X
X
USD

Yerel SEO

AnasayfaYazılarYerel SEO

Yerel SEO Nedir ve Neden Bu Kadar Önemlidir?

Yerel SEO'nun neden önemli olduğunu, işinizle ilgili olup olmadığını, yerel müşterilerle başarı şansınızı nasıl arttıracağınızı biliyor musunuz? Bu yazımız sizlereYerel SEO hakkında biraz netlik sağlamayı amaçlamaktadır. 

Yerel SEO Nedir? 

Yerel SEO tam olarak adında anlaşılacağı gibi bölgesel seo çalışmasıdır. Yerel kullanıcılara arama motorunun görünürlüğünü artırmak için çevrimiçi varlığınızı optimize etme çalışmasıdır. Peki, yerel arama neden önemlidir? Çünkü tüm Google aramalarının %45'i yerel işletmeler içindir. 

Yapılan bir araştırmaya göre, insanların %95'inin yerel arama yapmak için mobil cihazlarını kullandığını ve bunun %61'ini aradığı ve %59'unun işletmeyi ziyaret ettiğini gösterdi. Başka bir araştırma, mobil cihazda yerel işletme aramalarının %88'inin 24 saat içinde işletmeyi aradığını veya ziyaret ettiğini gösterdi.

 

 

Yerel SEO Çalışmasına Kimlerin ve Hangi İşletmelerin İhtiyacı Var?

İşletmenizde veya bölgenizde müşterilerle yüzyüze görüşme yaparak hizmet veriyorsanız Yerel SEO kesinlikle size fayda sağlayabilir. 

Ayrıca bazı işletmeler, Yerel SEO kullanarak yerel bölgelerinin dışından daha fazla insanı çekebileceklerini fark etmeyebilir. Bu, özellikle yerel olmayan ziyaretçilerin mekanınıza gelmeden önce başka yerlerden arama yapabilmesine örnektir. Yemek veya konaklama gibi sektörlerde çalışan herkes için geçerlidir. 

  • Konaklama: Oteller, restoranlar, kafeler, barlar vb.
  • Tıbbi uygulamalar: Doktorlar, diş hekimleri, klinikler vb.
  • Hukuk firmaları: Avukatlar, hukuk büroları, arabulucular.
  • Yerel Hizmetler – Çiçekçiler, tesisatçılar, elektrikçiler, kuaför salonları, muhasebeciler, fitness merkezleri vb.

Yalnızca online hizmetler ve e-ticaret sitelerinin ise yerel seo çalışmasına ihtiyaç yoktur.

Yerel SEO Neden Önemlidir? 

Potansiyel müşteriler, özellikle işletmenizin sunduğu ürün veya hizmetleri arayan kişilerden geldiğinden, size yüksek bir dönüşüm oranı sağlamaları da olasıdır.

Yerel ve bölgesel amaçlı aramalar gün geçtikçe artmakta her 5 tüketiciden 4'ü yerel bilgileri bulmak için arama motorlarını kullanmakta ve arama sonucu bilgileri tüketicilerin %70'lik büyük bir kısmını fiziksel bir mağazaya göndermektedir.

Yerel SEO ayrıca insanların kararlarını işletmeniz lehine yönlendirmeye yardımcı olur. Ziyaret etmeden önce işletmeniz hakkında ne kadar çok bilgiye sahip olurlarsa, onların gözünde o kadar güvenilir olursunuz. 

Yerel Arama Sonuçları Nerede Gösterir? 

Yerel arama sonuçları reklamlarda, haritalarda ve organik serp sonuç sıralamalarda görünür.

Google Haritalar

Bunlar, sonuç sayfasının üst kısmındaki  haritalar bölümünde görünen işletmelerdir. Bir araştırmaya göre , yerel arama tıklamalarının %33'ü harita sonuçlarına giderken, %40'ı organik arama sonuçlarına gidiyor - bu nedenle her ikisi de yerel olarak çevrimiçi varlığınızı iyileştirme konusunda çok önemli bölümlerdir.

Google Benim İşletmem 

Google My Business profili tamamen ücretsizdir ve herhangi bir Yerel SEO kampanyasının hayati bir aşamasıdır . Henüz işletmeniz için bir profil oluşturmadıysanız, bu, yapılacaklar listenizdeki bir sonraki adım olmalıdır. Ancak çok fazla manipüle edildiğinden harita eklemek bazen zor olabilmektedir.

İşletmenizle ilgili önemli ayrıntıları listelediğiniz Google'ın 'işletme dizinine' kaydolmanızı sağlar. Bunlara resimler, konum, adres, web site adresi, iletişim bilgileri, açılış saatleri ve müşteri incelemeleri dahildir. 

 

 

Google Organik Arama Sonuçları

Genel organik arama optimizasyonunuzu bölgesel olarak iyileştirmek hem hedef kullanıcılarınıza daha kolay ulaşmanızı sağlamakta hem de anahtar kelimenizin rekabetini düşürmektedir.

Anahtar Kelime ile Yerel SEO Sıralama Faktörleri Nelerdir? 

Google'a göre en önemli üç faktör şunlardır:

Alaka düzeyi: İnsanların aramalarının yerel bir listeyle ne kadar iyi eşleştiği. Ayrıntılı işletme bilgileri eklemek, Google'ın işletmenizi daha iyi anlamasına ve girişinizi en alakalı aramalarla eşleştirmesine yardımcı olabilir.

Mesafe: Her bir potansiyel işletmenin, bir aramada kullanılan konum terimlerinden ne kadar uzakta olduğu. Bir müşteri aramasında bir konum belirtmezse, Google, konumları hakkında bilinenlere dayanarak mesafeyi hesaplar.

Önem: Google'ın internet üzerinden bir işletme hakkında sahip olduğu bilgilere (bağlantılar, makaleler ve dizinler gibi) dayalı olarak bir işletmenin ne kadar iyi tanındığı. Google inceleme sayısı ve puanı da yerel arama sıralamasına dahil edilir , daha fazla inceleme ve olumlu puan, bir işletmenin yerel sıralamasını iyileştirecektir.

Yerel aramalar genellikle yerel işletmeler hakkında bilgi arar, bu nedenle web sitenizde ve belirli, güvenilir dizinler aracılığıyla hazır bilgilere (yani adınız, adresiniz ve iletişim bilgileriniz) sahip olmak, iş stratejinize yardımcı olur ve satışları teşvik eder.

 

 


Top