X
X
USD

Gökdelen Tekniği Nedir

AnasayfaYazılarGökdelen Tekniği Nedir

Gökdelen Tekniği Nedir

Yurtdışında sıkça bahsedilen ancak ülkemizde pek bilinmeyen bir SEO yöntemi olan Gökdelen Tekniği (Skyscraper Technique) hakkında nasıl başarılı bir şekilde yürütüleceğini sizlere anlatıyoruz. 2015 yılında Brian Dean, düşük bir başarı oranına sahip olan bir bağlantı kurma stratejisini ortaya koydu. Bu strateji, beklenenden daha yüksek derecede 14 gün içinde organik trafiğini iki katına çıkardı. Brian Dean ona Gökdelen Tekniği adını verdi. Böylece SEO dünyasında zaten bilinen bir tekniği geliştirerek ona isim vermiş oldu. Brian Dean şu anda Gökdelen Tekniği blog yazısına benzersiz web sitelerinden 1820 bağlantıya sahiptir. O zamandan beri birçok dijital pazarlamacı bu tekniği denemiştir. Bazıları stratejiyi büyük başarı ile tekrarladı, bazıları ise istenenden daha az sonuç elde etti.

Gökdelen Tekniği Çalışıyor mu?

Bu yazıda, sitenize bağlantılar oluşturmak için Gökdelen Tekniğini nasıl kullanacağınızı açıklayacağız. Ayrıca, başarı şansınızı nasıl artırabileceğinizle ilgili ipuçları paylaşacağız.

Gökdelen Tekniği Nedir?

Gökdelen Tekniği, mevcut popüler içeriği geliştirdiğiniz ve çok sayıda backlink aldığınız bir bağlantı kurma stratejisidir. Kısaca şu şekilde çalışır:

 1. Çok sayıda backlink içeren ilgili bir içerik bulun
 2. Daha iyi bir içerik oluşturun
 3. Orijinal içeriğe bağlantı verenlerden, bunun yerine sizin daha üstün içeriğinize bağlantı vermelerini isteyin

Aslında, bu taktik en iyi şekilde cezbedilmeye dayanır. Kısaca yapmanız gereken alanınızdaki en uzun gökdeleni bulmak ... ve üstüne 20 kat çıkmak.

Gökdelen Tekniği Nasıl Uygulanır

2017 yılında, Dale Cudmore, Gökdelen Tekniğini RawResume.com sitesinde (şimdi feshedilmiştir) test etti. Bu site, insanların özgeçmişlerini geliştirmelerine ve iş bulmalarına yardım etmeyi amaçlamıştı. Dale, 232 e-posta gönderdi ve 15 backlink aldı: % 6,5 başarı oranı (oldukça iyi). Ayrıca, Reddit ve diğer bloglardan organik olarak birkaç link daha aldı.

 1. Adım: Çok fazla backlink içeren ilgili içeriği bulun

Dale'in ilk adımı, pek çok bağlantıya sahip olan mevcut bir özgeçmiş yazma kılavuzunu ve ayrıca iyileştirme için bazı blogları bulmaktı. Ahrefs Site Explorer'a göre, bu yayın 186 etki alanından toplam 519 bağlantısı vardı: Dale, bu araştırmayı ahrefs'ten anahtar kelime araştırması yaparken buldu. Ancak bu, gökdelen fırsatlarını bulmanın en sistematik yolu değildir. Çok sayıda backlink içeren ilgili sayfaları bulmanın üç yolu vardır: Bu yazı, çok sayıda backlink içeren alakalı içeriği bulmanın yollarını açıkladıktan sonra Gökdelen Tekniğinin nasıl uygulanacağını açıklamaya devam edeceğiz:

 1. Adım: Daha iyi bir içerik oluşturun

Dale, bulunan özgeçmiş yazma kılavuzunu ve bloglarını inceledi ve daha da iyileştirebileceği alanları belirledi. İçeriğini geliştirdikten sonra, orijinal içeriğe göre daha ayrıntılı ve faydalı bir içerik oluşturdu.

