğenizi aramak için kullanabilecekleri eşanlamlıları göz önünde bulundurun, örneğin "bere” ve" şapka.” Ayrıca alışveriş bölgelerindeki farklılıkların bir öğeyi nasıl aradıklarını nasıl etkileyebileceğini düşünün. Örneğin, flip-flop satıyorsanız, diğer ülkelerdeki alıcılara ulaşmak için “parmak arası terlik” kullanmanız gerekebilir. Etiketlerinize uzun kuyruklu anahtar kelimeler de ekleyebilirsiniz.

İşte etiketler söz konusu olduğunda akılda tutulması gereken birkaç yapılmaması gerekenler :

Etiketleri tekrar etme. Örneğin, bebekler için bandana satıyorsanız, hem “bebek kafa bandı” hem de “bebek kafa bandı " kullanmak istemezsiniz."Bunun yerine, “bebek kafa bandı” ve “bebek Başlığı", "bebek bandana" gibi çeşitli etiketleri kullanarak öğelerinizi daha fazla müşterinin önüne almak için etiketleri çeşitlendirin.”
Özniteliklerde zaten bulunan bir etiket kullanmayın. Örneğin, öğenizin özelliklerini doldurduğunuzda kırmızı ve sarı bir eşarp sattığınızı belirttiyseniz-bir kategori seçtikten sonra listeleriniz hakkında ekleyebileceğiniz ekstra ayrıntılar - “kırmızı ve sarı eşarp " için bir etiket eklemeniz gerekmez.”


Etsy Listeleme kategorileri


Etiketlerinize çoğul veya yanlış yazımlar dahil etmeyin. Etsy, bir kullanıcı bir sorgu girdiğinde kök kelimelere bakar ve aynı zamanda yaygın yazım hataları yapan kullanıcıları yönlendirir.
Birden çok dilde etiket eklemeyin. Yalnızca mağazanızı kurarken seçtiğiniz dili kullanın. Etsy sizin için listeleri çevirecektir.


5. Anahtar kelimelerle ön yük listeleri.


Mağazanız veya öğenizle ilgili önemli ayrıntıları başka bir deyişle, sıralamak istediğiniz anahtar kelimeleri yeni bir liste yaparken her alanın başına ayraç koyun ( - ) koyun. Bu alışveriş yapanların dikkatine yakalar , aynı zamanda öğeleri bir kullanıcı bir arama terimi ile uyumunu Etsy belirlenmesine yardımcı olur.

Ürün Listeleme sayfasında satışa sahip ürünleri listelerken, aşağıdaki alanların ilk birkaç kelimesinde öğenizin en önemli özelliklerini nasıl elde edebileceğinizi düşünün:

Öğe Başlığı: öğe başlığının başında öğenizi açıkça tanımlayın ve bir müşterinin bu öğeyi aramak için kullanacağı anahtar kelimeleri kullanın.


Etsy liste ayrıntıları öğe Başlığı


Madde açıklaması: madde açıklamasının ilk 160 karakter arama motoru sonuçlarında sayfa başlığının altında görünen metindir Listeleme Sayfası için meta açıklama oluşturmak için kullanılır. Açıklama 160 karakterden daha uzun olsa da, ürününüzün hayati anahtar kelimelerini ilk 40 karakterin içine yerleştirmek önemlidir.


Etsy ürün açıklama formu


Mağaza bölümleri: dükkanınız, her biri kendi açılış sayfasına sahip olacak 20 özel bölüme sahip olabilir. Her açılış sayfasının bölüm adına göre bir sayfa Başlığı olacaktır.


Etsy dükkan bölümleri


Dükkan Başlığı gibi, Bölüm adları en fazla 24 karakter olabilir.

