X
X
USD

İç SEO Nedir ?

AnasayfaYazılarGoogle SEOİç SEO Nedir ?

İÇ SEO NEDİR ?

İç SEO web sitenizin doğru anahatar kelimelerini oluşturması ve arama motorlarına uygun şekilde optimize edilme işlemine denir.

 

 

Web sitenizin sektörel anahtar kelimelerini nasıl oluşturursunuz ? Yeni açılan bir web siteniz var ve arama motorları dizinlerinde hiç bir linkiniz yok diyelim. Web sitenizin yönetim panelini yönetim paneli yoksa ftp ve cpaneli kullana bilirsiniz. Ana sayfanız her zaman en cok trafik çekecek anahtar kelimeniz ve yaptığınız işle alakalı anahtar kelimerden oluşması gerekmektedir. Peki bu anahtar kelimeleri nasıl oluşturacaksınız ? Ana sayfada bulunan 100 kelimelik bir içerik, ana sayfanız da hakkınızda makalenizin görüntülenmesi, ürün yada ana anahatar kelime hizmetlerinizin sıralanması ana sayfa anahtar kelimelerinizin oluşmasındaki en büyük etkendir. Ana sayfa tasarımınızı anahatar kelimelerinize göre ayarladıkdan sonra Ana sayfanızın keywordlerini oluşturmanız gerekmektedir.

Wordpress ve özel yazılım web sitelerinde arka yönetim panelinde Title (Başlık) , Description (Açıklama) ve Keyword (Anahtar kelime) bölümlerini yönete bileceğiniz bölümler mevcuttur. Bazı Yazılımlarda yönetim paneli olmayacak. Bunun için orta seviye html bilginizin olması gerekmektedir. Html bilginiz yoksa profesyonel bir uzmandan lütfen destek alın. Wordpress sitelerde ise bu bölümleri Eklentilerle düzenlemeniz gerekir iç seo inşaanızı düzenleye bileceğiniz en iyi iki eklenti Yohast SEO Eklentisi ve All in seo eklentisi. Bu bölümlerde nelere dikkat etmeniz gerekiyor ? Title (Başlık) için en önemli etken Yazdığınız cümlenin yada anahtar kelimlerinizin uzunluğu . 60 Karakteri geçmemesi Gerekmete ve kesinlikle ana anahtar kelimenizi içermesi gerekmektedir. Örnek vericek olursak yeni bir blog sayfası açtınız ve blog safyası ekonomi gündemleri ile alakalı domain adınızda ekonomigundemleri.com diyelim. Başlık: ( Ekonomi Güncel Haberler - Ekonomi Gündemleri - Ekonomi ) Şeklinde bir başlık girerseniz eğer sayfanızın tüm içerikleri ve açıklamaları Ekonomi Güncel Haberler, Ekonomi Gündemleri, Ekonomi, Ekonomi Gündem Anahtar kelimeleri ile uyumlu ise sayfanız Arama motorları tarafından indexlendiği anda bu anahtar kelimeleriniz oluşacaktır. Oluşan anahtar kelimelerinizi açıklama bölümünde desteklemeniz gerekmektedir. Description (Sayfa Açıklama Bölümü) 160 Karakteri geçmeyecek şekilde ayarlaya bilirsiniz. Ekonomi Sitemizden Örnek verecek olursak, ( Güncel Ekonomi haberlerini takip edebilirsiniz, Güncel Döviz Kurları, Borsa Hareketleri, Alış Satış Oranları ..... ) Şeklinde türete bilirsiniz. Bu şekilde düzenlediğiniz Başlık ve açıklama kısmı anahtar kelimelerinizi oluşturmak için en büyük etkendir. Keyword bölümü güncel olarak 4 5 adet anahtar kelimenizi gire bilirsiniz arama motorlarının anahtar kelimenizi anlamasına yardımcı olacaktır. Başlık, Açıklama ve anahtar kelimelerimizi ayarladık. Sayfa içerikleri ile doğru orantılı olmazsa anahtar kelimeriniz arama motorlarında oluşan anahtar kelimeniz ve sıralamanız bir süre sonra düşecektir.

 

 

Resim Optimizasyonu

Bu içeriklerde resim optimizasyonu cok önemlidir. Düzenlediğiniz sayfanızda bulunan resimlerin adı anahtar kelimelerinize uygun olmalı, Farklı resim sıkıştırma programlarında sıkıştırmalı ve kesinlike fotograf size ait olmalıdır. Fotograf size ait değilse kesinlikle sıralamanıza etki edecektir. Fotoğraflar ile ilgili en önemli etken ise mobil uyumu, Özel yazılım ve html tasarımlarda resmi mobil uyumlu yapabilmek için 100% - Auto olarak yükseklik ve genişlik değerleri verebilirsiniz. Wordpress ve arka paneli olan yazılımlarda ise zaten fotografı yüklerken mobil uyum ayarlarını yapabilirsiniz. oluşturduğunuz içeriklerde ana sayfa anahtar kelimelerinizi bold ve bu kelimeleri ana sayfaya yönelendirmeyi unutmayın. İç seo sektörden sektöre değişen bir durumdur kısaca ana başlıkları bu şekildedir. Tam anlamıyla full optimize bir iç seo ile sitenizi arama motorlarına tanıttığınız zaman ciddi anlamda anahtar kelimeleriniz oluşacaktır ve bu anahtar kelimeler istediğiniz arama sonuçları sıralamasına gelebilir. Bize gelen en cok sorular rakibimin hiç backlinki yok ve sitesini yeni açtı nasıl oluyorda ilk sayfada yada bizden önde anahatar kelimeleri sıralanıyor diye çok soru aldık bunun en büyük sebebi iç seo, içerik kaliteliri ve sitenizin genel kod kurallarına uyumundan kaynaklanmaktır. SEO ya sitenizin iç inşaasından başlamanız her zaman en büyük ana kuraldır. İç seo optimizasyonu için yeterli vaktiniz yoksa Turkuvazsoft Profesyonel SEO Ekibinden haftanın 7 günü 24 saat destek alabilirsiniz.


Top