 1. Adım: Orijinal içeriğe bağlantı verenlerden sizin daha üstün içeriğinize bağlantı vermelerini isteyin

Dale, orijinal içeriğe bağlantı veren siteleri ve blogları takip etti. Onlara e-posta gönderdi ve sizin daha iyi içeriğinize bağlantı vermelerini istedi. Bazıları e-postayı yanıtladı ve sizin içeriğinize bağlantı vermeye başladı. Bu, sitenizin organik arama sonuçlarında yükselmesine ve daha fazla trafik almasına yardımcı olacaktır.

Gökdelen Tekniği, mevcut popüler içeriği geliştirmek ve çok sayıda backlink kazanmak için kullanılan bir bağlantı kurma stratejisidir. Başarı şansınızı artırmak için çok sayıda backlink içeren ilgili içeriği bulun, daha iyi bir içerik oluşturun ve orijinal içeriğe bağlantı verenlerden sizin daha üstün içeriğinize bağlantı vermelerini isteyin. Başarı şansınızı artırmak için sürekli araştırma yapın ve uygulamanız gereken en iyi stratejileri belirleyin.

Site Gezgini

Sektörünüzden popüler bir siteyi ahrefs Site Explorer’a girin. Harika içerik yayınlamak için bilinen birini seçin. Ardından, Bağlantılara Göre En İyi raporuna gidin. Bu, sitedeki en "bağlantı otoritesine" sahip sayfaların bir listesini gösterir.

İçerik Gezgini

İçerik Gezgini'nde sektörünüzle ilgili geniş bir konu girin. Ahrefs İçerik Gezgini, milyarlarca web sayfasından oluşan aranabilir bir veritabanıdır. Herhangi bir kelime veya cümlenin içeriğini bulmak için kullanabilirsiniz.

Anahtar Kelime Gezgini

Anahtar Kelimeler Gezgini'ne geniş bir anahtar kelime (örneğin, "tatil") girin, bir rapor seçin (örneğin, Öbek eşleme) ve yaklaşık 40 gibi bir minimum Anahtar Kelime Zorluk filtresi ayarlayın.

Nedeni: Ahrefs'in Anahtar Kelime Zorluk skoru, ağırlıklı olarak yönlendirilen alan adlarından (RD'ler) geçerli en iyi 10 sıralama sayfasına kadar hesaplanır. Başka bir deyişle, Anahtar Kelime Zorluk puanları yüksek olan anahtar kelimeler için en üst sıradaki sayfaların ortalama olarak birçok geri bildirimi vardır.

Alakalı bir anahtar kelime arayın, ardından üst sıradaki sayfaları görmek için SERP açılır menüsünü tıklayın. En iyi geri dönüş dengesiyle daha iyi bir şeyler oluşturma fırsatı bulmayı hedefleyin.

URL Derecelendirmesi

URL Derecelendirmesi (UR), bir hedef sayfanın backlink profilinin, 0'dan 100'e kadar olan bir algoritmik ölçekte gücünü gösterir; ilki dolayısıyla en güçlü olanıdır. Bu nedenle, yüksek UR puanına sahip sayfaların yüksek kaliteli bağlantılara sahip olma olasılığı daha yüksektir (yani, ulaşmanız için daha iyi hedefler).

Editor's Note

Bir sayfaya yönlendiren alan adedinin "otorite" nin yanıltıcı bir göstergesi olabileceğine dikkat etmek önemlidir. Bazen bir sayfa, çoğaltmak istemediğiniz yüzlerce veya binlerce düşük kaliteli geri bağlantıya sahip olabilir.

 

 1. Adım: Daha da iyi bir şey yapın

Yenmek istediğiniz içeriği buldunuz mu?

Bir sonraki adımınız daha iyi bir şey oluşturmaktır. Bir sonraki seviyeye götür ve en iyisi yap.