6. Listelerinizi düzenli olarak yenileyin.


Etsy'nin arama algoritmasının nasıl çalıştığında bir rol oynadığından, yeni bir liste oluşturulduğunda, arama sonuçlarında küçük, geçici bir artış elde eder, böylece Etsy araması, alıcıların listenin kalite puanını belirlemek için onunla nasıl etkileşime girdiği hakkında daha fazla bilgi edinebilir. Yenilenen listeler, kullanıcıların belirli öğeleri ne sıklıkta aradığına bağlı olarak, birkaç saatten birkaç güne kadar herhangi bir yerde sürebilen benzer ancak daha küçük bir destek sağlar.

Etsy, öğelerinizi sürekli olarak yenileyen veya yeniden listeleyen etkili bir uzun vadeli SEO stratejisi olmadığına dikkat ederken, belirli listeleri belirli zamanlarda yenilemek bazen yararlı olabilir. Örneğin, öğenizin optimize edilmiş anahtar kelimesi son derece rekabetçi ise, özellikle daha fazla insanın etsy'de arama yaptığı ve tatillerde olduğu gibi alışveriş yaptığı zamanlarda ekstra bir destek vermek yararlı olabilir.

Bir listeyi manuel olarak yenilemeye karar verirseniz, Etsy kullanıcıları çevrimiçi ve alışveriş yaparken daha yüksek trafik zamanlarında bunu yapın. Örneğin,Salı günü saat 3'te bir listeyi yenilerseniz, bu yoğun bir trafik zamanı olmadığı için büyük olasılıkla bir artış görmezsiniz.

7. Gelen bağlantıları almak için dükkanınızı tanıtın. (backlink)


Hem SEO'nun algoritması hem de arama motorlarının algoritmaları, ilginç ve alakalı arama sonuçları sağlamaya çalışır. Bunu yapmanın bir yolu, diğer kaynaklardan sıklıkla bağlantılı olan sayfaları veya listeleri görüntülemektir. Etsy mağazanızı kişisel web sitenize veya blogunuza bağlayabilseniz de, diğer bağlantı fırsatlarını sürdürmeye değer. İşte bunu yapmanın birkaç yolu:

Mağazanızdaki öğeleri Pinterest'te olduğu gibi kolayca yeniden paylaşılabilecekleri sosyal medya sitelerinde paylaşın.
Ücretsiz ürün karşılığında etkileyicilerden yorum isteyin.
Ürünlerinizin çapraz tanıtımını yapmanın yollarını tartışmak için diğer Etsy mağazası sahipleriyle bağlantı kurun.
Dükkanınız için bir tavsiye veya ortaklık programı başlatın. Etkili yönlendirme programları hakkında daha fazla bilgi edinmek için belirtilen maddelere hergün yönelin.


8. Mükemmel bir müşteri deneyimi sağlayın.


Etsy, müşterilere mümkün olan en iyi alışveriş deneyimini sunmak istiyor, bu nedenle Pazar Yeri, bir mağazanın Etsy politikaları ve mağazanın Müşteri Hizmetleri kaydı ile iyi durumda olup olmadığını düşünüyor. Müşteri ilişkileriniz, ürün yorumlarınız, hızlı kargo ve müşteri memnuniyeti Esty aramalarında öne çıkmanızı sağlayacaktır.

Mağazanızın Etsy'nin politikaları ile iyi durumda olduğundan emin olmak için, Mağazanızdaki her bölümü, nakliye, ödeme seçenekleri, iadeler, fiyat kurları ve gizlilik dahil olmak üzere tamamlayın. Bu bölümlerin doldurulduğu mağazalar, daha fazla satış potansiyeli ve arama sonuçlarında daha yüksek sıralamalar sağlayarak güven veren bir kuruluş imajını çizmektedir.

Müşteri sorgularını derhal cevaplamak, iadeleri ve kurları işlemek ve olumsuz geri bildirimlere cevap vermek harika incelemelere yol açabilir ve arama sıralaması üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Bununla birlikte, alıcılarla olan anlaşmazlıklar veya fikri mülkiyet ihlali ile ilgili sorunlar, arama sıralaması üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Etsy SEO için profesyonel ekip arkadaşlarımızdan destek alabilirsiniz.


Top