Gökdelen Tekniği, şu dört unsurun hepsini geliştirmenizi önerir:

 • Uzunluğu. Gönderi 25 ipucu listelerse, daha fazlasını listeleyerek onu dövün.
 • Makalenin güncel olup olmadığını kontrol edin. Daha yeni resimler, ekran görüntüleri, bilgiler vb. İle güncelleyin;
 • Tasarım. İçerik sadece kelimelerle ilgili değildir; görsel çekiciliği de önemlidir. Tasarımın öne çıktığından emin olun;
 • Derinlik. Sadece bir şeyleri listelemeyin. Ayrıntıları doldurun ve uygulanabilir hale getirin.

Bunların hepsi iyi bir tavsiye, ancak bunları yapmak uğruna böyle şeyler yapmanın tuzağına düşmeyin.

Örneğin, mevcut 25 mükemmel ipucu listesine 25 ortalama ipucu eklemek bir gelişme değil. Elbette, yeni sürümünüz daha uzun olabilir, ancak gerçek bir değer eklemiyorsunuzdur.

Diğer “iyileştirmeler” için de aynı durum.

Mevcut olandan düşük kaliteli birkaç örnek eklemek büyük olasılıkla çok fazla değer katmayacak. 

Bu yönlerden herhangi birinin geliştirilmesinin gerçekten değer kattığını hissedin .

 1. Adım: Doğru insanlara ulaşın

Skyscraper Technique'nin başarıyla uygulanmasının anahtarı, e-posta erişimidir . Ancak, bildiğiniz her blogcuya spam göndermek yerine, geliştirdiğiniz belirli içeriklerle alakalı zaten daha önce blog paylaşmış olanlara ulaşırsanız işiniz daha garanti olacaktır.

Fikir şudur: Benzer bir makaleyi zaten paylaştıklarından daha iyi bir makaleyi paylaşma olasılığı daha yüksektir.

Orijinal parçanın URL’sini Ahrefs’de (veya herhangi bir seo aracına) Site Explorer’a  yapıştırarak başlayın ve ardından Geri Bağlantılar (backlinkler)  raporuna gidin .

 

Bu rapor, sayfadaki tüm geri bağlantıları gösterir.  Ancak bu bağlantıların tümü iyi bir umut yaratmayacaktır. Bazıları forum bağlantıları, dizin spamları vb. Olacaktır.

Hedef listenizi aldıktan sonra, onlara bir e-posta gönderme zamanı.

Sosyal yardım e-postanıza eklemeniz gereken temel şeyler şunlardır:

 • Neden bağlantı kuruyorsunuz;
 • İçeriğinize bir bağlantı;
 • Neden şu anda paylaştıkları içerikten daha iyi?

Şimdi, Gökdelen tekniği tanınmasından bu yana birkaç yıl geçti ve çok fazla kişi tarafından yapıldı. Öyleyse, bugün uygulayacak olsaydınız, başarı şansınızı nasıl artırabilirsiniz?

Skyscraper Technique ile başarı şansınızı nasıl artırabilirsiniz?

Çoğu insan için, Gökdelen Tekniği sadece sonuca ulaşmak için bir araçtır.

Nihai hedef Google'da daha üst sıralarda yer almak ve daha fazla trafik almak.

Ancak verilecek backlinklerle belirli bir başarı seviyesine sahip olmadığınız sürece, bu işe yarar bir şey değildir. Dolayısıyla, bu tekniği uygulamadan önce, ihtiyacınız olan bağlantı sayısı için bir hedefe ihtiyacınız var.

İşte bunu nasıl yapabilirsiniz:

 1. “Gökdelen” olarak planladığınız içeriği alın
 2. Site Gezgini'neyapıştırın .
 3. Organik Anahtar Kelimeler raporuna gidin ;
 4. Sayfaya en çok trafik gönderen anahtar kelimeye bakın.

Ardından, Anahtar Kelimeler Gezgini'nde o anahtar kelimenin Anahtar Kelime Zorluk ( KD ) puanına bakın . Burada, ilk 10’u kırmanız gereken tahmini alan adedini öğreneceksiniz.

NOT.

 İlk 3’ü geçmek istiyorsanız, daha fazla bağlantıya ihtiyacınız olacak.

Nasıl Yapacağız?

 1. Dönüşüm oranınızı artırın;
 2. Daha fazla insana ulaşın.

(İkisini birden yapabilirseniz, o zaman gerçekten bir numara siz olursunuz.)

Peki, sizinle bağlantı kurma ihtimalini nasıl yükselteceksiniz? ve spam olmadan daha fazla insana nasıl ulaşırsınız?

 1. Kişiselleştirilmiş yardım e-postaları gönderin

Brian'ın orijinal yayınında şöyle bir e-posta şablonu kullanmayı önerdi:

 1. Merhaba, gönderinizi buldum: http: // post1
 2. [genel övgü]
 3. Bu gönderiye linkler: http: // post2
 4. Daha iyi bir şey yaptım: http: // post3
 5. Lütfen bağlantıyı benim için değiştirin.

 1. Potansiyel müşterilerinizi bölümlere ayırın

İnsanlar farklı nedenlerden dolayı bağlantı kurar, bu nedenle herkese aynı şekilde yaklaşamayız

Şimdi, ne düşündüğünüzü biliyorum: “… ama her bir kişiye% 100 benzersiz bir e-posta göndermek için zamanım yok!”

Sorun değil çünkü mecbur değilsin.

Bunun yerine, yapabilecekleriniz potansiyel müşteri listenizi, bağlandıkları bağlama göre segmentlere ayırmaktır.

 1. Eski, düşük kaliteli içeriğe bağlantı verenlere ulaşın

Hiç kimse ziyaretçilerini eski kaynaklara yönlendirmekten hoşlanmaz.

Ve bir fırsat var: Bu eski kaynakları bulun, ardından site sahiplerini bu bağlantıyı yeni sizin içeriğinizle değiştirmeye ikna edin.

İşte temel bilgiler:

Önce, hedef anahtar kelimenizi ahrefste analiz edin . Bazı filtreleri ayarlayın, böylece çok sayıda bağlantı içeren yalnızca eski, düşük kaliteli içeriğe bulun. 

 • Belirli bir  süre önce yayınlanan içeriği bulmak için bir tarih filtresiayarlayın ;
 • yönlendirme alanları filtresini ayarlayın;
 • Daha  az kapsamlı ve muhtemelen “daha ​​düşük kaliteli” makaleler bulmak için  içerik uzunluğu filtresiayarlayın.

Eski veya potansiyel olarak yanıltıcı bilgi için bu sonuçların her birini kontrol edin.

Bir şey bulduğunuzda  artık, iyi bir dönüşüm göstermesi muhtemel mükemmel bir adımınız var, ve şunun gibi:

 • Merhaba, gönderinizi buldum: http: // post1
 • Bu linkler: http: // post2
 • Harika yazı, ancak bilgilerin bir kısmı modası geçmiş. Özellikle […]
 • Bunu daha yeni yazdım: http: // post3
 • Bu özellikleri var daha yukarı güncel kılavuzu______ hakkında
 • Bağlantıyı değiştirmeye değer olabilir mi?

Son düşünceler

Gökdelen Tekniği işe yarayan meşru bir bağlantı kurma taktiğidir, ancak:

 • Yeterli insana ulaşabilmek;
 • Birinci sınıf içeriğe sahip olmak gerekmektedir

Yine de, bu tekniğin bir gecede sıralamada sonuçlanmasını beklemeyin. Bu pek mümkün değil.

SEO başarısı çeşitli faktörlere bağlıdır: sektörünüz, rakipleriniz, bütçeniz, zamanınız, kaynaklarınız vb.

Asla tek bir taktiğe güvenmeyin; birkaçını deneyin ve işiniz için çalışmasını sağlayın.


Top